Saltar al contenido

Apple’ın Gizlilik Etiketleri Veri Toplama Uygulamalarını Nasıl Açığa Çıkarır?

23 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Temel Çıkarımlar

  • Tüm uygulamalar, verileri nasıl topladıklarını ve kullanıcıları nasıl takip ettiklerini açıklamalıdır.
  • Bu bilgiler, App Store’da göze çarpacak şekilde görüntülenecektir.
  • İyi bağımsız geliştiriciler buna bayılır.
Mockup Yapar Mısın?
Apple’ın App Store’daki yeni gizlilik etiketleri, kullanıcıya, konum verileri, sağlık verileri, iletişim bilgileri ve finansal bilgiler gibi uygulamanın topladığı gizli bilgileri tam olarak gösterir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en kötüye kullanılan uygulamaların geliştiricileri mutlu değil. Öte yandan gizlilik odaklı bağımsız geliştiriciler buna bayılıyor. Yeni gizlilik, yiyeceklerde bulunan besin etiketlerine benzer ve varsa uygulamanın hangi bilgileri toplayacağını size doğru bir şekilde göstermelidir. Ve App Store sayfasında olduğu için, alıcılar çok fazla toplayan bir uygulamayı atlamaya karar verebilir. Yine de bazı geliştiriciler, bunu nihayetinde etik gizlilik politikalarını göstermenin bir yolu olarak görüyorlar. İOS uygulama geliştiricisi Simeon Saëns, «Harikalar,» dedi Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. «Bu her zaman gizlilik politikamızda vardı (hiçbir şey toplamıyoruz ve olabildiğince az kullanıcı verisinden sorumlu olmak istiyoruz), ancak şimdi bunun için bir rozet alıyoruz.»

Kötü Aktörler

Yeni kurallara uymak için geliştiricilerin kısa ama kapsamlı bir anketi doldurması gerekir. Bu gönderimler için son tarih 8 Aralık’tı. Saëns ve konuştuğumuz diğer geliştiricilerin aksine, bazı geliştiriciler mutlu değil. Facebook’un mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir blog gönderisinde yeni kurallardan şikayetçi oldu. Geçen hafta bir WhatsApp sözcüsü Axios’a, «Ekiplerimiz gizlilik etiketlerimizi Apple’a gönderdi, ancak Apple’ın şablonu uygulamaların hassas bilgileri korumak için gidebileceği uzunluklara ışık tutmuyor,» dedi. «WhatsApp insanların mesajlarını veya kesin konumunu göremezken, biz Bunu yapan uygulamalarla aynı geniş etiketleri kullanmak zorunda kalıyoruz. «Neredeyse Facebook’un tüm işi, kullanıcıları hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamaya dayanıyor.» Bunu her zaman gizlilik politikamızda yaptık, ancak şimdi bir rozet alıyoruz onun için.» Uygulamalar, kullanıcıları hakkında her türlü veriyi toplar ve satar. Adres defterinizin tamamını yükleyebilir veya fitness, sağlık verilerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi alabilirler. Birçok uygulamanın bu veriler veya elbette meşru bir kullanımı vardır, ancak o zaman bile işler göründüğü gibi olmayabilir. Geçen yıl Los Angeles şehri, hava durumu uygulamasından konum verilerini toplamak için The Weather Channel’a dava açtı. Bir hava durumu uygulaması, bu tür bir aldatmaca için mükemmel bir Truva Atıdır, çünkü çoğumuz hava durumu raporları vermek için konumumuza erişim izni vermeyi umuyoruz.

Hoş Geldiniz Değişikliği

Özel verilerinizi çalmayan geliştiriciler bundan çok memnun. Temas kurduğumuz tüm geliştiriciler lehineydi. Berlin merkezli geliştirici Alexey Chernikov, gereksinimi «iyi, çünkü benzersiz satış noktalarımızdan biri – mutlak gizlilik» olarak nitelendirdi. Yazılım mühendisi Saurabh Garg değişikliği seviyor, ancak Apple’ın daha ileri gitmesi gerektiğini düşünüyor. tebapit’a Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, «Bundan sonra bir web sitesinde bir web sitesi veya gizlilik politikası zorunlu kılma politikasını kaldırmaları gerektiğini düşünüyorum» dedi. «[It] sadece bir web sitesi oluşturmak veya bir politika şablonu için ödeme yapmak yerine ürüne odaklanan bağımsız uygulamalar için fazladan iş ekler. » Apple da kendi kurallarından muaf olmayacak. Kendi uygulamaları için gizlilik etiketleri gösterecektir.

Veri gizliliği için Apple başlangıç ​​ekranı

Apple Inc
Bu kurallara uymak zorunludur, ancak bunların ne kadar etkili olacağı merak edilmektedir. Sonuçta bir geliştirici, App Store’a müşteri verilerini nasıl kullandıkları konusunda kendi gizlilik politikalarında yalan söyleyebilecekleri gibi yalan söyleyebilir. İOS güvenlik duvarı uygulaması Guardian’ın geliştiricisi Will Strafach, «İyi bir şekilde uygulanacaklarından o kadar emin değilim,» dedi.Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. Apple’ın bu anketlerde ileri sürülen iddiaları otomatik olarak kontrol etmenin iyi bir yolu yoksa veya kullanıcı şikayetlerini takip etmekte başarısız olursa, o zaman bunların hepsi gereksiz bir önlemdir. Umarım bundan daha fazlasıdır.