Saltar al contenido

Apple Hoparlör Satmak İçin Neden Mücadele Ediyor?

14 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple, yalnızca üç yıl sonra HomePod’u satmayı bıraktı.
  • 2007’nin iPod Hi-Fi Hoparlörü yaklaşık bir buçuk yıl sürdü.
  • AirPods Max, Apple’ın bir sonraki büyük başarısızlığı olabilir.

Bir masanın üzerinde oturan beyaz Apple HomePod

elma

Apple, yalnızca üç yıl sonra HomePod’u durdurdu. Üst düzey bir hoparlör olan iPod Hi-Fi’yi satmaya yönelik bir diğer girişim ise sadece bir buçuk yıl sürdü. Apple ve hoparlörlerde ne var? Apple aksesuarlarının hem pahalı hem de harika olduğu biliniyor. İPad için Magic Keyboard 299 dolardan başlıyor, ancak harika. AirPods Pro da benzer şekilde harika, benzer şekilde pahalı ve evrensel olarak popüler. Ancak, üst düzey hoparlörler söz konusu olduğunda, Apple bunu başaramıyor gibi görünüyor. Çünkü çok pahalılar ve yanlış şeyde çok iyiler. Gadget Review CEO’su Rex Freiberger tebapit’a e-posta yoluyla «Apple kulaklıkları ve hoparlörleri kesinlikle aldığınız şey için çok pahalı,» dedi. «Üst düzey hoparlörleri yarı fiyatına satın alabilirsiniz ve çok daha dayanıklıdırlar. Yapmaları gerekeni gereksiz süslemeler olmadan yaparlar, oysa Apple çevre birimlerinin çoğunu kesinlikle aşırı mühendislikten geçirmiştir.»

Змістовий покажчик

Kimse Ses Kalitesini Önemsemez

İki tür hoparlör alıcısını düşünün. Ses meraklıları, her şeyden çok kaliteye gider. İyi servis ediliyorlar ve neredeyse kesinlikle harika bir düzene sahipler. Ses meraklıları, hoparlörleri için çok para ödemekten mutluluk duyarlar, ancak HomePod boyutu için harika görünse de, aynı zamanda akıllı bir hoparlördür. Özel konuşmacılarla asla rekabet edemezdi. Freiberger, «Çoğu insan için ses kalitesi, birinci taraf hoparlör setine bu kadar para ödeyecek kadar önemli olmayacak» diyor. Diğer hoparlör alıcısı, telefonundan daha iyi ses çıkaran ve katil bir akıllı asistanı olan bir şey istiyor. Amazon ve Google’dan gelen hoparlörler yeterince iyi, ses açısından iyi ve sesli asistanları Siri’nin çok ilerisinde. Siri’yi kullanırken neden 349 $ (HomePod’un tanıtım fiyatı) harcasın ki, o kadar kötü bir ses asistanı, SiriFail adında bir Reddit grubu var?

Telefon aksesuarı satıcısı Velvet Caviar’ın CEO’su Michelle Aran, tebapit’a e-posta yoluyla, «Rakiplerin çok daha iyi ürünleri ve çok ucuz fiyatları var. Bir Echo Dot’un herhangi bir Apple hoparlörünü bir kalp atışında uçuracağı gibi,» dedi. «Ve Siri, piyasadaki en zeki ses asistanlarından biri olmasına rağmen, Alexa sadece komutları tanımada daha iyi ve ayrıca daha iyi işlevlere sahip.» Sadece 40 $ ‘a bir Echo Dot (birlikte verilen akıllı ampulle birlikte) alabildiğinizde, Apple’ın en yeni HomePod mini bile pahalı görünmeye başlar.

Aşırı mühendislik

Siri, HomePod’un ana dezavantajıysa, diğer sorun, donanımın çok iyi. HomePod’un içindeki mühendislik dikkat çekicidir. Odayı dinler ve sesini otomatik olarak ayarlar. Stereo çifti haline gelmek için başka bir HomePod’a bağlanabilir. Ve bu kadar küçük bir şey için ses oldukça mükemmel. Ancak bu mühendislik o kadar pahalıdır ki, Apple fiyatı düşüremez. Açıkça görülüyor ki, HomePod bayilerden indirimli fiyatlarla satışa sunuldu, ancak Apple diğer akıllı hoparlörlerle rekabet etmek için fiyatı asla düşürmedi – muhtemelen yapamadığı için. «Apple kulaklıklar ve hoparlörler, aldığınız şey için kesinlikle çok pahalı.» 2007’de Apple, iPod’a uyması için 30 pimli bir yuvaya sahip boombox tarzı bir stereo hoparlör sistemi olan iPod Hi-Fi’yi piyasaya sürdü. Wikipedia’ya göre de 349 dolara satıldı ve sadece bir yıl 189 gün sonra kesildi. Görünüşe göre hiç kimse bir hoparlör aksesuarına bu kadar para harcamak istemiyor, ister boombox ister akıllı bir hoparlör olsun. Avantajlar orada değil. Diğer alanlarda, Apple aksesuarları daha iyi uygulanan veya başka bir yerde bulunmayan özellikler sunar.

Magic Keyboard inanılmaz. AirPod’lar ilk gerçek kablosuz kulaklıklardı ve AirPods Pro harika. Etrafa sorun ve insanların onları gerçekten çok sevdiğini göreceksiniz. Ve Mac’ler ve iPhone’lar söz konusu olduğunda, Apple donanımı benzer şekilde rekabete göre fiyatlandırılıyor – sadece daha ucuz pazarlarda rekabet etmiyor.

AirPods Max

Bu da bizi AirPods Max’e getiriyor. HomePod gibi, AirPods Max de piyasaya sürüldüğünde yetersiz kaldı. Ayrıca HomePod gibi, son derece pahalıdırlar ve aşırı mühendisliklidirler. Ve hedef alıcı kim? Odyofillerin bu fiyata daha iyi seçenekleri var ve rahatlık ve gürültü engelleme sevenler çok daha az parayla aynı derecede iyi bir şey alabilirler. AirPods markası hala kızgın olabilir, ancak AirPods Max yalnızca ismen AirPod’lardır.

AirPods Max, eşleştirilmiş bir iPhone'un yanında beyaz renkte

elma

Freiberger, «AirPods Max söz konusu olduğunda, bunun piyasada da bir etki yaratmayacağını düşünüyorum» diyor. «Fiyat çok saçma. 549 $ sadece çok küçük bir nüfusa hitap edecek bir fiyat noktası ve o zaman bile tereddüt edebilirler. Kimseyi uçuracak hiçbir özellik yok.» Küçük HomePod mini’nin Apple için başarılı olup olmayacağını görmek ilginç olacak, ancak yine de rekabetten çok daha pahalı ve Siri, diğer ses asistanlarına kıyasla hala eksik.