Skip to content

Що таке мережеві протоколи?

30 de Червень de 2021

Мережевий протокол включає всі правила та домовленості щодо зв’язку між мережевими пристроями, включаючи способи, якими пристрої можуть ідентифікувати та встановлювати зв’язки між собою. Існують також правила форматування, які визначають спосіб упаковки даних у надіслані та отримані повідомлення. Деякі протоколи також включають підтвердження повідомлення та стиснення даних для надійного та високопродуктивного мережевого зв’язку.

Димитрій Отіс / Getty Images

Про протоколи

Без протоколів пристрої не мали б можливості розуміти електронні сигнали, які вони посилають один одному через мережеві з’єднання. Сучасні протоколи для комп’ютерних мереж, як правило, використовують методи комутації пакетів для надсилання та отримання повідомлень у формі пакети, що є повідомленнями, розділеними на частини, які збираються та збираються за призначенням. Розроблено сотні різних протоколів комп’ютерних мереж, кожен призначений для певних цілей та середовищ.

Інтернет-протоколи

Сімейство Інтернет-протоколів (IP) містить набір пов’язаних та широко використовуваних мережевих протоколів. Окрім самого Інтернет-протоколу, протоколи вищого рівня, такі як TCP, UDP, HTTP та FTP, інтегруються з IP-адресою, щоб забезпечити додаткові можливості. Подібним чином, протоколи Інтернету нижчого рівня, такі як ARP та ICMP, також співіснують з ІР. Загалом протоколи вищого рівня в сімействі IP тісніше взаємодіють із такими програмами, як веб-браузери, тоді як протоколи нижчого рівня взаємодіють з мережевими адаптерами та іншим комп’ютерним обладнанням.

Протоколи бездротової мережі

Завдяки Wi-Fi, Bluetooth та LTE бездротові мережі стали звичним явищем. Мережеві протоколи, призначені для використання в бездротових мережах, повинні підтримувати мобільні пристрої в роумінгу та вирішувати такі проблеми, як змінна швидкість передачі даних та безпека мережі.

Протоколи мережевої маршрутизації

Протоколи маршрутизації – це спеціальні протоколи, розроблені спеціально для використання мережевими маршрутизаторами в Інтернеті. Протокол маршрутизації може ідентифікувати інші маршрутизатори, керувати шляхами (називається маршрути) між джерелами та пунктами призначення мережевих повідомлень та приймати рішення про динамічну маршрутизацію. Загальні протоколи маршрутизації включають EIGRP, OSPF та BGP.

Як реалізуються мережеві протоколи

Сучасні операційні системи містять вбудовані програмні послуги, що реалізують підтримку деяких мережевих протоколів. Такі додатки, як веб-браузери, містять бібліотеки програмного забезпечення, які підтримують протоколи високого рівня, необхідні для функціонування цієї програми. Для деяких протоколів TCP / IP і маршрутизації нижчого рівня підтримка реалізована в прямому обладнанні (кремнієві чіпсети) для підвищення продуктивності. Кожен пакет, переданий та отриманий через мережу, містить двійкові дані (одиниці та нулі, що кодують вміст кожного повідомлення). Більшість протоколів додають невеликий заголовок на початку кожного пакета для зберігання інформації про відправника повідомлення та його призначення. Деякі протоколи також додають a нижній колонтитул в кінці. Кожен мережевий протокол може ідентифікувати повідомлення свого роду та обробляти колонтитули як частину переміщення даних між пристроями. Групу мережевих протоколів, які працюють разом на вищому та нижчому рівнях, часто називають а сімейство протоколів. Студенти мережевих зв’язків традиційно дізнаються про модель OSI, яка концептуально організовує сімейні мережі протоколів у конкретні рівні для навчальних цілей.