Skip to content

Що таке метадані у фотографії?

14 de Травень de 2021

Метадані стосуються описової інформації, вбудованої всередину зображення або файлу іншого типу. Метадані стають дедалі важливішими у цей вік цифрових фотографій, оскільки фотографи шукають шляхи включення інформації про зображення, яка є переносною та зберігається у файлі. Один із способів створення метаданих – це додаткова інформація, яку майже всі цифрові камери зберігають із фотографіями. Ці метадані називаються даними EXIF, що розшифровується як Змінний формат файлу зображень. Більшість програм для цифрових фотографій можуть відображати інформацію EXIF, але ви, як правило, не можете її редагувати.

Найпоширеніші формати метаданих

Існують і інші типи метаданих, які дозволяють додавати описову інформацію до цифрового фотографії чи файлу зображення. Ці метадані можуть включати характеристики фотографії, інформацію про авторські права, підпис, титри, ключові слова, дату та місце створення, інформацію про джерело чи спеціальні інструкції. Два найбільш часто використовувані формати метаданих для файлів зображень – IPTC та XMP.

  • IPTC – це стандарт, розроблений в 1970-х роках Міжнародною радою з питань телекомунікацій. Він був розроблений як стандарт для обміну інформацією між інформаційними організаціями і з часом еволюціонував. Приблизно в 1994 році форма Adobe Photoshop File Info дозволила користувачам вставляти та редагувати метадані IPTC у файлах цифрових зображень, тому вона була прийнята фондовими фотографіями та іншими видавничими компаніями, що не належать до засобів масової інформації.
  • XMP – це нова розширювана платформа метаданих на базі XML, розроблена Adobe у 2001 році. Adobe працювала з IPTC, щоб включити старі заголовки IPTC у нову структуру XMP, і в 2005 році була випущена основна схема IPTC для специфікації XMP. XMP – це відкритий вихідний код, загальнодоступний стандарт, що полегшує розробникам прийняття специфікацій у сторонніх програмах. Метадані XMP можна додавати до багатьох типів файлів, але для графічних зображень вони зазвичай зберігаються у файлах JPEG та TIFF.

Значна частина сучасного програмного забезпечення для редагування фотографій та управління зображеннями пропонує можливості вбудовування та редагування метаданих у файли, а також існує безліч спеціалізованих утиліт, які працюють з усіма типами метаданих, включаючи EXIF, IPTC та XMP. Деякі старі програми не підтримують вбудовані метадані, і ви ризикуєте втратити цю інформацію, якщо використовуєте таку програму для редагування та збереження файлів. До цих стандартів метаданих кожна система управління зображеннями мала власні методи, які зберігали інформацію про зображення, що означало, що інформація була недоступна поза програмним забезпеченням. Якщо ви надіслали фотографію комусь іншому, описова інформація не подорожує разом із нею. Метадані дозволяють передавати інформацію разом із файлом таким чином, щоб його зрозуміли інші програми, обладнання та кінцеві користувачі. Він також може передаватися між форматами файлів.

Обмін фотографіями та страхи перед метаданими

Нещодавно, із зростанням обміну фотографіями в соціальних мережах, таких як Facebook, виникає певна стурбованість щодо особистої інформації, такої як дані про місцезнаходження, що вбудовуються в метадані фотографій, що передаються в Інтернеті. Ці занепокоєння, як правило, безпідставні, оскільки основні соціальні мережі вилучають більшість метаданих, включаючи інформацію про місцезнаходження та координати GPS.