Saltar al contenido

Що таке діафрагма?

31 de julio de 2021

Професійні фотографи покладаються на діафрагма для управління кількістю світла, що проходить через датчик зображення камери. Термін відноситься до райдужної оболонки в діафрагмі, що відкривається або закривається, щоб забезпечити різний рівень освітлення. Діафрагма камери вимірюється в f-зупинки. Регулятор діафрагми виконує дві важливі функції на цифровій однооб’єктивній рефлекторній камері. Окрім управління кількістю світла, що проходить через об’єктив, що призводить до яскравіших або темніших зображень, воно також контролює глибина різкості, що є технічним терміном для того, як гострі або розмиті об’єкти з’являються поза об’єктом у центрі фокусування камери.

tebapit / Хіларі Еллісон

Змістовий покажчик

Діапазон F-зупинок

F-упори проходять через величезний діапазон, особливо на об’єктивах DSLR. Ваші мінімальні та максимальні значення f-stop будуть залежати, однак, від якості вашого об’єктива. Якість зображення може знизитися, якщо ви наберете невелику діафрагму, тому виробники обмежують мінімальну діафрагму деяких об’єктивів. Більшість об’єктивів буде принаймні в діапазоні від f3,5 до f22, але діапазон f-стоп, що спостерігається на різних об’єктивах, може охоплювати від f1,2 до f45.

Діафрагма та глибина різкості

Почнемо спочатку з найпростішої функції діафрагми: контролю глибини різкості камери.

Глибина різкості просто означає, скільки вашого зображення фокусується навколо вашого об’єкта. Невелика глибина різкості зробить ваш основний об’єкт різким, а все інше на передньому плані та на задньому плані буде розмитим. Велика глибина різкості збереже чіткість вашого зображення по всій його глибині.

глибина різкості

Глибина різкості, порівняно.

Використовуйте невелику глибину різкості для фотографування таких речей, як ювелірні вироби, і велику глибину різкості для пейзажів. Однак не існує жорсткого правила, і багато про те, щоб вибрати правильну глибину різкості, випливає з вашого особистого інстинкту щодо того, що найкраще підходить для вашої теми. Невелика глибина різкості представлена ​​невеликим числом f-стопа. Наприклад, f1.4 – це невелике число і дасть вам невелику глибину різкості. Велика глибина різкості представлена ​​великою кількістю, наприклад f22.

Діафрагма та експозиція

Коли ми маємо на увазі «маленьку» діафрагму, відповідне значення f-stop буде більшим числом. Отже, f22 – це маленька апертура, тоді як f1.4 – велика апертура. При f1.4 райдужна оболонка широко відкрита і пропускає багато світла. Отже, це велика діафрагма. Інший спосіб допомогти запам’ятати цей зв’язок – визнати, що діафрагма насправді стосується рівняння, де фокусна відстань ділиться на діаметр діафрагми. Наприклад, якщо у вас є об’єктив 50 мм, а райдужна оболонка широко відкрита, у вас може бути отвір діаметром 25 мм. Отже, 50 мм, поділене на 25 мм, дорівнює 2. Це означає, що f-стоп f2. Якщо діафрагма менша (наприклад, 3 мм), поділ 50 на 3 дає нам f-стоп f16. Зміна діафрагми називається «зупинкою» (якщо зменшити діафрагму) або «відкриттям».

Відношення діафрагми до витримки та ISO

Оскільки діафрагма контролює кількість світла, що проходить через об’єктив на датчик камери, це впливає на експозицію зображення. У свою чергу, витримка також впливає на експозицію, оскільки це вимірювання часу, протягом якого затвор камери відкритий. Цей баланс між діафрагмою, витримкою та ISO має назву «залізний трикутник» фотографії.

Трикутник експозиції

Громадське надбання / Вікісховище Схожі / CC BY 2.0
Якщо вам потрібна невелика глибина різкості і ви вибрали, наприклад, діафрагму f2.8, то ваша витримка повинна бути відносно високою, щоб затвор не був відкритий протягом тривалого часу, що може призвести до переекспонування зображення. Велика витримка (наприклад, 1/1000) дозволяє заморожувати дії, тоді як велика витримка (наприклад, 30 секунд) дозволяє знімати вночі без штучного освітлення. Усі параметри експозиції визначаються наявною кількістю світла. Якщо глибина різкості є вашою основною проблемою, відрегулюйте витримку відповідно. Разом із цим співвідношенням змініть ISO камери, щоб допомогти з умовами освітлення. Більш висока ISO (представлена ​​більшим числом) підтримує зйомку в умовах недостатнього освітлення, не змінюючи витримки та діафрагми. Однак, вища настройка ISO збільшує зернистість (відому як «шум» у цифровій фотографії), і погіршення зображення може стати очевидним.