Saltar al contenido

Що таке використання ЦП?

9 de septiembre de 2022

Центральний процесор (CPU) — це «мозок» вашого комп’ютера, який обробляє завдання, необхідні для всіх запущених програм. Це включає активні програми, фонові завдання та служби операційної системи. Ви можете побачити використання ЦП у моніторі активності на Mac (зображення нижче). Диспетчер завдань у Windows виконує ту саму функцію.

Використання ЦП – це відсоток загальної потужності ЦП, який ви використовуєте в будь-який момент часу. Раніше старі комп’ютери мали один ЦП, який міг обробляти лише одне завдання за раз. Однак сучасні комп’ютери мають багатоядерні процесори. Це процесори з декількома внутрішніми процесорами, кожен з яких може виконувати кілька завдань одночасно.

Змістовий покажчик

Що означає використання ЦП?

Коли ви переглядаєте деталі використання процесора на вашому комп’ютері, ви побачите значення у відсотках, яке представляє «відсоток використання». Це скільки загальної обчислювальної потужності вашого ЦП зараз використовується. Ви також побачите таку інформацію, як поточна швидкість обробки ЦП, кількість запущених процесів і потоків тощо. Відсоток використання ЦП може значно відрізнятися залежно від того, що ви робите з комп’ютером. Під час першого завантаження комп’ютера запускається багато програм і процесів, і, ймовірно, використання ЦП залишатиметься близьким до 100%, доки комп’ютер не завантажиться повністю. Коли ви набираєте документ або читаєте веб-сторінку під час звичайної роботи, використання ЦП може залишатися від 1% до 5%. Збережіть файл або запустіть нову програму, і ви побачите, що використання ЦП збільшиться з 50% до 100%, доки це завдання не буде завершено.

Що таке занадто високе використання ЦП?

Якщо використання ЦП є високим протягом короткого періоду часу, немає такого поняття, як занадто високе використання. Це тому, що для виконання певних завдань може знадобитися 100% ЦП. Однак таке високе використання зазвичай падає до «нормального» рівня. Якщо використання ЦП у диспетчері завдань або моніторі активності залишається вищим за 10–30% протягом тривалого періоду, це може означати, що у вас постійно працює багато програм у фоновому режимі. Поширені програми, які можуть працювати у фоновому режимі та збільшувати використання ЦП, включають:

 • Антивірусні або антишкідливі програми
 • Служба оновлення Windows (якщо її налаштовано на автоматичне оновлення)
 • Програмне забезпечення, яке автоматично оновлюється, як програми Adobe або Java
 • Серверне програмне забезпечення, наприклад iTunes або локальний веб-сервер або FTP-сервер
 • Програми, які ви встановили, які налаштовують інтерфейс користувача вашого комп’ютера та повинні працювати безшумно
 • Заражені файли або процеси операційної системи

Ви можете побачити всі активні процеси, що виконуються у фоновому режимі, у диспетчері завдань або моніторі активності. У Windows ви також можете побачити, яке програмне забезпечення запускається автоматично, перевіривши папку автозавантаження. Ви можете зменшити загальне використання ЦП, видаливши будь-що, згадане вище. Це так само просто, як інсталяція антивірусної програми, що потребує менше процесора, вимкнути налаштування програмного забезпечення для автоматичного оновлення або видалити програмне забезпечення, наприклад iTunes або FTP-сервер.

Що таке добре використання ЦП?

Нормальне використання ЦП, коли ви не використовуєте програмне забезпечення або не завантажуєте веб-сторінки, становить приблизно від 1% до 5%. Наступні дії можуть створити такі рівні ЦП. Усе це вважається «хорошим» використанням ЦП, якщо ви знаєте, що це спричиняє.

 • Використання програми з великою активністю, наприклад легких ігор: від 10% до 30%
 • Потокове відео на Netflix або YouTube: від 5% до 20%
 • Гра в складні комп’ютерні ігри: від 50% до 70%
 • Завантаження комп’ютера або запуск нової програми: від 80% до 100%

Якщо ви нічого не робите на своєму комп’ютері або не доручали комп’ютеру виконувати щось інтенсивне, і ви бачите, що ваш ЦП постійно перевищує 10%, вам потрібно буде вирішити проблему з використанням ЦП. Спочатку перевірте, чи Windows запускає якісь оновлення. Потім скористайтеся Диспетчером завдань або Монітором активності, щоб відсортувати використання ЦП за процесами, щоб визначити, яка служба чи програма може спричиняти проблему.

FAQ

 • Як перевірити використання ЦП на Chromebook?

  Щоб перевірити використання ЦП на Chromebook, відкрийте Google Chrome, виберіть меню з трьома крапкамипотім виберіть Більше інструментів > Диспетчер задач. Щоб переглянути всі характеристики системи Chromebook, відкрийте Chrome і введіть chrome://system в рядку URL.

 • Як перевірити використання ЦП у Linux?

  Щоб перевірити використання процесора в Linux, скористайтеся командою Top. У командному рядку введіть $ верх. Використання процесора вказано нижче Статистика ЦП.

 • Як перевірити температуру процесора?

  Щоб перевірити температуру процесора в Windows, завантажте та запустіть безкоштовний інструмент, наприклад SpeedFan, CPU Thermometer або Core Temp. На Mac інсталюйте програму панелі меню System Monitor для безперервного моніторингу системи. Крім того, обов’язково вживайте заходів, щоб ваш комп’ютер був холодним, щоб його частини не перегрівалися.