Saltar al contenido

Все про формати аудіодисків CD, HDCD та SACD

15 de abril de 2021

Хоча попередньо записані компакт-диски втратили блиск завдяки зручності цифрового потокового передавання та завантаження музики, компакт-диск започаткував цифрову музичну революцію. Багато шанувальників досі люблять компакт-диски і регулярно купують і відтворюють компакт-диски. Ось усе, що вам потрібно знати про аудіо компакт-диски та інші формати на основі дисків.

kwanisik / iStock / Getty Images

Змістовий покажчик

Формат аудіо CD

CD означає компакт-диск. Компакт-диск стосується як диска, так і формату цифрового відтворення аудіо, розробленого Philips та Sony. Формат відноситься до аудіо, яке кодується цифровим способом, як комп’ютерні дані (1s та 0s), в ямки на диску за допомогою процесу, званого PCM. PCM – це математичне зображення аудіо та музики у цифровій формі. Перші записи на компакт-дисках були виготовлені в Німеччині 17 серпня 1982 р. Назва першого повного тестового запису на CD була Річардом Штраусом Альпійська симфонія. Пізніше того ж року, 1 жовтня 1982 року, програвачі компакт-дисків стали доступними в США та Японії. Перший проданий компакт-диск був у Японії – Біллі Джоела 52-а вулиця, випущений раніше на вінілі в 1978 р. Стандартний аудіоформат CD також називають компакт-диском Redbook. Компакт-диск розпочав цифрову революцію в аудіо, іграх для ПК та програмах для зберігання ПК. Це також сприяло розробці DVD. Sony і Philips спільно володіють патентами на розвиток технологій CD і CD-програвачів. Хоча музика розміщується на компакт-диску цифровим способом, початковий запис та змішування можуть бути поєднанням як аналогових, так і цифрових процесів. З моменту свого дебюту і приблизно до 1995 року попередньо записані компакт-диски включали на упаковці спеціальні коди (іменовані кодами SPARS). Ці коди інформували споживачів про процес запису, змішування та мастерингу, який використовувався для виготовлення цього конкретного компакт-диску. Ви все ще можете мати це маркування на деяких компакт-дисках, якими ви володієте.

Коди SPARS для компакт-дисків

Кодами SPARS для компакт-дисків були:

  • AAD: Початковий аудіозапис було зроблено з використанням аналогового обладнання для запису (наприклад, магнітофона). Змішування також проводилося з використанням аналогового обладнання, а остаточне освоєння здійснювалося цифровим способом.
  • ДОДАТИ: Початковий аудіозапис було зроблено за допомогою аналогового обладнання для запису (наприклад, магнітофона). Змішування проводилося цифровим способом, а остаточне засвоєння – цифровим способом.
  • DDD: Усі етапи, від початкового запису до остаточного мастерингу, виконувались у цифровій формі.

Для компакт-дисків останньою літерою коду SPARS завжди була a D.

Інше використання для компакт-дисків

Окрім попередньо записаного аудіо, компакт-диски також можуть використовуватися в кількох інших програмах:

  • CD-R: CD-R означає CD-Recorvable. Ці диски можна використовувати для запису або записування музики або даних за допомогою записуючого компакт-диску (лише музика) або ПК (музика або дані). Деякі CD-R призначені лише для запису музики, а інші можуть записувати як музику, так і дані. CD-R можна записати лише один раз.
  • CD-RW: Ті самі можливості, що й CD-R, за винятком того, що компакт-диск можна стерти і використовувати знову. Позначення RW означає перезаписуваний.
  • CD-ТЕКСТ: Це варіація аудіо компакт-диска, яка надає текстову інформацію на диску на додаток до музики. Сюди можуть входити такі речі, як зміст диска, назви треків, виконавець, а в деяких випадках – лірика та жанр. На програвачах компакт-дисків текстова інформація відображається на дисплеї стану програвача, якщо він є. Крім того, якщо компакт-диск відтворюється на програвачі DVD або Blu-ray Disc, в більшості випадків інформація може відображатися на екрані телевізора.
  • MP3-CD: MP3-CD може бути CD-R або RW-диском, на якому записані музичні файли MP3, замість стандартних аудіофайлів CD. Ці диски можна відтворювати на більшості програвачів CD, DVD та Blu-ray Disc.
  • CD із фотографіями JPEG: JPEG Photo CD може бути диском CD-R або RW, на якому є фотографії, записані у форматі JPEG. Компакт-диски JPEG Photo можна відтворювати на ПК та сумісних програвачах CD, DVD та Blu-ray Disc.
  • VideoCD: Окрім аудіо та фотографій, ви можете записувати відео на компакт-диск. Це не те саме, що DVD, з якістю між VHS та форматами DVD. Крім того, відео компакт-диски не можна відтворювати на програвачах компакт-дисків, якщо програвач компакт-дисків не має підключення до відеовиходу, що, мабуть, не є можливим. VideoCD можна відтворювати на сумісних програвачах DVD та Blu-ray Disc.
  • CD-графіка: Цей рідкісний варіант формату CD включає основні графічні зображення, які можна прочитати сумісним програвачем із відеовиходом для відображення на телевізорі або екрані відеопроекції. Ця можливість в основному використовується для відображення пісень пісень для караоке-програм. Ця функція може мати позначення CD + G, CD-G, CD + Graphics, CD-Extended Graphics або TV-Graphics.

Щоб отримати додаткову інформацію про історію аудіо компакт-диска, перегляньте фотографію та повний огляд (написаний у 1983 році журналом Stereophile) першого програвача компакт-дисків, проданого загальнодоступному.

Компакт-диск високої чіткості (HDCD)

HDCD – це різновид звукового стандарту CD, який розширює аудіоінформацію, що зберігається в сигналі CD, на 4 біти (компакт-диски засновані на 16-бітовій аудіотехнології) до 20 бітів. HDCD може розширити звукову потужність поточної технології компакт-дисків до нових стандартів, але при цьому дозволить програвати компакт-диски, кодовані HDCD, на програвачі компакт-дисків, що не є HDCD, без збільшення ціни на програмне забезпечення CD. Крім того, як побічний продукт більш точної схеми фільтрації в чіпах HDCD, навіть звичайні компакт-диски звучать повніше і природніше на CD-програвачі, оснащеному HDCD. Спочатку HDCD був розроблений компанією Pacific Microsonics, а згодом став власністю Microsoft. Перший диск HDCD був випущений в 1995 році. Хоча він ніколи не випередив формат компакт-дисків Redbook, було випущено понад 5000 назв. Перевірте частковий список. Купуючи музичні компакт-диски, шукайте ініціали HDCD на звороті або на внутрішній упаковці. Багато випусків можуть не включати ярлик HDCD, але все одно можуть бути дисками HDCD. Якщо у вас є програвач компакт-дисків із декодуванням HDCD, він автоматично визначає його та надає додаткові переваги. HDCD також називають цифровим, сумісним з високою роздільною здатністю, компактним цифровим з високою роздільною здатністю та компакт-диском з високою роздільною здатністю.

Компакт-диск Super Audio (SACD)

SACD (Super Audio Compact Disc) – це формат аудіодиска з високою роздільною здатністю, розроблений Sony та Philips. Використовуючи формат файлу Direct Stream Digital (DSD), SACD забезпечує альтернативу імпульсно-кодовій модуляції (PCM), що використовується у форматі CD. Хоча стандартний формат CD прив’язаний до частоти дискретизації 44,1 кГц, вибірки SACD складають 2,8224 МГц. Крім того, замість 16-бітної глибини вона використовує 1-бітну глибину. З ємністю 4,7 гігабайт на диск (стільки ж, скільки DVD), SACD може вміщувати окремі стерео та шестиканальні мікси по 100 хвилин кожен. Формат SACD також може відображати фотографію та текстову інформацію, таку як вкладені примітки. Однак ця функція не вбудована в більшість дисків.

Перевірте CD-програвач на сумісність

Програвачі компакт-дисків не можуть відтворювати SACD, але програвачі SACD назад сумісні зі звичайними компакт-дисками. Деякі диски SACD – це двошарові диски із вмістом PCM, які можна відтворювати на стандартних програвачах компакт-дисків. Іншими словами, на одному диску може бути як CD, так і версія записаного вмісту SACD. Це означає, що ви можете інвестувати в подвійні формати SACD для відтворення на поточному програвачі компакт-дисків, а потім отримати доступ до вмісту SACD на тому ж диску пізніше на програвачі, сумісному з SACD. Не всі диски SACD мають стандартний рівень CD. Це означає, що вам потрібно перевірити етикетку диска, щоб побачити, чи може певний диск SACD відтворюватися на стандартному програвачі компакт-дисків. Є декілька програвачів DVD, Blu-ray та Ultra HD Disc вищого класу, які також відтворюють SACD. SACD бувають як двоканальними, так і багатоканальними версіями. У випадках, коли SACD також має на диску версію CD, CD завжди буде двоканальним, але рівень SACD може бути як двоканальним, так і багатоканальним. Кодування формату файлу DSD, що використовується в SACD, також використовується як один із доступних форматів для завантаження аудіо у форматі Hi-Res. Це пропонує слухачам музики покращену якість у нефізичному форматі аудіодиска. Музичні файли, кодовані DSD, можна завантажити з таких служб, як HD Tracks, HighResAudio, Native DSD, ProStudio Masters та Super HiRez. Файли можна зберігати на ПК та зберігати на носіях, таких як жорсткий диск або флеш-накопичувач USB. SACD також називають Super Audio CD, Super Audio Compact Disc та SA-CD.