Skip to content

Європейський парламент підтримує ваше право на ремонт

18 de Жовтень de 2022

Ключові висновки

  • ЄС ухвалив резолюцію про право на ремонт і ще не ухвалив жодних законів.
  • Майбутні закони можуть встановлювати оцінки ремонтопридатності, етикетки та припинити юридичне блокування незалежних ремонтних майстерень.
  • Ремонт ваших гаджетів стане вашим правом.

Європейський парламент проголосував за підтримку права на ремонт. Ця резолюція має призвести до гаджетів, які можна відкривати та виправляти, обов’язкових міток довговічності тощо. Замість того, щоб кожні кілька років переробляти наші комп’ютери та телефони, ми зможемо їх відремонтувати та оновити. Гаджети також матимуть оцінки придатності до ремонту, виробники можуть надавати посібники з ремонту, а рекламодавці повинні підтверджувати будь-які заяви щодо екологічності. Але чи зміниться це? «Прийнявши цей звіт, Європейський парламент надіслав чітке повідомлення: узгоджене обов’язкове маркування, що вказує на довговічність, і боротьба з передчасним старінням на рівні ЄС є шляхом уперед», — сказав доповідач Девід Корманд у заяві.

Резолюція, а не революція

Ця резолюція про право на ремонт була прийнята в результаті голосування 395 голосами «за» і лише 94 «проти» (при 207 утрималися). Але це не закон. Резолюція — це просто обіцянка передати Європейській комісії, щоб отримати загальноєвропейські зміни в законі. Це також чудовий перший крок, і ЄС має історію захисту споживачів. Наприклад, закони про роумінг означають, що ви можете подорожувати Європою та користуватися телефоном, ніби ви вдома. Загальна мета резолюції полягає в тому, що споживачі повинні бути більш обізнаними про можливість ремонту речей, які вони купують, і що виробники повинні бути змушені полегшити ремонт. Резолюція також спрямована на боротьбу з вимушеним застаріванням, потворною практикою навмисного проектування речей, які не служать довговічно або легкі в обслуговуванні.

Але як щодо деяких прикладів?

Візьмемо мобільні телефони. iFixit, сайт, який публікує посібники з ремонту та лобіює закони про ремонт, подібні до тих, про які ми сьогодні говоримо, також розбирає нові продукти та призначає їм рейтинг ремонтопридатності.

Рука тримає смартфон із розбитим екраном.

Наприклад, iPhone 12 отримує середню оцінку 6/10. Замінити батарею або дисплей досить легко, але якщо ви зламаєте задню частину, вам доведеться вийняти все, щоб дістатися до нього. І це хороша оцінка. Surface Duo від Microsoft отримує жалюгідну оцінку 2/10. Він потирається через використання дивних гвинтів і занадто багато клею, який важко видалити. З точки зору ремонтопридатності, його слід називати Surface Dud. Так було не завжди. Я зберіг iMac 2010 року в робочому стані донині завдяки його легкості у ремонті. Ви можете додати додаткову оперативну пам’ять через люк; Ви можете замінити застарілий жорсткий диск і оптичні приводи DVD/CD на твердотільні накопичувачі, і ви можете досить легко отримати доступ до всього всередині для очищення та ремонту. Порівняйте це з останніми комп’ютерами Mac M1, у яких користувач нічого не може замінити чи оновити. Навішування ярликів може звучати як кульгавий, неефективний захід, який люблять запроваджувати політики, але якщо це зробити належним чином, це може змінити ситуацію. Етикетки повинні містити «лічильник використання та чітку інформацію про приблизний термін служби продукту», — йдеться в прес-релізі Європейського парламенту. Уявіть собі, що ви вибираєте між двома, здавалося б, ідентичними принтерами, лише один має велику зелену етикетку, на якій написано, що він прослужить принаймні 10 років, а інший обіцяє два роки.

Незалежні ремонтні майстерні

«Згідно з нещодавнім опитуванням ЄС, 77% громадян ЄС радше відремонтують свої пристрої, ніж замінять їх», — пише Кайл Вінс з iFixit. «79% вважають, що виробники повинні бути зобов’язані юридично сприяти ремонту цифрових пристроїв або заміні їх окремих частин». Це драматична цифра, але не всі хочуть відкривати комп’ютер, щоб відремонтувати його, хоча насправді це простіше, ніж можна подумати. Тому нова постанова ЄС також спрямована на незалежні ремонтні майстерні. Уніфіковане обов’язкове маркування, що вказує на довговічність, і боротьба з передчасним старінням на рівні ЄС – шлях вперед. Наприклад, резолюція закликає до «усунення правових перешкод, які перешкоджають ремонту, перепродажу та повторному використанню». Це може допомогти незалежним ремонтним майстерням отримати запатентовані посібники з ремонту, а також гарантувати їм право купувати запчастини. Ця остання частина важлива. У грудні минулого року компанія Nikon оголосила про припинення авторизованої програми ремонту, яка припиняє роботу незалежних ремонтних майстерень. А в 2012 році припинила постачання запчастин.

Майбутнє

Ця резолюція є просто твердою заявою про наміри. Фактичне законодавство заплановано на 2021 рік, але навіть якщо це займе більше часу, це буде вітатися. Це важливо не лише для майстрів. Використання закону для примусового ремонту принесе користь покупцям, значно полегшить роботу ваших улюблених пристроїв і принесе користь самому світу завдяки покращенню екологічності. Хто міг би сперечатися з цим?