Saltar al contenido

Чому розширення Safari для iOS – це велика справа

28 de enero de 2023

Змістовий покажчик

Ключові висновки

  • iPadOS 15 дозволить розширення браузера в Safari.
  • Вони схожі на розширення Chrome, але з додатковим захистом.
  • Розширення потребують встановлення батьківської програми App Store.

Safari на iPad незабаром отримає розширення, як і Chrome, Edge і Safari на Mac. І вони повністю змінять те, як ви використовуєте браузер. Safari, мабуть, найважливіша програма на вашому iPhone або iPad. Деякі люди рідко залишають його, крім як для того, щоб опублікувати фотографії в Instagram або відповісти на WhatsApp. І все ж він залишається досить обмеженим порівняно з настільним браузером. Ви можете використовувати маленькі букмарклети, і, звичайно, Safari інтегрується з загальносистемною панеллю спільного доступу, але розширити сам Safari було майже неможливо. В iOS 15 це зміниться. Так що відбувається? «На щастя, Apple вибрала галузеву стандартну технологію розширень, що називається WebExtensions», — розробник програми Олексій Черніков сказав Lifewire електронною поштою. «Спочатку це був API розширення Chrome, але з часом його перейняли всі основні браузери. Сьогодні зробити розширення стало досить легко. Ви робите це один раз — і воно працює в Edge, Firefox, Opera та Brave».

Конфіденційність перш за все

Розширення веб-переглядача становлять великий ризик для безпеки. Зазвичай вони мають доступ до всіх даних, завантажених на веб-сторінку. Це добре, якщо ви використовуєте розширення від перевіреного розробника, але все може швидко піти не так. На щастя, Apple пішла на технологію галузевого стандарту де-факто розширення під назвою WebExtensions. Розширення не просто отримує доступ до сторінки, коли ви натискаєте його, щоб активувати його. За умовчанням розширення має доступ до всіх сторінок, завантажених у ваш браузер. Це означає вашу електронну пошту, ваш банк, усе. Розширення в iPadOS 15 Safari так не працюють. «Вони застосували цікавий підхід, який відрізняється від того, що ми бачимо в інших браузерах. Вони дозволяють надавати розширенню доступ лише до певних сторінок, а також протягом обмеженого періоду часу», — говорить Черніков. «Наприклад, ви можете дозволити розширенню працювати лише на lefigaro.fr і лише протягом одного дня. Враховуючи той факт, що розширення тепер можуть мати повний доступ до вмісту веб-сайту (який також може включати ваші паролі, дані кредитної картки тощо), це хороша ідея». Розробник програмного забезпечення Чернікова Gikken зараз розробляє розширення iOS 15 для свого додатка перекладу Mate. Я тестував його, і це досить акуратно вибрати, які сайти завантажують розширення. У випадку Mate ви можете прив’язати його лише до тих іншомовних сайтів, які хочете перекласти, і, на відміну від вбудованого перекладача Safari, він завантажуватиметься автоматично кожного разу, коли ви відвідаєте один із цих сайтів.

Як працюють розширення iOS Safari

Встановлення розширення Safari здійснюється шляхом встановлення супутньої програми, яка гарантує, що вона проходить процес затвердження Apple App-Store. Потім ви відвідуєте налаштування розширень Safari. Вони знаходяться в програмі «Налаштування» разом із налаштуваннями блокувальника вмісту (які фактично є спеціалізованими розширеннями браузера).

Знімок екрана розширення Mate в налаштуваннях Safari.

Розробити розширення Safari легко, але з достатніми бар’єрами, щоб ми, ймовірно, не побачили потоку існуючих розширень Chrome, які з’являться в день запуску. Наприклад, під час тестування розширення розробник повинен перекомпілювати всю програму-оболонку щоразу, коли вони вносять зміни, а не просто зберігати файл і перезавантажувати веб-сторінку. «Розширення iOS Safari також є невеликими веб-сайтами, але упакованими в батьківську програму. Кожного разу, коли ви вносите зміни в код розширення та хочете повторно запустити його, вам доведеться повторно зібрати (перекомпілювати) весь проект Xcode. Скільки часу це займе, залежить від розміру проекту», – каже Черніков. Іншою перешкодою є весь процес схвалення App Store, який вимагає платної підписки та всіх звичайних проблем, пов’язаних із надсиланням програми. І ще одна міркування – зовнішній вигляд і відчуття. Розширення, створене для Chrome, імовірно, не виглядатиме належним чином у веб-переглядачі Apple.

Розширення — чи варто?

Поки що біль створення розширень iOS Safari лежить на плечі розробника. Користувачеві так само легко встановити програму та активувати розширення в налаштуваннях Safari, хоча це трохи складно. Розширення iOS Safari також є невеликими веб-сайтами, але упакованими в батьківську програму. «Вам все одно потрібно ввімкнути розширення окремо, і воно досить приховане. Кілька користувачів бета-версії зв’язалися з нами, сказавши, що вони не можуть зрозуміти, як, наприклад, почати використовувати розширення Safari від Mate», — говорить Черніков. Але переваги того варті. Перекладач Mate, наприклад, бездоганний. Схоже на те, що весь Інтернет доступний вашою рідною мовою, і ви навіть можете торкнутися абзацу, щоб перевірити оригінальний текст. Це краще, ніж вбудована версія, а це досі було неможливо в Safari.