Skip to content

Що таке веб-додаток?

27 de Червень de 2021

Подібно до того, як мобільний додаток існує на мобільному пристрої, веб-додаток (або коротше “веб-додаток”) – це будь-яка комп’ютерна програма, яка виконує певну функцію, використовуючи веб-браузер як свого клієнта. Додаток може бути таким простим, як дошка оголошень або контактна форма на веб-сайті, а може бути таким же складним, як текстовий процесор або мобільна ігрова програма для багатьох гравців, яку ви завантажуєте на телефон.

Аде Акінружому / Getty Images

Що таке клієнт?

У середовищі клієнт-сервер “клієнт” відноситься до хост-програми, яку людина використовує для запуску програми. Клієнт-серверне середовище – це середовище, в якому кілька комп’ютерів обмінюються інформацією з бази даних. Там, де сервер розміщує інформацію, “клієнт” – це програма, яка використовується для доступу до інформації.

Які переваги використання веб-додатків?

Веб-додаток звільняє розробника від відповідальності за створення клієнта для певного типу комп’ютера або операційної системи, тому кожен може користуватися додатком, оскільки має доступ до Інтернету. Оскільки клієнт працює у веб-браузері, користувач може використовувати ПК або Mac. Вони можуть використовувати Internet Explorer, Chrome або Firefox, хоча для деяких програм потрібен певний веб-браузер. У веб-програмах зазвичай використовується комбінація сценарію на стороні сервера (ASP, PHP тощо) та сценарію на стороні клієнта (HTML, Javascript тощо). Клієнтський сценарій займається поданням інформації, тоді як серверний сценарій займається всіма складними справами, такими як зберігання та отримання інформації.

Як довго існують веб-програми?

Веб-програми існували ще до того, як Всесвітня павутина стала загальнодоступною. Наприклад, Ларрі Уолл розробив Perl, популярну мову сценаріїв на стороні сервера, в 1987 році. Це було сім років до того, як Інтернет справді почав набирати популярність поза академічними та технологічними колами. Перші загальнодоступні веб-програми були відносно простими, але наприкінці 90-х спостерігався поштовх до більш складних веб-додатків. В даний час мільйони американців використовують веб-програми для подання податку на прибуток в Інтернеті, виконання завдань в Інтернеті з банкінгу, обміну публікаціями в соціальних мережах, спілкування з друзями та родиною тощо.

Як розвивалися веб-програми?

Більшість веб-додатків базуються на архітектурі клієнт-сервер, де клієнт вводить інформацію, а сервер зберігає та отримує інформацію. Хорошим прикладом цього є електронна пошта. Такі служби, як Gmail та Microsoft Outlook, пропонують веб-клієнти електронної пошти. Все більше веб-додатків розробляється для обробки функцій, які зазвичай не потребують доступу до сервера. Наприклад, Google Docs – це веб-програма, яка може виконувати функції текстового процесора, зберігаючи інформацію в хмарі та дозволяючи «завантажити» документ на свій особистий жорсткий диск. Якщо ви користуєтесь Інтернетом досить довго, ви побачили, наскільки витонченими стали веб-програми. Більша частина цієї вишуканості пов’язана з AJAX, який є моделлю програмування для створення більш адаптивних веб-додатків. Google Workspace (раніше G Suite) та Microsoft 365 – це інші приклади веб-додатків найновішого покоління, які беруть набір додатків для підвищення продуктивності та групують їх для комплексного використання. Мобільні додатки, що підключаються до Інтернету (такі як Facebook, Dropbox та різні банківські програми), також є прикладами того, як веб-програми були розроблені для збільшення частки мобільного Інтернету у світовому інтернет-трафіку.