Saltar al contenido

Ağ Bağlantı Hızını Test Etme Yöntemleri

26 de abril de 2021

Bilgisayar ağlarının hızı, nasıl kurulduklarına ve kullanıldıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ağ bağlantılarınızın hızını nasıl test edeceğinizi bilmek, bir internet bağlantısının servis sağlayıcının vaat ettiği düzeyde performans gösterip göstermediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu makaledeki bilgiler, genel olarak yerel alan ağları ve geniş alan ağları için geçerlidir.

Змістовий покажчик

Ağ Bağlantı Hızı Nasıl Test Edilir

mohamed_hassan / Pixabay
Bir bilgisayar ağının bağlantı hızını kontrol etmek, bir tür hız testi çalıştırmayı ve sonuçları yorumlamayı gerektirir. Hız testi, bir ağın kısa bir süre içindeki performansını ölçer. Testler normalde ağ üzerinden veri gönderip alır ve aktarılan veri miktarına ve aktarımı tamamlamak için ne kadar zaman gerektiğine göre performansı hesaplar.

Hız Testi Sonuçlarını Anlama

Ağ hızı için en yaygın ölçüm, bağlantı üzerinden bir saniyede hareket eden bilgisayar bitlerinin sayısı olarak sayılan veri hızıdır. Modern bilgisayar ağları, saniyede binlerce, milyonlarca veya milyarlarca bitlik veri hızlarını destekler. Hız testleri ayrıca genellikle ağ gecikmesi için ayrı bir ölçüm içerir, bazen ping süresi veya gecikme. Neyin «iyi» veya «yeterince iyi» olduğu kabul edilen ağ hızı, ağın nasıl kullanıldığına bağlıdır. Örneğin, çevrimiçi bilgisayar oyunları oynamak, ağın nispeten düşük ping sürelerini desteklemesini gerektirirken, gerçek veri hızı genellikle ikincil bir sorundur. Öte yandan, yüksek tanımlı video akışı, yüksek veri hızları için destek gerektirir ve ağ gecikmeleri daha az sorun teşkil eder.

İnternet Bağlantı Hızı Nasıl Test Edilir

Herhangi bir web tarayıcısıyla çalışan düzinelerce ücretsiz internet hız testi web sitesi vardır. Tipik bir hız testi çalıştırması yaklaşık bir dakika sürer ve sonunda hem veri hızını hem de ping süresi ölçümlerini gösteren bir rapor oluşturur. Bu hizmetler genel olarak bir internet bağlantısının performansını yansıtacak şekilde tasarlanmış olsalar da, yalnızca birkaç web sunucusuyla bağlantıları ölçerler, bu nedenle farklı coğrafi alanlara dayalı siteleri ziyaret ettiğinizde sonuçlar büyük ölçüde değişebilir. İnternet sağlayıcınız, diğer çevrimiçi ücretsiz araçlardan daha doğru sonuçlar veren bir hız testi aracı sunabilir.

Yerel Ağlarda Bağlantı Hızları Nasıl Test Edilir

Ping programları yerel ağlar için hız testleri yapılırken kullanılır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, bilgisayar ile ağdaki başka bir hedef aygıt arasındaki ağ gecikmesini hesaplayan bu programların küçük sürümlerini içerir. Çoğu ping programı, hedef cihazı adıyla veya IP adresiyle belirten komut satırları yazılarak çalıştırılır, ancak ayrıca bir grafik arabirim dahil olmak üzere daha fazla özellik sunan ağda sorun giderme için ücretsiz ping araçları da yükleyebilirsiniz.

Nominal ve Gerçek Bağlantı Hızları Arasındaki Fark

Kablolu bir ağa bağlandığınızda, cihazın saniyede 1 milyar bit (1000 Mbps) gibi standart bir bağlantı veri hızı bildirmesi normaldir. Benzer şekilde, kablosuz ağlar 54 Mbps veya 150 Mbps gibi standart hızlar bildirebilir. Bu değerler, kullanılan ağ teknolojisine göre hızın maksimum üst limitlerini temsil eder; gerçek bağlantı hızı testlerinin sonucu değildir. Gerçek ağ hızları, anma üst sınırlarından çok daha düşük olma eğiliminde olduğundan, çalışma hızı testleri gerçek ağ performansını ölçmek için gereklidir. Gerçek ve teorik en yüksek hızınız arasındaki önemli bir fark, mutlaka bir endişe nedeni değildir. Örneğin, bir ağdaki birden fazla kullanıcı aynı anda interneti kullandığında muhtemelen hız yavaşlamalarıyla karşılaşırsınız. Bağlantı hızını artırmak için ağınızı optimize etmenin birçok yolu vardır.