Saltar al contenido

Apple Watch Mask Unlocking Şimdiye Kadarki En İyi Şey Neden?

10 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • İOS 14.5 ve watchOS 7.4 beta sürümlerinde, Apple Watch’unuz bir yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini açabilir.
  • Maske takan başka biri de iPhone’un kilidini açabilir, ancak anında bir uyarı alırsınız.
  • Kilit açma, neredeyse FaceID kadar hızlı ve kusursuzdur.

"Bu Apple Watch ile Kilidi Açıldı" mesajını ve bir iPhone

 

İOS 14.5 ile Apple Watch’unuz, siz maske takarken iPhone’unuzun kilidini açabilir. Yılların en iyi yeni iPhone özelliği olabilir. İOS 14.5 beta, watchOS 7.4 beta ile birlikte, maske takarken telefonunuzun kullanımını kolaylaştırmak için FaceID’de ince ayarlar yapıyor. İPhone’unuzu uyandırırsanız ve maske taktığınızı algılarsa saatinizi kontrol eder ve eğer onu takıyorsanız iPhone’un kilidini açar. Bu kadar basit. Güvenliği artırmak için bazı sınırlamalar vardır, ancak kilit açma neredeyse normal FaceID kadar hızlıdır. En iyi çözüm olmayabilir, ancak etkili bir çözümdür. Mac ve güvenlik uzmanı Kirk McElhearn, «Bence bu, güvenliği ve rahatlığı birleştiren harika bir özellik.» Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. «Yalnızca iPhone’un kilidini açmak için çalıştığı ve uygulama satın almak, Apple Pay’i kullanmak veya şifreleri otomatik doldurmak için kullanılamaması, güvenliğini sağlıyor.»

Змістовий покажчик

Karmaşık ama Kolay

Apple bunu gerçekten parkın dışına çıkardı. Kullanımda hiçbir şey fark etmezsiniz. Sadece yukarı kaydırın veya iPhone’unuzun ekranına dokunduğunuzda kilidi açılır. Apple Watch’unuz küçük bir dokunsal dokunuş yayar ve ekrandaki bir uyarı size iPhone’unuzun kilidini açtığını söyler. Apple Watch’unuzun Mac’inizin kilidini otomatik olarak açmasına izin vermeye çok benzer. Kısacası, gerçekten düşünmek zorunda değilsiniz, ancak bu işlevin arkasındaki gerçek kurallar oldukça karmaşıktır:

  • Maske takmıyorsanız, FaceID normal şekilde kullanılır.
  • FaceID bir maske algılarsa Apple Watch’u kontrol eder.
  • Apple Watch’unuz bileğinizde olmalı, bir parola kullanmalı ve kilidi açılmalıdır.
  • Apple Watch da iPhone’un yakınında olmalı ve bilek algılama özelliği etkinleştirilmiş olmalıdır.

Tüm bu kriterler karşılanırsa, telefonun kilidi açılır. Daha sonra her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Bu numara, iPhone’unuzun, mesajların ve diğer kilit ekranı uyarılarının içeriğini yalnızca ekrana baktığınızda ortaya çıkaran «dikkat farkında» özelliğinin kilidini bile açar.

Güvenlik

Ne yazık ki, maske takarken başka biri iPhone’unuzu kullanmaya çalışırsa, kilidi de açılır. Ancak, saat bir uyarı verdiğinden, bunu hemen öğreneceksiniz. Ayrıca saatteki tam ekran uyarısı, iPhone’u uzaktan kilitlemenize de olanak tanır ve bu da FaceID’yi devre dışı bırakır. Bir dahaki sefere iPhone’un kilidini parolanızla açmanız gerekecek. Kesin davranış, gelecekteki betalarda veya son sürüm sürümünde değişebilir.

"Apple Watch ile Kilidi Aç" özelliğini ve diğer ayarları gösteren iPhone

Açıkçası, bu özellik güvenliği azaltır, ancak aynı zamanda birçok kişi tarafından kullanılan, şifresini tamamen kapatan veya basit bir 4 haneli PIN’e indirgeyen alternatiften daha iyidir. Ayrıca, Apple Watch iPhone’unuzun kilidini açabilir ancak başka bir kimlik doğrulama için kullanılamaz. Örneğin, iPhone’unuzda Apple Pay kullanıyorsanız, parolanıza ihtiyacınız olacaktır. Bu kurulumu kullanırken birisi sizi soyarsa, telefonunuza erişebilir. İPhone’unuz kaybolursa, dört ve altı basamaklı PIN’ler mevcut bilgisayar korsanlığı araçlarına karşı neredeyse işe yaramaz. Bir iPhone’da altı basamaklı bir PIN’i kırmak, Apple’a göre beş buçuk yıl sürüyor, ancak bu, kendi içindeki sayılara dokunacak olsaydın.

Artık Kötü Parola Yok

Pratikte, birçok kişi rastgele PIN kodlarından daha azını kullanır ve bilgisayar korsanlığı araçları ilk olarak 123456 gibi yaygın kombinasyonları deneyecektir. Ruhr-Universität Bochum’daki Horst Görtz BT Güvenliği Enstitüsü’nden yapılan bir araştırma, altı basamaklı PIN’lerin tam da bu nedenle dört basamaktan daha iyi olmadığını buldu. Rakamlar, harfler ve tipografik semboller içeren gerçek bir cümle seçmek çok daha iyidir. «Yalnızca iPhone’un kilidini açmak için çalıştığı ve uygulama satın almak, Apple Pay’i kullanmak veya şifreleri otomatik doldurmak için kullanılamaması, güvenliğini sağlıyor.» FaceID ve TouchID’nin avantajı, bu kodların nadiren istenmesidir, bu nedenle daha uzun, daha güvenli bir ifade kullanmak daha az rahatsızlık verir. İPhone’un kilidini açan bir Apple Watch ile maske takarken bile bu güvenli parolaları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ve iPhone’da Apple Pay gibi desteklenmeyen şeyler için yine de Apple Watch’unuzu kullanabilirsiniz. Sokakta fark çok büyük olabilir. Artık, sabit durup uzun bir cümle girmek zorunda kalmadan telefonu kapmak ve örneğin farklı bir podcast seçmek veya bir alışveriş listesini kontrol etmek çok kolay. Bu özellik, iOS 14.5 ve watchOS 7.4 piyasaya çıktığında çok büyük olacak.