Skip to content

Що таке Universal Plug And Play (UPnP)?

30 de Червень de 2021

Universal Plug and Play (UPnP) – це набір протоколів та технологій, що дозволяє пристроям автоматично виявляти та підключатись один до одного. Щоб не плутати з Plug and Play (PnP), UPnP вважається продовженням Plug and Play. Коли він працює коректно, він автоматизує всі складні кроки, необхідні для взаємодії пристроїв між собою, будь то безпосередньо або через мережу.

Як працює Universal Plug and Play?

Universal Plug and Play використовує стандартні мережеві протоколи (наприклад, TCP / IP, HTTP, DHCP) для підтримки роботи з мережею нульової конфігурації. Це означає, що коли пристрій приєднується або створює мережу, Universal Plug and Play автоматично:

 • Призначає IP-адресу пристрою та повідомляє про його присутність у мережі.
 • Описує можливості пристрою (наприклад, принтер, сканер) та доступність мережі.
 • Ділиться іменами та можливостями всіх інших пристроїв, які зараз перебувають у мережі.
 • Встановлює контрольні точки, щоб можна було вимагати дії щодо послуг (наприклад, запуск або скасування завдання друку).
 • Оновлює стан служб пристрою.
 • Забезпечує користувальницький інтерфейс на основі HTML для контролю або перегляду стану пристрою.

Універсальна технологія Plug and Play може підтримувати дротові (Ethernet, Firewire) або бездротові (WiFi, Bluetooth) з’єднання, не вимагаючи додаткових драйверів. Використання загальних мережевих протоколів дозволяє брати участь будь-якому UPnP-сумісному пристрою, незалежно від операційної системи, мови програмування, типу пристрою або виробника. Universal Plug and Play також має аудіо / відео розширення (UPnP AV), яке зазвичай вбудовується в сучасні медіаплеєри, інтелектуальні телевізори, програвачі CD / DVD / Blu-ray, комп’ютери та мобільні пристрої. Подібно до стандарту DLNA, UPnP AV підтримує широкий спектр цифрових аудіо / відео форматів і призначений для полегшення передачі вмісту між пристроями. UPnP AV, як правило, не вимагає ввімкнення налаштування Universal Plug and Play на маршрутизаторах.

Використовує футляри для універсальної технології Plug and Play

Одним із поширених випадків використання є підключений до мережі принтер. Без Universal Plug and Play користувачеві доведеться пройти процес підключення та встановлення принтера на комп’ютері. Тоді їм доведеться вручну налаштувати цей принтер, щоб зробити його доступним у локальній мережі. Нарешті, їм довелося б переходити до одного комп’ютера в мережі та підключатися до цього принтера, лише щоб принтер міг розпізнавати в мережі кожен комп’ютер. Це, як мінімум, трудомісткий процес, особливо якщо виникають несподівані проблеми. Завдяки Universal Plug and Play легко встановити зв’язок між принтерами та іншими мережевими пристроями. Все, що вам потрібно зробити, – це підключити UPnP-сумісний принтер до відкритого порту Ethernet на маршрутизаторі, а Universal Plug and Play подбає про все інше. Інші поширені випадки використання UPnP:

 • Обмін фотографіями та потоковим вмістом із медіасервером.
 • Потокове передавання відео за допомогою Інтернет-телевізійних пристроїв.
 • Бездротова автоматизація будинку.
 • Дистанційне спостереження за будинком.

Очікується, що виробники продовжуватимуть виробляти продукцію, яка використовує Universal Plug and Play. Тенденція неухильно поширюється, охоплюючи продукти розумного будинку, зокрема:

 • Цифрові асистенти (наприклад, Amazon Echo).
 • Розумні системи освітлення.
 • Термостати, керовані Інтернетом.
 • Розумні замки для дверей.

Ризики безпеки для Universal Plug and Play

Незважаючи на всі переваги Universal Plug and Play, технологія все ще несе певні ризики для безпеки. Проблема в тому, що Universal Plug and Play не виконує автентифікацію; він просто передбачає, що кожен пристрій у мережі є надійним та доброзичливим. Це означає, що якщо комп’ютер був скомпрометований зловмисним програмним забезпеченням або хакером, що використовує якийсь недолік безпеки – або будь-який задній план, який може обійти захисні мережеві брандмауери – все інше в мережі стає вразливим. Однак ця проблема має менше спільного з Universal Plug and Play, а більше з неправильним впровадженням. Багато маршрутизаторів, особливо моделі старшого покоління, є вразливими; їм не вистачає належних перевірок безпеки, щоб визначити, які запити програм є добрими чи поганими. Якщо ваш маршрутизатор підтримує Universal Plug and Play, у налаштуваннях буде можливість вимкнути цю функцію. Хоча це займе певний час і зусилля, можна знову ввімкнути управління пристроями в одній мережі за допомогою ручної конфігурації та переадресації портів.