Skip to content

Історія ігрової системи ColecoVision

26 de Червень de 2021

У той час як маси з любов’ю згадують розважальну систему Nintendo як першу домашню консоль якісної аркади, ентузіасти ретро та гарячі геймери сходяться на думці, що існувала одна система, яка перевершила NES критичними відгуками, ударами та ностальгією – ColecoVision. За короткий дворічний термін життя ColecoVision побив очікування та рекорди продажів. Це було на шляху до того, щоб стати найуспішнішою консоллю в історії, якби не обвал галузі в 1983 і 1984 роках і ризикована азартна гра перетворити консоль на домашній комп’ютер.

EMR / Flickr

Доісторія

У деяких відношеннях назва цієї статті могла бути названа Колеко: Будинок, який побудував Атарі, оскільки Coleco створив цілий бізнес з клонування та просування технології Atari. У 1975 році Atari’s Понг був популярний в аркадах та автономних будинках, перевищуючи продажі єдиної конкуренції – “Одісеї Magnavox”. З одномоментним успіхом Pong всі види компаній намагалися перейти до відеоігор, включаючи Connecticut Leather Company (також Coleco), яка розпочала бізнес зі шкіряних виробів, а потім перейшла у виробництво пластикових басейнів. Через рік після виходу Понг, Coleco увійшов у сутичку у відеоіграх з першим клоном понга, Telstar. Крім містять Понг (називається Теніс тут), чіп був модифікований, щоб включити два варіанти гри, Хокей і Гандбол. Наявність декількох ігор також зробило Telstar першою у світі спеціальною консоллю. Хоча Atari володів правами на Понг, юридично, Atari не змогла боротися з припливною хвилею клонів, представлених на ринку. Навколо гри вже була сіра зона, оскільки Atari запозичив концепцію та дизайн у Теніс для двох, які деякі стверджують, що це перша відеоігра, а також Одісея Magnavox Теніс гра, що вийшла за рік до Понг. Спочатку Telstar був великим продавцем. Протягом наступних двох років Coleco випустила кілька моделей, кожна з яких мала більше Понг варіації та підвищена якість. Мікрочіп, який використовував Telstar, був виготовлений компанією General Electric. Оскільки GE не була пов’язана ексклюзивною угодою, будь-яка компанія, яка прагне зайнятися бізнесом із відеоіграми, могла отримати власний клон Pong за допомогою чіпів GE. Зрештою Atari звернувся до GE, оскільки це було більш дешеве рішення, ніж саме виробництво чіпів. Незабаром ринок заполонили сотні викрадань понгу, і продажі почали зменшуватися. Коли люди почали втомлюватися Понг, Atari побачив потенціал у створенні системи з різноманітними іграми на змінних картриджах. У 1977 році Atari випустив Atari 2600 (також званий Atari VCS). 2600 швидко досяг успіху, домінуючи на ринку до 1982 року, коли Coleco вирішив повернутися до криниці технологій Atari для ColecoVision.

Тіло консолі, серце комп’ютера

У 1982 році на внутрішньому ринку домінували Atari 2600 та Mattel Intellivision. Багато хто намагався конкурувати, але невдало, поки не з’явився ColecoVision. На початку 1980-х років комп’ютерні технології стали менш дорогими через Commodore 64 і тому, що споживачі прагнули більш якісних ігор. Компанія Coleco виступила першим, хто ввів комп’ютерний процесор у домашню відеоігрову консоль. Незважаючи на те, що це збільшило вартість на 50 відсотків вище, ніж конкуренція, це дозволило Coleco забезпечити майже аркадні якості. Незважаючи на те, що передова технологія була точкою продажу, недостатньо було відтягнути клієнтів від встановленої, домінуючої сили Atari 2600. На додаток до необхідності хітової гри, щоб Coleco викрав клієнтів з 2600, їй потрібно було б ще раз викрасти технології Atari.

Партнерство ColecoVision / Nintendo та Клон Atari

На початку 1980-х Nintendo лише занурив палець ноги у домашній пул відеоігор зі своїм клоном Pong, системою кольорових телевізійних ігор. Основним ігровим бізнесом Nintendo стали аркади з першим великим хітом, Donkey Kong. У той час між Atari та Mattel існувала торгівля за права на домашню відеоігру Donkey Kong. Однак Coleco замахнувся на негайну пропозицію та обіцянку зробити гру більш якісною, ніж будь-яка інша система. Віслюк Конг поїхав до Coleco, який зробив майже ідеальний відпочинок та упакував його разом із ColecoVision. Шанс розіграти аркадний хіт вдома привів продажі консолі до великого успіху.

Оголошення контролера ColecoVision

Coleco Holdings, LLC.
Іншим фактором, що збивав рекорди продажів ColecoVision, був перший модуль розширення. Оскільки ColecoVision був побудований за допомогою комп’ютерних технологій, як і комп’ютер, його можна було модифікувати за допомогою апаратних додатків, що розширили його можливості. Модуль розширення №1, запущений поряд з ColecoVision, містив емулятор, що дозволяв системі відтворювати картриджі Atari 2600. Геймери тепер мали єдину систему, яка перетинала платформи, даючи ColecoVision найбільшу бібліотеку ігор для будь-якої консолі. Це висунуло ColecoVision на перше місце, оскільки швидко перепередило Atari та Intellivision за лічені місяці. Atari спробувала втрутитися, подавши позов проти Coleco за порушення їх патенту 2600. На той час відеоігри були новою концепцією, і лише декілька законів існували для захисту прав власності. Atari зазнав побиття, намагаючись захистити свої технології протягом багатьох років, а не лише з Понг клони, але з судами, що дозволяють робити несанкціоновані ігри для 2600. Coleco пробився через суди, довівши, що він створив свій емулятор із готових частин. Оскільки жоден з окремих компонентів не належав Atari, суди не вважали, що це було порушенням патенту. Згідно з цим рішенням, Coleco продовжив свої продажі та створив окремий автономний клон 2600 під назвою Coleco Gemini.

Реклама Colecovision

Coleco Holdings, LLC.

Ігри

ColecoVision рекламував аркадні ігри в домашній системі. Хоча це не були прямими портами монетних аркадних назв, ці ігри були перероблені, щоб відповідати можливостям ColecoVision, яка була більш досконалою, ніж будь-хто раніше бачив у домашній системі. Donkey Kong Гра, що поставляється разом із системою, є найближчою до створення ColecoVision для відтворення оригінальної аркадної гри. Це найповніша версія Donkey Kong випущений для домашньої системи. Навіть версія Nintendo, випущена для розважальної системи Nintendo, а нещодавно і Nintendo Wii, не містить усіх аркадних рівнів. Хоча багато хто міг би стверджувати, що випуски назв, особливо Donkey Kong, надзвичайно близькі до якості аркад, багато наступних ігор системи не виявляли стільки часу чи турботи. Візуально та в ігровому плані численні заголовки ColecoVision не могли запалити полум’я для аналогів, таких як Галага і Попай.

Модулі розширення Giveth і Taketh Away

Хоча модуль розширення №1 був частиною того, що зробило ColecoVision успішним, саме інші модулі в кінцевому підсумку призвели до загибелі системи. Очікування було високим із оголошенням про модулі розширення №2 та №3, жоден з яких не відповідав очікуванням геймерів. Модель розширення №2 виявилася вдосконаленою периферією контролера керма. На той час це була найдосконаліша периферія у своєму роді, укомплектована педаллю газу та грою в упаковці Турбо. Тим не менше, це не був великий продавець. Плюс лише кілька сумісних ігор були розроблені для нього. З моменту випуску ColecoVision публічно розроблялися плани щодо третьої моделі розширення, яка називається Super Game Module. SGM був призначений для розширення пам’яті та потужності ColecoVision, дозволяючи створювати більш просунуті ігри з кращою графікою, ігровим процесом та додатковими рівнями. Замість картриджа SGM повинен був використовувати схожу на дискету пластинку Super Game Wafer, яка зберігала збереження, статистику та високі бали на магнітній стрічці. Для Модуля було розроблено кілька ігор, і він був представлений на виставці іграшок у Нью-Йорку в 1983 році, отримавши велику кількість похвал і галасу. Усі були впевнені, що SGM стане хітом. Отже, Coleco почав працювати з RCA та творцем відеоігор Ральфом Баером (Magnavox Odyssey) над другим Суперігровим модулем, який міг грати в ігри та фільми на диску, подібному до програвачів CED VideoDisk від RAC, попередника лазерних дисків та DVD. Того червня Coleco несподівано затримав випуск SGM. Через два місяці проект було скасовано. Натомість Coleco випустив інший модуль розширення №3 – Adam Computer.

Комп’ютерна гра Gamer Adam

На той час Commodore 64 був вибором домашнього комп’ютера і почав пробиватися на ринок відеоігор. Замість того, щоб робити комп’ютер, який грає у відеоігри, Coleco виникла ідея зробити ігрову консоль, яка одночасно є комп’ютером. Отже, народився Адам.

Комп’ютер Адама

Coleco Holdings, LLC.
Позичивши багато своїх компонентів у скасованого Суперігрового Модуля, Адам складався з додаткової клавіатури Digital Data Pack (касетно-стрічкової системи зберігання даних, подібної до тієї, що використовується для Commodore 64), принтера SmartWriter Electronic Друкарська машинка, системне програмне забезпечення та вбудована гра. Хоча Coleco володів консольними правами на Donkey Kong, Nintendo уклала угоду з Atari на ексклюзивне виробництво Donkey Kong для ринку комп’ютерів. Натомість гра, спочатку запланована для SGM, Бак Роджерс: завод збільшення, стала груповою грою Адама. Незважаючи на просунуту систему, Адам страждав від помилок та апаратних несправностей. Найбільш помітними з них були:

  • Величезна кількість дефектних пакетів цифрових даних, які розбиваються майже відразу після використання.
  • При першій завантаженні від комп’ютера випливав магнітний сплеск, який міг пошкодити або стерти будь-які касети для зберігання даних, розташовані поруч.

Технічні проблеми Адама та його ціна в 750 доларів, вартість якої була вищою, ніж придбання ColecoVision і Commodore 64 разом, запечатали долю системи. Coleco втратив гроші на “Адамі”, коли потрапив крах на ринку відеоігор. Хоча Coleco задумав четвертий модуль розширення, який дозволить відтворювати картриджі Intellivision в системі, всі майбутні проекти були негайно скасовані.

Завершується ColecoVision

ColecoVision тримався на ринку до 1984 року, коли Coleco вийшов з електроніки, щоб зосередитись насамперед на своїх іграшкових лініях, таких як Cabbage Patch Kids. Через рік після того, як ColecoVision покинув ринок, його колишній ліцензійний партнер Nintendo прибув до Північної Америки та відновив індустрію відеоігор за допомогою розважальної системи Nintendo. Незалежно від успіху Coleco у іграшках, фінансове навантаження, спричинене Адамом Комп’ютер пошкодив компанію без ремонту. Починаючи з 1988 року, компанія почала розпродавати свої активи і через рік закрила свої двері. Хоча компанія, якою ми її знаємо, вже не існує, торгова марка була продана. У 2005 році було створено нову компанію Coleco, яка спеціалізується на електронних іграшках та спеціальних портативних іграх. За своє коротке дворічне життя ColecoVision продав понад шість мільйонів одиниць і зробив постійний знак як одна з найякісніших і найдосконаліших домашніх ігрових консолей 1980-х.