Saltar al contenido

Найпопулярніші дистрибутиви Linux усіх часів

15 de abril de 2021

Споживчий ринок операційних систем значною мірою зупинився на трьох платформах: Microsoft Windows, Apple macOS та різних дистрибутивах Linux / BSD. У Linux базове ядро ​​може бути однаковим, але програмне забезпечення навколо нього (програми, обкладинки, менеджери вікон та менеджери пакетів) по-різному поєднуються різними постачальниками в пакетах, які називаються дистрибутивами.. Ми виділяємо дев’ять популярних дистрибутивів.

tebapit

Змістовий покажчик

Проривна зірка 2018-2021 років: MX Linux

Зразок робочого столу MX Linux

Знявши з ладу Linux Mint у 2018 році та продовжуючи лідирувати в рейтингах, MX Linux – партнерство, що спирається на систему antiX та ідеї проекту MEPIS – на перший погляд може здатися нерозумним. Він базується на Debian Stable і розгортає робоче середовище Xfce4. Тим не менше, це поєднання пропонує чудові результати середньої ваги з використанням надійних та перевірених технологій. Ця комбінація пропонує надійний розподіл з додатковими додатками, такими як інсталятор UEFI, потужне шифрування за замовчуванням та утиліта конфігурації MX Tools.

Найвищий рейтинг з 2011 року: Linux Mint

Linux Mint 18

З 2011 по 2017 рік Linux Mint домінував у рейтинговому списку, займаючи перше місце протягом усіх семи років. Він прослизнув лише в 2018 році, поступившись верхнім слотом Манджаро. Mint – дистрибутив, заснований на Ubuntu – заслуговує на похвалу за стабільність, різноманітність підтримуваних менеджерів робочих столів та повну мультимедійну можливість нестандартно. Розробники Mint зосереджуються на стабільності, саме тому вона сприяє консервативному циклу випуску. Ви не отримуватимете новітні оновлення. Тим не менше, ваша установка Linux буде поточною, і ви не будете працювати як мимовільний бета-тестер.

Найбільш хітів з 2002 року: Ubuntu

Live Ubuntu Desktop

Ubuntu вразив світ Linux, коли він вийшов на сцену в 2004 році. З 2005 року він щороку потрапляв у ТОП-5. Повні 9,5 відсотка всіх відвідувань сайту DistroWatch.org у Топ-25 кожного року належать Ubuntu. Крім того, багато дистрибутивів засновані на Ubuntu Linux і сприяють його більшій популярності, зокрема Ubuntu Kylin, Lubuntu та Xubuntu. Дистрибутив, керований Canonical Inc., походить з острова Мен і базується на Debian. Ubuntu заробив розумну частку завдяки суперечливому (і тепер припиненому) менеджеру настільних комп’ютерів Unity від Canonical та спробам компанії накласти більше дисципліни на часто розбірливий всесвіт розробки Linux. Він вважається простим у користуванні та має багатий ринок додатків. В останні роки партнерські відносини Canonical з Microsoft призвели до підсистеми Windows для Linux та надійної роботи Ubuntu в рамках програмного забезпечення для віртуального середовища Microsoft Hyper-V.

Найпослідовніший альпініст: Debian

Спеціальний робочий стіл Debian

Річний приріст – це чеснота у світі розповсюдження Linux, і за цим показником Debian сяє. Кількість його звернень зросла з 311 у 2012 році до 1903 у 2017 році. Він отримав номер два в 2015, 2016 та 2017 роках, опустившись до шести в 2018 році. Debian зобов’язується повільно та стабільно випускати графік. Його філософія полягає в тому, щоб зачекати, поки програмне забезпечення буде стабільним і відносно без помилок, перш ніж включати його в дистрибутив. Цей консервативний підхід знаходить прихильність у людей, які вважають за краще працювати на стабільному робочому столі, який не вимагає частого виправлення або перезавантаження. Хоча Debian є дистрибутивом сам по собі, він також є базою для інших дистрибутивів. Станом на січень 2021 року 121 із 275 записаних та активних розповсюджень на DistroWatch.org базується на Debian. Це робить базову архітектуру Debian найпопулярніший дистрибутив Linux на планеті із значним відривом.

Павша зірка: Gentoo

Gentoo Linux

У 2002 році Gentoo посів третє місце. До 2012 року він стабільно падав до 22-го місця, а після 2013 року не потрапив до списку Топ-25. У середині 2020 року DistroWatch.org поставив Gentoo на номер 46. Філософія Gentoo має на меті надати користувачам майже ідеальні інструменти, необхідні для виконання роботи. Gentoo покладається на Portage як систему управління пакетами, яка оптимізує нове програмне забезпечення для конкретної комбінації апаратного та програмного забезпечення машини.

Найпослідовніший виконавець вищого рівня: openSUSE

openSUSE 13.2

У період з 2006 по 2018 рік openSUSE не займав верхнє місце, але щороку в цей період коливався між числом дев’ять і дев’ятим. Починаючи з 2019 року, він випав із першої десятки. З акцентом на розробці програмного забезпечення, openSUSE – німецький дистрибутив – має на меті забезпечити багатофункціональний та гарний досвід роботи на робочому столі. Хоча openSUSE підтримує різноманітні настільні менеджери, він ототожнюється із середовищем KDE та менеджером пакетів YaST.

Послідовний виконавець середнього пакету: CentOS

CentOS

Іноді повільний та стійкий виграє перегони. Починаючи з 2005 року, CentOS отримує середній річний рейтинг 11,2, виходячи з Топ-10, але все ще тримаючись за себе в швидко мінливих умовах. CentOS входить до числа дистрибутивів, оптимізованих для середовищ сервера, а також для настільних клієнтів. Оскільки він, як правило, забезпечує передбачуваний базовий рівень програм, він корисний для розробки пакетів та тестування серверів. CentOS надійний, багатофункціональний і стабільний. Це не найкращий виконавець на ринку, але він заповнює життєво важливу нішу у світі розробки програмного забезпечення.

Забутий фаворит: Mandrake / Mandriva

Mandriva Linux

Mandrake Linux очолила рейтинг у 2002, 2003 та 2004 роках, але до 2011 року вона впала до числа 10. Останній випуск цього дистрибутиву з’явився на ринку наприкінці 2012 року. Компанія, яка його спонсорувала, подала заяву про банкрутство через кілька років.

Недооцінений робочий коник: слабкий посуд

Slackware

Популярність Slackware коливається в підлітковому віці, і в останні роки не вдалося зламати Топ-25. Але розподіл дуже люблять тверді шанувальники Linux, які цінують різний підхід Slackware до управління програмним забезпеченням. З огляду на те, що досвідчені користувачі Linux віддають перевагу цьому дистрибутиву, навряд чи більшості з них потрібно відвідати DistroWatch.org, щоб завантажити його. Вони знають, де його взяти, тому статистика завантаження для цього дистрибутиву перекошена. Поширення спрямоване на простоту дизайну. Він уникає заміни програмного забезпечення з вихідних джерел та намагається не обмежувати випадки використання кінцевих користувачів. З цією метою його можна легко налаштувати, хоча часто конфігурацією керують за допомогою сценаріїв оболонки та процедур встановлення командного рядка, які можуть виявити страшними для нових користувачів. Slackware – це найстаріший дистрибутив Linux, який досі активно підтримується.

Проекти з найвищим рейтингом на початок 2021 року

Відвідувачі DistroWatch залишають відгуки та оцінки від 1 до 10 для своїх улюблених дистрибутивів. До п’ятірки найкращих рецензованих дистрибутивів на початку 2021 року входять:

 • Arch Linux (у середньому 9,45, оцінки 269)
 • ArcoLinux (9,16 в середньому, 200 оцінок)
 • Devuan GNU + Linux (9,13 в середньому, 203 оцінки)
 • Puppy Linux (9,08 в середньому, 144 оцінки)
 • Peppermint OS (9,07 в середньому, 200 оцінок)

Топ-5 за останню половину 2020 року

За останні шість місяців 2020 року топ-5 розподілів за рейтингом середніх показів за день складають:

 • MX Linux
 • Манджаро
 • Монетний двір
 • Поп! ОС
 • Ubuntu

Наш підхід

Ми підрахували показники відносного рангу та року за роком, з 2002 по 2021 рік, для різних дистрибутивів Linux, як зафіксував DistroWatch.org, популярна інформаційна палата для випусків Linux. Ми зробили свої висновки на основі звернень до детальних сторінок різних дистрибутивів. Наш аналіз формується з наступних міркувань:

 • І Linux як операційна система, і DistroWatch.org як веб-сайт за ці роки зросли в популярності, тому порівняння кількості необроблених даних за роками з 2002 року до 2021 року може ввести в оману. Найпопулярніший розподіл 2002 року (Mandrake, з 473 відвідуваннями на день) мав би досягти 20-го числа у 2018 році з тими самими цифрами – якби розподіл не припинили в 2012 році.
 • Розповсюдження приходять і згасають, а про основні варіанти розподілу (наприклад, Ubuntu проти Ubuntu Mate) іноді повідомляється окремо. Ми спостерігаємо відмінності, які підтримує DistroWatch.org, а це означає, що загальний розмір Ubuntu, ймовірно, недооцінений.
 • Ми обмежили наш погляд найкращими 25 розподілами за роками. Деякі дистрибутиви, які або зростали, або знижували свою популярність, не враховувались у ті роки, коли вони не потрапили в Топ-25.
 • Наш акцент, як і у DistroWatch.org, робиться на дистрибутивах для споживачів на робочому столі. У цьому аналізі ми не розглядали ринок серверів.
 • Надійних даних не існує для проникнення на робочий стіл різних дистрибутивів Linux. Ми покладаємося на DistroWatch.org як на проксі-сервер, знаючи, що деякі фактори, які не піддаються кількісному вимірюванню (наприклад, досвідчені користувачі Linux, які завантажують улюблені дистрибутиви безпосередньо з джерела, а не за посередництвом DistroWatch.org), впливають на ці результати.

На початку 2021 року DistroWatch.org відстежує понад 250 активних дистрибутивів. Це представляє багатий ринок філософії дизайну, що є частиною привабливості цієї надійної операційної системи.