Skip to content

Що таке CMOS і для чого він потрібен?

4 de Липень de 2021

CMOS (скорочення від додаткового напівпровідника-оксиду металу) – це термін, який зазвичай використовується для опису невеликого обсягу пам’яті на материнській платі комп’ютера, що зберігає налаштування BIOS. Деякі з цих налаштувань BIOS включають системний час і дату, а також апаратні налаштування. Датчик CMOS відрізняється – він використовується цифровими камерами для перетворення зображень у цифрові дані.

Інші назви CMOS

Батарея CMOS на материнській платі комп’ютера.
Стів Гшмайсснер / Getty Images

CMOS (вимовляється див. мох) іноді називають Годинник реального часу (RTC), ОЗУ CMOS, Енергонезалежна оперативна пам’ять (NVRAM), Енергонезалежна пам’ять BIOS, або комплементарна симетрія метал-оксид-напівпровідник (COS-MOS).

CMOS – це також абревіатура для інших термінів, які не пов’язані з тим, про що йдеться на цій сторінці, наприклад система управління стільниковим управлінням і порівняння середня оцінка думки.

Очищення CMOS

Більшість розмов про CMOS передбачає очищення CMOS, що означає скидання налаштувань BIOS до рівня за замовчуванням. Це дійсно легке завдання, яке є чудовим етапом усунення несправностей для багатьох типів комп’ютерних проблем. Наприклад, можливо, ваш комп’ютер замерзає під час POST, і в цьому випадку очищення CMOS для скидання налаштувань BIOS до заводських рівнів за замовчуванням може бути найпростішим рішенням. Або, можливо, вам потрібно очистити CMOS, щоб скинути неправильно налаштовані налаштування BIOS, щоб виправити певні повідомлення про помилки, пов’язані з апаратним забезпеченням, наприклад, помилки Code 29. Інші помилки CMOS обертаються навколо низької напруги акумулятора, контрольної суми CMOS, відмови батареї та помилки зчитування.

Як BIOS і CMOS працюють разом

BIOS – це комп’ютерний чіп на материнській платі, такий як CMOS, за винятком того, що його метою є зв’язок між процесором та іншими апаратними компонентами, такими як жорсткий диск, USB-порти, звукова карта, відеокарта тощо. Комп’ютер без BIOS не зрозумів би, як ці частини комп’ютера працюють разом. Прошивка BIOS – це також те, що виконує самоперевірку при включенні для перевірки цих апаратних засобів, і що в кінцевому підсумку запускає завантажувач для запуску операційної системи. CMOS – це також комп’ютерний чіп на материнській платі, а точніше чіп оперативної пам’яті, що означає, що зазвичай він втрачає налаштування, які зберігає, коли комп’ютер вимикається (як і те, як вміст оперативної пам’яті не підтримується кожного разу при перезавантаженні комп’ютер). Однак батарея CMOS використовується для забезпечення постійного живлення мікросхеми. Коли комп’ютер вперше завантажується, BIOS витягує інформацію з мікросхеми CMOS, щоб зрозуміти налаштування обладнання, час та все інше, що в ньому зберігається. Зазвичай чіп зберігає лише 256 байт інформації.

Що таке батарея CMOS?

CMOS зазвичай живиться від акумуляторної батареї CR2032 розміром з монету, яку називають батареєю CMOS. Більшість батарей CMOS прослужать термін служби материнської плати, в більшості випадків – до 10 років, але іноді їх потрібно буде замінити залежно від того, як використовується пристрій. Неправильна або повільна системна дата та час, а також втрата налаштувань BIOS є основними ознаками розрядженої або вмираючої батареї CMOS. Замінити їх так само просто, як замінити мертвого на новий.

Докладніше про батареї CMOS та CMOS

У той час як більшість материнських плат мають місце для батареї CMOS, деякі менші комп’ютери, як багато планшетів та ноутбуків, мають невеликий зовнішній відсік для батареї CMOS, який підключається до материнської плати за допомогою двох невеликих проводів. Деякі пристрої, які використовують CMOS, включають мікропроцесори, мікроконтролери та статичну оперативну пам’ять (SRAM). Важливо розуміти, що CMOS і BIOS не є взаємозамінними термінами для одного і того ж. Хоча вони спільно працюють над певною функцією в комп’ютері, це два абсолютно різні компоненти. Коли комп’ютер вперше запускається, існує можливість завантаження в BIOS або CMOS. Відкриття налаштування CMOS – це те, як ви можете змінити параметри, які він зберігає, наприклад, дату та час та спосіб першого запуску різних компонентів комп’ютера. Ви також можете використовувати налаштування CMOS, щоб вимкнути / увімкнути деякі апаратні пристрої. Чіпи CMOS бажані для таких пристроїв, що працюють від акумуляторів, таких як ноутбуки, оскільки вони використовують менше енергії, ніж інші типи чіпів. Хоча вони використовують як схеми негативної полярності, так і схеми позитивної полярності (NMOS та PMOS), одночасно вмикається лише один тип ланцюга. Mac, еквівалентний CMOS, – PRAM, що означає параметр RAM. Ви також можете скинути PRAM вашого Mac.