Saltar al contenido

Aşırı İzleme Uykunuzu Nasıl Bozabilir?

15 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Temel Çıkarımlar

  • Uyku uzmanları, ekranları yatağa getirmenin sorunlara yol açabileceği konusunda hemfikir.
  • Akış, sorunun yalnızca bir parçasıdır; elektroniklerden gelen ışık da bir sorun olabilir.
  • Uzmanlar, en iyi uykuyu almak için kendinize ekran içermeyen bir gece rutini vermenizi söylüyor.
Enes Evren / Getty Images
Uzmanlar, iyi bir gece uykusu istiyorsanız, yatmadan önce yayın cihazlarınıza ara vermek isteyebileceğiniz konusunda hemfikir. Netflix yeni bir uyku zamanlayıcısını test etmeye çalışırken, uyku üzerine çalışan kişiler televizyonu kapatmanın daha iyi bir çözüm olabileceğini düşünüyor. Journal of Clinical Sleep Medicine, aşırı izlemenin uykusuzluk ve huzursuzluk ile ilişkili olduğunu bulan bir çalışma yayınladı. Araştırmaya katılan her beş kişiden biri, geçen ay haftada en az birkaç kez aşırı izlediğini itiraf etti ve Dergi aşırı gözlemcilerin ihtiyaç duydukları sağlıklı uykuyu alamayabilecekleri konusunda uyarıyor. Uyku uzmanı ve nörolog Dr. Pietro Luca Ratti, evde birden fazla odada bulunan televizyonlar, yatağa taşınabilen dizüstü bilgisayarlar ve her şeyi aktarabilen akıllı telefonlar ile teknolojinin uykuyu her zamankinden daha fazla bozduğunu düşünüyor. Bir e-postada «Akış kesinlikle uykuya engel oluyor» dedi. Cankurtaran. «İnsanlar kendilerini yalnızca bir bölüm daha izleyeceklerine ve iki saat daha uyanık kalacaklarına ikna ediyorlar.»

Bir Rutinle Uyuyakalmak

Kurul onaylı bir pediatrik uykusuzluk uzmanı olan Dr. Lisa Medalie, elektronik cihazlarınızı kapatmak için kesin zamanlar belirlemenin önemini vurguladı. «Uyku alanına ilk başladığımda, bir ebeveynden bir çocuğun yatak odasından TV almasını istemek daha az istendi çünkü o zamanlar her odada televizyon yoktu,» dedi bir e-postada. Cankurtaran. «Şimdi, her çocuğun yatak odasında bir Radyo Kulübesi var.» «İnsanlar kendilerini yalnızca bir bölüm daha izleyeceklerine ve iki saat daha uyanık kalacaklarına ikna ediyorlar.» Bir uyku zamanlayıcısı, cihazlarınızı yatmadan önce biraz daha kolay kapatabilir, ancak Bradley Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Lori Russell-Chapin, yatmadan önce dinlenmek için yapacak başka bir şey bulmanın daha iyi olduğunu söyledi. «Düzenli bir uyku hijyeni düzeni yaratılmalı ve sürekli olarak gece ritüeline dönüştürülmelidir» dedi bir e-postada. Cankurtaran. «Banyo yapan ve dişlerini fırçalayan bazıları için. Diğerleri için, doğa seslerine gömülü delta dalgaları olan müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gerekiyor.» Örtülerin altına girmeden önce bir saat boyunca fişten çekmeyi (ve bu, TV yok demektir) önerdi. Russell-Chapin, «Çoğu insan her gece sekiz saat uykuya ihtiyaç duyar. Yetişkinler olarak … çoğu zaman akılsızca davranmak işe yaramaz,» diye ekledi.

Uykudan Ödün Vermeyin

Dizüstü bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan gelen parlak ışık, beyninize TV şovlarını veya filmleri izlerken bile uyanmasını, uyumamasını söyler. Zevo Health’in sağlık direktörü Davina Ramkissoon’un açıkladığı gibi, yatmadan önceki ekran süresi sirkadiyen ritmimizi bozuyor.

Yatakta yatan bir aile, her iki ebeveyni de akıllı telefonlarda oynuyor ve bir çocuğu izliyor.

boonchai wedmakawand / Getty Images
«Circadian Rhythm, günlük uyku ve uyanıklık programınızı kontrol eder ve aydınlık ve karanlıktan etkilenir,» dedi. Cankurtaran. Son araştırmaların, ortalama bir üniversite öğrencisinin telefon kullanımı nedeniyle gece başına 46 dakika uykuyu kaybettiğini gösterdiğini ekledi. «Cep telefonlarımızdan ve diğer cihazlarımızdan yayılan mavi ışık, uyku vaktimizi geçse bile uyanık kalmamızı işaret ediyor.» Sertifikalı bir uyku bilimi koçu ve Comfybeddy’nin kurucusu olan Laura Bates, ekranlarınızın ürettiği ışığın beyninizi hala gündüz olduğunu düşünerek kandıracağını ve «uyku dengesine» neden olacağını söyledi. Araştırmaların, yatmadan önce teknoloji kullanımının düşük uyku kalitesiyle yakından bağlantılı olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu nedenle, «Netflix’in yeni uyku zamanlayıcı işlevinin bize bir faydası olacağına inanmıyorum» diye ekledi.