Saltar al contenido

Чи справді працюють автомобільні очищувачі повітря чи іонізатори?

17 de abril de 2021

Більшість людей навіть ніколи не замислюються про якість повітря всередині своїх автомобілів, але це тема, на яку приділяється певна увага. В середньому, ми проводимо близько 5,5 відсотків нашого часу в наших автомобілях, згідно з одним дослідженням про якість повітря в салонах автомобілів, що становить значну кількість часу, щоб запечатати себе досить поганим повітрям.

Змістовий покажчик

Боротьба з поганим повітрям в автомобілях: проблема з очисниками повітря для автомобілів

Автомобільні очищувачі повітря існують, і деякі з них насправді працюють. Проблема полягає в тому, що автомобільні очищувачі повітря, як правило, працюють не однаково, або так само добре, як очищувачі повітря, якими ви, ймовірно, користуєтесь вдома чи на роботі. Якщо ви очікуєте подібних результатів, ви, мабуть, розчаруєтесь. Ось чому важливо загальмувати свої очікування в будь-який час, коли ви маєте справу з автомобільними освіжувачами повітря, очисниками, іонізаторами та подібними приладами. Більшість із цих пристроїв насправді є іонізаторами, які працюють за допомогою зовсім іншого механізму, ніж HEPA-фільтри (високоефективний твердий частинок), які так поширені в домашніх та офісних середовищах. Справа в тому, що йозатори насправді не фільтрують тверді частинки з повітря, і навіть великі дорогі агрегати, призначені для домашнього використання, викликали гнів спонсорських груп. Вони справді працюють тим, що роблять те, для чого призначені, але це може відповідати вашим очікуванням щодо очищувача повітря, а може і не відповідати. Інші типи автомобільних очищувачів повітря працюють, виробляючи озон, який є абсолютно різною консервованою банкою. Ці пристрої, безсумнівно, можуть вибити деякі запахи, що сильно присмачуються, але, як правило, їх краще залишити професіоналам.

Якість повітря у вашому автомобілі

Коли більшість людей замислюються про забруднення повітря, вони замислюються про смог, пилок та інші проблеми з якістю зовнішнього повітря. Наступне, що зазвичай спадає на думку, – це якість повітря в приміщенні, яке зазвичай стає більшою проблемою під час особливо спекотної або холодної погоди, коли пил та інші алергени дозволяють збиратись у будинках та на підприємствах, які закриті від стихій. Справа в тому, що забруднення повітря у приміщеннях також є проблемою всередині автомобілів, тому ідея автомобільних очищувачів повітря насправді має багато достоїнств. Усі ті самі забруднювачі та алергени, які ви знайдете зовні, присутні і у вашому автомобілі, крім хімічних речовин та твердих частинок, які надходять із самого автомобіля. Наприклад, аналіз, проведений Національним інститутом охорони здоров’я, показав, що тверді частинки гальм та ароматичні вуглеводні, що надходять з різних компонентів інтер’єру, можуть спричинити проблеми зі здоров’ям. Одним із рішень є просто згорнути вікно, але це лише дозволяє всьому забрудненню ззовні автомобіля потрапити всередину. Інша проблема якості повітря, з якою доводиться стикатися багатьом людям, включає неприємні запахи тютюну та інших джерел. Очисники та іонізатори зазвичай не допомагають у вирішенні цього типу проблем, але можливо, вам пощастить з адсорбентами або генераторами озону.

Типи автомобільних повітряних фільтрів, очищувачів та іонізаторів

Існує кілька різних типів повітряних фільтрів та очищувачів, які можна придбати для автомобіля, зокрема:

  • Повітряні фільтри двигуна – Вони фільтрують повітря, що надходить у ваш двигун для цілей згоряння. Вони не мають нічого спільного з якістю повітря у вашому салоні.
  • Повітряні фільтри кабіни – Вони фільтрують повітря, що надходить у ваш автомобіль, коли система опалення, вентиляції та кондиціонування (HVAC) налаштована на всмоктування свіжого повітря. Вони також можуть фільтрувати повітря, яке рециркулює.
  • Іонізатори повітря – Це електронні пристрої, які зазвичай підключаються до гнізда прикурювача. Вони діють за принципом іонізуючих забруднювачів і змушують їх прилипати до поверхонь, де ви не зможете їх вдихнути.
  • Генератори озону – Ці пристрої насправді генерують озон, який може ефективно руйнувати молекулярну структуру забруднюючих речовин та поганих ароматів.

Кожен із цих фільтрів використовує певний метод для виконання іншої функції.

Повітряні фільтри в автомобілях

У повітряних фільтрах двигуна використовується фільтруючий матеріал, який, як правило, складається з паперу або тканини, щоб затримувати частинки та сміття та запобігати їх потраплянню в систему впуску двигуна. На відміну від салонних повітряних фільтрів, повітряні фільтри двигуна абсолютно не мають нічого спільного з повітрям у салоні вашого автомобіля. Повітряні фільтри в салоні є важливою частиною обслуговування пасажирського салону без алергенів та запаху. Тоді як старі транспортні засоби просто втягували свіже повітря через безперешкодні зовнішні вентиляційні отвори, новіші транспортні засоби використовують салонні повітряні фільтри для затримання частинок та сміття. Існує два типи салонних повітряних фільтрів, які можуть допомогти зменшити кількість алергенів та запахів у вашому автомобілі:

  • Повітряні фільтри HEPA в салоні – Ці фільтри використовують дуже дрібну сітку, яка здатна захоплювати великі частинки, такі як лупа домашніх тварин, та надзвичайно дрібні частинки, такі як ті, що містяться в тютюновому димі.
  • Кабінні повітряні фільтри з просоченим активованим вугіллям фільтруючим середовищем – Фільтри з активованим вугіллям особливо добре усувають неприємні запахи.

У більшості транспортних засобів повітряний фільтр салону все ще працює, навіть коли ви встановлюєте циркуляцію елементів управління HVAC. Цей параметр запобігає потраплянню нового повітря в транспортний засіб і просто рециркулює повітря, яке вже є в салоні, завдяки чому він може ефективно запобігти введенню нових забруднювачів, одночасно фільтруючи наявні забруднювачі.

Повітряні фільтри в салоні працюють краще, ніж іонізатори, але їх потрібно регулярно замінювати.

Михайло Марічич / EyeEm
Деякі транспортні засоби, особливо старі, не мають фільтрів салону. А деякі старі транспортні засоби, які мають салонні повітряні фільтри, розміщують їх у місці, де вони не можуть фільтрувати повітря, оскільки воно рециркулює всередині салону. Якщо у вашому транспортному засобі є салонний повітряний фільтр і він здатний фільтрувати рециркуляційне повітря, регулярне встановлення свіжого HEPA або просоченого вуглецем фільтра – найкращий спосіб поліпшити якість повітря у вашому автомобілі.

Чи працюють автомобільні іонізатори?

Іонізатори повітря, призначені для автомобільного використання, зазвичай є компактними блоками, які можна підключити безпосередньо до гнізда прикурювача. Замість фільтрування повітря ці пристрої випромінюють іони, які по суті є просто молекулами, які мають позитивний чи негативний заряд замість нормального нейтрального заряду. Основна ідея автомобільного іонізатора повітря полягає в тому, що іонізовані частинки різних алергенів та пахучих матеріалів будуть або прилипати до поверхонь, або один до одного, і в цей момент вони більше не будуть плавати в повітрі. Хоча хороший іонізатор повітря повинен робити те, що він призначений, він насправді цього не зробить фільтр що-небудь, і ви можете виявити, що маєте справу з темним шаром пилу, пилку та будь-чого іншого, що прилипає до кожної поверхні всередині вашого автомобіля. Інше питання, на яке слід звернути увагу, полягає в тому, що багато маленьких, слабких іонізаторів, які підключаються до прикурювача, занадто анемічні, щоб навіть зробити так багато.

Чи працюють генератори озону для смердючих автомобілів?

Як іонізатори, генератори озону насправді не фільтрують повітря. Вони утворюють озон, який взаємодіє з різними хімічними речовинами, що викликають запах, часто роблячи їх без запаху. Для деяких джерел поганого запаху автомобіля це працює досить добре. Великі генератори озону, які іноді можна знайти у дилерських центрах та незалежних ремонтних майстернях, часто здатні генерувати величезну кількість озону та видаляти багато накопиченого запаху. Звичайно, існує низка ризиків для здоров’я, пов’язаних з тривалим впливом озону, тому, мабуть, не найкраща ідея їздити з генератором озону, який постійно працює в салоні вашого автомобіля.

Обмеження освіжувача повітря та очищувача повітря

Оскільки кожен тип автомобільного освіжувача та очищувача повітря має такі круті обмеження, найкращий спосіб боротися із запахами автомобілів – це уникати їх створення. Якщо для цього вже пізно, можливо, варто перевірити, чи може хтось із дилерів чи незалежних магазинів у вашому повітрі проводити (або навіть рекомендує) обробку озоном. Такі речовини, як активоване вугілля, харчова сода та пемза, також можуть вбирати деякі неприємні запахи. Автомобільні освіжувачі повітря, такі як знакові «маленькі зелені дерева», також можуть допомогти із запахами, хоча вони лише маскують такі речі, як запах диму та їжі, замість того, щоб насправді їх видаляти, тому ваш пробіг може змінюватися. Якщо вас в основному турбують алергени, тоді найкращий повітряний фільтр салону HEPA або будь-який повітряний фільтр салону з достатньо звужуючим фільтруючим середовищем – найкращий вибір. Незважаючи на те, що повітряні фільтри салону нічого не можуть зробити з повітрям, яке вже є у вашому автомобілі, вони не дозволять потрапляти новим алергенам. Оскільки ваш пасажирський салон не є герметичним середовищем, введення безалергенного повітря врешті-решт витіснить більшу частину або все повітря, навантажене алергенами.