Saltar al contenido

Apple’ın Fotoğraflar Uygulamasında Hala Eksik Neler Var?

30 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Temel Çıkarımlar

  • iCloud Fotoğraf Kitaplığı artık Kitaplığınızın tamamını doğrudan Google Fotoğraflar’a aktarabilir.
  • Apple’ın Fotoğraflar uygulamasında hala temel özellikler eksik.
  • Fotoğraflar uygulaması çok iyi gizlenmiş birçok özelliğe sahiptir, onları asla keşfedemezsiniz.

İki fotoğrafçı, yakınlardaki bir dizüstü bilgisayarla hafıza kartını değiştiriyor.

Samsung Bellek / Unsplash
Apple’ın Fotoğraflar uygulaması gayet iyi çalışıyor, ancak piyasaya sürüldükten altı buçuk yıl sonra hala bazı utanç verici derecede bariz özellikleri eksik. Apple, Fotoğraflar kitaplığınızın tamamını Google Fotoğraflar’a aktarmanıza olanak tanıyan bir özellik ekledi. Bu, fotoğraflarınızın Apple cihazınızda veya Apple’ın iCloud’unda kilitlenmesini önlediği için oldukça harika. Ancak bu özellik, insanların kullanacağı gerçek bir özellikten çok, hükümet düzenleyicilerinin artan rekabet baskısını ortadan kaldırmanın bir yolu gibi görünüyor. Profesyonel fotoğraf düzenleyicisi Caroline Guntur, tebapit’a e-posta yoluyla «Dürüst olmak gerekirse, Google’a geçişin gereksiz olduğunu düşünüyorum» dedi. «Apple Photos’tan çıkmak isteyen çoğu kullanıcı, Lightroom’a veya daha fazla kontrole sahip oldukları benzer başka bir yazılıma geçmek istiyor. Apple Photos, Google Photos’tan çok daha üstün, bu yüzden bence takas gibi olur. Hiç görmedim bu geçişi iş yaptığım 10 yıl içinde yapmak isteyen herkes. »

Fotoğraflar Uygulamasında Neler Eksik?

Fotoğraflarınızı iPhone veya iPad’inizde saklamak istiyorsanız, Fotoğraflar uygulamasını kullanmanız gerekecektir. Alternatifler vardır, ancak hiçbiri Fotoğraflar kadar iyi entegre değildir. Fotoğrafların iki büyük sorunu var. Apple’ın «minimalizm» markasını kullanan tasarımı, tanınan yüzleri düzenlemek gibi özellikleri bulmayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

İki Mac ekranında görüntülenen fotoğraflar.

Tran Mau Tri Tam / Unsplash
Diğer sorun, temel işlevlerin tamamen eksik olmasıdır. Peki Apple ne tür şeyler ekleyebilir?

Aile Albümleri

Apple, takvimler, satın almalar, abonelikler ve hatta iCloud saklama alanını paylaşmak için aile paylaşımı ayarlamanıza olanak tanır. Öyleyse neden bir aile fotoğraf albümü yok? Paylaşılan bir fotoğraf albümü oluşturabilir ve aile üyelerinin buna abone olmasını ve resim eklemesini sağlayabilirsiniz, ancak bu en iyi ihtimalle geçici bir çözümdür. Başlangıç ​​olarak, paylaşılan albümlerdeki resimler cihazınızda veya kitaplığınızda «değildir». Oluşturucu paylaşılan bir albümü silerse, özellikle kaydetmediğiniz fotoğraflara tüm erişiminizi kaybedersiniz. Guntur, «Günümüzde bir ailede birden fazla iPhone bulunması ve bir kişinin (genellikle annenin) tüm aile fotoğraflarını birleştirmekten sorumlu olması çok yaygındır» diyor. «Bu kolay bir iş değil çünkü Apple evreni tek kişi içindir. Evet, albüm paylaşımı var, ancak benim deneyimlerime göre, insanlar hangi albümlerin hangi kişiye ait olduğu konusunda kafaları karışıyor.

İyi Ham Düzenleme

Bu daha özel bir özelliktir, ancak Fotoğraflar uygulaması zaten ham düzenlemeyi desteklemektedir ve iPhone ham görüntüler çekebilir, bu nedenle daha iyi çalışması gerekir. Ham fotoğraflar ekleyebilirsiniz ve bazı güçlü araçlar vardır, ancak herhangi bir şey yapmak için ihtiyacınız olana ulaşmak için birden çok öğeye tıklamanız veya dokunmanız gerekir. «Apple Photos’tan çıkmak isteyen çoğu kullanıcı Lightroom’a veya daha fazla kontrole sahip oldukları benzer bir yazılıma geçmek istiyor.» Yenilenmiş gadget satıcısı Reboxed’den Matt Thorne, tebapit’a e-posta yoluyla «Apple’ın Aperture yazılımının kaybından bu yana, iyi, profesyonel düzenleme yeteneklerini ciddi şekilde kaybettik,» dedi. «Şu anda fotoğrafları Lightroom’da organize etmem, düzenlemek, ardından bunları klasörler halinde dışa aktarmak zorundayım, ardından fotoğrafları aygıtlarımda görmek için Fotoğraflar’a taşımam gerekiyor.» Çok daha fazla düzenleme aracına sahip olan Mac’te durum daha iyi. Bu soruya neden oluyor, neden iOS’ta da mevcut değiller? Ve iPhone veya iPad’inizdeki bu ham dosyaları bulmakta size iyi şanslar…

İOS’ta Akıllı Albümler

Akıllı Albümler aslında albümü her açtığınızda çalışan kayıtlı aramalardır. Belirli bir şehirde veya belirli bir lens kullanılarak çekilmiş tüm fotoğrafları içeren bir albümünüz olabilir. Bunları Mac’te oluşturabilirsiniz, ancak iOS’ta oluşturamazsınız. Daha da kötüsü, senkronize olmadıkları için onları iPhone veya iPad’inizde bile görüntüleyemezsiniz. İPad’deki akıllı albümler, RAW resimlerinizi de takip etmenin harika bir yoludur, böylece artık ihtiyacınız kalmadığında onları silebilirsiniz (genellikle JPG’lerden çok daha büyüktür).

Bilgi

Bir fotoğrafa bakıyorsunuz ve onu hangi kameranın çektiğini merak ediyorsunuz. Veya lens üzerinde hangi diyafram açıklığının ayarlandığı vb. Mac’te bir bilgi paneli çağırabilirsiniz. İOS’ta, üçüncü taraf bir uygulama yüklemeniz ve buna Fotoğraflar’ın paylaşım sayfası aracılığıyla erişmeniz gerekir. Exify veya Metapho’yu öneriyorum çünkü kullanımı kolay ve harika görünüyorlar.

Darkroom uygulamasındaki meta veriler.

Fotoğraflarınızı görüntülemek ve düzenlemek için Darkroom gibi bir fotoğraf uygulaması kullanıyorsanız, ekranın solundaki bir bilgi panelini çağırabilirsiniz ve siz resimleriniz arasında gezinirken panel orada kalır ve siz ilerledikçe güncellenir. Fotoğraflar bunu yapmalı.

Daha

Fotoğraflar uygulamasında bir özelliğin olmadığını varsayabilirsiniz, yalnızca onu bulamayacağınız kadar iyi gizlenmiş olduğunu bulmak için. Yanlış tanımlanmış bir yüzü işaretlemenin, örneğin Kişiler bölümündeki bir albümden kaldırmanın mümkün olduğunu biliyorum. Ancak bunu her yapmak istediğimde, ayarı bulmam birkaç dakikamı alıyor. Artık iPhone ve iPad’de altyazı ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Nasıl olduğunu bulman için sana meydan okuyorum. Yani Apple bunu düzeltebilir. Ancak ekleyebileceği daha fazla eksik özellik var. Daha iyi kopya yönetimi, fotoğraf albümleri basma desteği, platformlar arasında düzenleme özellikleri için eşlik – bunlar sadece birkaçı. Fotoğraflar zaten harika bir uygulama, ancak çok daha iyi olabilirdi.