Saltar al contenido

Закон про TLDR може допомогти вам зрозуміти умови угод про надання послуг

25 de julio de 2022

Ключові висновки

  • Американські законодавці подали законопроект, який зобов’язує веб-програми та сервіси створювати зведення своїх Умов використання.
  • Резюме, по суті, буде маркованим списком ключових деталей.
  • Експерти галузі привітали цей крок і стверджували, що він зробить послуги більш прозорими.

Дуже небагато з нас, якщо такі взагалі є, витрачають час на ознайомлення з Умовами обслуговування (ToS) для безлічі веб-служб, якими ми користуємося щодня. Група законодавців США запропонувала законопроект, щоб щось зробити з цього приводу, і експерти в області вважають, що це хороший початок. Законопроект, влучно названий Законом про маркування, дизайн і читабельність (TLDR), спрямований на те, щоб змусити онлайн-додатки та сервіси узагальнювати свої юридичні положення в легкозасвоювані шматки, з усіма значущими деталями та без жодних дрібниць. «Приховування несприятливих умов у legalese — це те, до чого ми всі звикли, але це не робить це правильним або хорошою практикою», — поділився з tebapit електронною поштою Тревор Морган, менеджер із продуктів у comforte AG. «Слава законодавцям, які дбають про пересічного користувача».

Змістовий покажчик

Більше за менше

Прихильники прозорості вже давно ведуть кампанію, щоб зробити Умови використання обґрунтованими та зрозумілими для пересічної людини, а Electronic Frontier Foundation (EFF) дійшла до того, що називала їх Умовами (Не)користування. Тоні Пеппер, генеральний директор постачальника безпеки Egress, погодився. «На даний момент компанії, орієнтовані на споживачів, використовують складні та тривалі умови угод про надання послуг, які багато споживачів просто не мають часу прочитати та зрозуміти», — сказав Пеппер tebapit електронною поштою.

Приховування несприятливих умов у legalese – це те, до чого ми всі звикли, але це не робить це правильним чи хорошою практикою. Цей факт не втрачає уваги авторів законопроекту. У своїй заяві член Конгресу Лорі Трахан, сенатор Білл Кессіді та сенатор Бен Рей Лухан стверджували, що їхній законопроект має на меті зробити Умови обслуговування більш доступними, прозорими та зрозумілими для споживачів. «Це дійсно захоплюючий запропонований законодавчий акт, який вражає суть скепсису більшості користувачів щодо умов», — сказав Морган tebapit. «Кожен із нас зупинявся перед тим, як натиснути кнопку «Прийняти», і думав: «На що я насправді погоджуюся?» Проводячи паралель, Морган сказав, що зазвичай юридичні контракти, такі як підписання кредитних документів на нову машину в дилера, надати високорівневий переклад і пояснення критичних позицій і умов, які можуть вплинути на нас.

Однак багато технологічних продуктів, програмного забезпечення та навіть соціальних мереж не виявляють до користувачів такої ж ввічливості.

Обрізана рука, що тримає мобільний телефон із умовами

«Прихована підозра полягає в тому, що ці організації, які змушують нас погоджуватися на неймовірно довгі юридичні умови, мають намір робити з нашою інформацією та моделями використання те, проти чого більшість розумних людей могли б заперечити або принаймні зупинитися та переглянути», — висловив думку Морган. У законопроекті перелічено кілька вимог для створення короткої форми підсумкових заяв про ToS, які легко зрозуміти та машиночитаються. Серед інформації зведення повинно включати журнали змін, які фіксують, як змінилися умови, і список витоків даних за попередні три роки.

Неправильний підхід?

Однак не всі вражені. «Невже законодавці вважають, що ми навмисно пишемо умови надання послуг надто довгими?» — запитала Ханна Потет, менеджер і старший радник із питань конфіденційності Twilio Inc. у дописі в Twitter. «Ніби… нам нудно, і ми хочемо заплутати людей, тому ми просто кинемо [in] деякі фрагменти з Анни Кареніної, щоб побачити, чи хтось помітить?»

Бізнесмен зі збільшувальним склом читає дрібний шрифт

Потеат погодився, що хоча той факт, що ніхто не читає умови обслуговування, є проблемою, законопроект про TLDR не є способом вирішення проблеми. «Це помилковий безлад, який постійно кладе тягар не на те місце: користувачів», — додав Потеат. «Не зрозумійте мене неправильно. Я за резюме. Подивіться на будь-які Умови використання або заяву про конфіденційність, які я написав /коли-небудь/, вони багаторівневі, скрізь резюме». Проте Матті Шнайдер із проекту Open Terms Archive (OTA), який слідкує за змінами ToS для понад 200 цифрових платформ відповів Потеату, сказавши, що автори законопроекту про TLDR не писали законопроект ізольовано, а звернулися до тих, хто працює над додаванням прозорості ToS, включаючи проект OTA.

Додавання прозорості

Морган втрутився і сказав, що конфіденційність і безпека даних все частіше розглядаються як основні права людини, і було б справедливо попросити надати короткий підсумок без необхідності звертатися до юриста або витрачати години на розгляд контракту, перш ніж погоджуватися на нього. Він міркував, що ідеальним результатом законопроекту було б, щоб користувачі, особливо нетехнічні, зрозуміли за допомогою списку основних наслідків положень та умов, особливо чого очікувати з точки зору використання особистих даних і заходи безпеки, застосовані до цих персональних даних.

Перець погодився. «Для звичайних користувачів одним із найбільших покращень було б більш чітке розуміння того, як компанії використовуватимуть їхні дані. Зробивши цю інформацію більш доступною, Закон зміцнить права споживачів як суб’єктів даних, надавши їм можливість приймати обґрунтовані рішення про те, як вони раді, що їхні дані будуть використані».