Saltar al contenido

All-Women’s Valorant Turnuvası, Esporlara Dahil Olmaya Doğru Bir Adım

9 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Kadınlar İçin Yaz Karşılaşması en iyi kadın oyuncularını sergileyecek Yiğit.
  • Video oyun kültüründeki kadın düşmanlığı, oyuncular ve endüstri yöneticileri arasında yaygın olmaya devam ediyor.
  • Kadın oyuncular, bu hafta sonu yapılacak elemeye yine de kayıt olabilirler.

GYakıt

Eve oynamaya başladığında Görev çağrısı altı yıl önce ve ilk kez kulaklığıyla konuştu, neredeyse anında tacize maruz kaldı. Kadın olduğunu açıklayarak ölümcül bir hata yaptığının farkında değildi. Kişisel ve oyun hayatını ayrı tutmayı tercih ettiği için soyadını açıklamak istemeyen Eve, «İlk başta gerçekten dehşete düştüm. ‘Şaka mı yapıyorlar?’ Diye düşündüm. «Şaka yaptıklarını düşündüm. Ama sonra tekrar tekrar yaptıklarını görünce fark ettim, ‘ah hayır bu gerçek bir zihniyet. İnsanlar böyle düşünüyor.'» «Bunu göstermek istiyoruz, evet, rekabet edebiliriz. kendi aramızda ve erkeklerle üst düzeyde. » Eve’in yerine birçok genç kadın geldi. İsimsiz erkek oyuncular, oyun içi sohbet veya kulaklıklar aracılığıyla, sayıca az olma eğiliminde olan kadınları genellikle taciz eder veya küçümser. Altta yatan mesaj genellikle aynıdır: kızlar oyun oynamaya dahil değildir.

Змістовий покажчик

Rekabete Hazır

Ama şimdi 24 yaşında olan Eve pes etmedi. Taciz durmadı, ancak onun gibi dirençli, rekabetçi kadın oyuncular tutkularını sürdürmek için çözümler buluyorlar. 5 Eylül’de Eve, tamamı kadınlardan oluşan bir elemede «Cute Noob» adı altında yarışacak. Yiğit Turnuva, 12 Eylül’de yapılacak. Eleme kayıtları, ilgilenen oyuncular için hala açık. Eleme, Nerd Street Gamer’s Twitch üzerinden 5 Eylül’de 6:15 ET’de yayınlanacak. Ancak 12 Eylül’deki turnuva, yalnızca davetiyeyle izleyicilere sunuluyor. Turnuvaya Nerd Street Gamers ve Comcast NBCUniversal’ın bir bölümü olan Spectacor Gaming ev sahipliği yapıyor. Kuzey Amerika’dan tamamı kadınlardan oluşan sekiz takım 10.000 $ ‘lık ödül için yarışacak.

FTW Summer Showdown Valorant yarışması için tanıtım resmi

GYakıt

Nerd Street Gamers’ın kıdemli pazarlama direktörü Paige Funk, «Umudum, bir gün esporun, bu topluluğa pozitiflik getirmek için tamamı kadınlardan oluşan bir turnuvaya ihtiyaç duyulmayacak bir noktaya gelmesi,» dedi. «Umarım dostluk ve dostluk açısından ağırlanmaya devam ederler, ancak umarım espor toksisitenin ortadan kalktığı bir noktaya gelir.» Kadınlar İçin (FTW) Yaz Karşılaşması adlı 12 Eylül turnuvası, tüm kadınların katılabileceği en büyük e-spor etkinliği olacak Yiğit, bu yıl Haziran ayında piyasaya sürülen birinci şahıs nişancı oyunu. Tüm kadınlardan oluşan diğer popüler e-spor etkinlikleri arasında Polonya’da açıklanmayan nedenlerle iptal edilen Intel Challenge Katowice, Temmuz ayında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen DreamHack ve Şubat ayında Dubai’de bir turnuvaya ev sahipliği yapan GirlGamer Esports Festivali yer alıyor. COVID-19 nedeniyle, Kadınlar İçin Yaz Karşılaşması tamamen çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Kapsayıcılık için İnşa Etmek

Interpret araştırma grubuna göre, dünya çapındaki tüm e-spor izleyicilerinin yüzde 30’unu kadın espor izleyicileri oluşturuyor ve bu sayı yavaş yavaş artıyor. Aynı çalışma, kadınların PC ve konsol esport oyuncularının yüzde 35’ini ve ilginç bir şekilde mobil esport oyuncularının yüzde 66’sını oluşturduğunu buldu. Araştırmaya göre, dahil etme, mobil ve tablet cihazlarda e-spor programları oluşturma meselesi olabilir. Yine de bazı uzmanlar, spor ve oyunların gerçekten kapsayıcı olabilmesi için tam kapsamlı bir kültür değişikliğine ihtiyaç olduğunu savunuyor. Birincisi, tüm kadın turnuvaları için para ödülü, erkeklerin egemen olduğu turnuvalara göre tipik olarak on binlerce dolar daha düşüktür. Misogyny, sadece oyuncular için değil, aynı zamanda video oyunu endüstrisinde de kötü şöhretli bir vebadır. Üst düzey oyun yöneticileri tarafından taciz edildiğine dair son çalışan iddiaları bazı hareketleri teşvik etti, ancak New York Times Temmuz ayında, oyun içindeki genel kültürün, yaygın toksisiteyi eleştirdikleri için kadınlara ölüm tehditleri verilen 2014’teki GamerGate’ten bu yana pek gelişmediğini bildirdi. «Fark ettim, ‘ah hayır bu gerçek bir zihniyet. İnsanlar böyle düşünüyor.'» Funk, kadın oyuncular için samimi bir ortam yaratmanın yukarıdan aşağıya bir zorunluluk olduğunu savundu. Şirketin Instagram hesabını denetlemekle görevlendirildiği Nerd Street Gamers’ta oldukça yeni bir çalışan olduğu zamanlardan bir hikaye paylaştı. «Birinden bir yorum gördüm. Çitin üzerindeydi. Kadın düşmanı çizgisindeydi. Tereddüt ettim ve kendi kendime sordum, ‘Sadece bırakalım mı?’ Dedi. «Patronuma sordum ve ‘onu indir. Biz buna hiçbir dereceye kadar katlanmıyoruz.’ Dedi. Bu, Nerd Street Oyuncuları için bir emsal oluşturdu ve liderlikten gelmesi gerekiyordu. Çalışanları uzaktan bile rahatsız eden her şey, gitti. »

Eve, Cumartesi günkü elemelerin ve Kadınlar İçin Yaz Karşılaşması’nın kızlara olumsuzlukları aşmaları ve olmaları gereken oyuncular haline gelmeleri için ilham vereceğini umuyor. Eve, «Genç kuşakların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak ve yüksek oyun oynama durumundaki bir grup kadını görselleştirmek için bu yarışmalara devam etmemiz gerekiyor.» Dedi. «Evet, kendi aramızda üst düzeyde rekabet edebileceğimizi göstermek istiyoruz ve erkeklerle. «