Saltar al contenido

Audible’ın Yeni Ses Şovları Podcast’lerini Aramayın

16 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Özel sesli şovlar podcast değildir.
  • Audible Plus, özel ses içeriği, yani sesli kitaplar dışındaki her şey için aylık 7,95 $ aboneliktir.
  • Kapalı platformlar, gerçek podcast yayınını bozabilir.

Canlı podcast müziği üzerinde kayıt stüdyosunda kondenser mikrofon

Eugene Sokolenko / Getty Images

Audible’ın yeni «orijinal ses programı» içerik katmanı podcast’i öldürecek mi? Kendi uygulamalarına bağlı olan bu ayrıcalıklar, podcast dünyasını paramparça edebilir. Amazon’un sesli kitap şirketi artık herhangi bir sesli kitap içermeyen bir abonelik sunuyor. Ayda 7,95 $ karşılığında, size yalnızca podcast’ler ve diğer orijinal ses programları sunan Audible Plus’a abone olabilirsiniz. Bu, Amazon’un, kızgın ve büyüyen podcast pazarının bir bölümü için oynayışına işaret ediyor. Mesele şu ki, bunlar podcast değil. Podcast’ler web sayfaları gibidir — tıpkı herhangi bir web sayfasını herhangi bir tarayıcıda görüntüleyebildiğiniz gibi, herkes herhangi bir podcast uygulamasında herhangi bir podcast’i dinleyebilir. Audible (ve ayrıca Spotify) sesli şovlarını «podcast» olarak adlandırabilirken, bunlar değildir. İtalyan gazetesinin podcaster ve yazarı Andrea Nepori, «Tehlike, podcast’ler olarak doğan şovların, özel bir şov olarak işlenip paketlenebilen kavramsal olarak farklı bir biçime dönüşmesi olabilir,» La Stampa, tebapit’a mesajla anlattı.

Змістовий покажчик

Terimlerinizi Tanımlamak

Bir podcast, bir podcast uygulaması tarafından otomatik olarak indirilebilen herhangi bir sesli şovdur. Bu kadar. Perde arkasında, uygulamaların yeni makaleler için web sitelerini kontrol etmesine izin veren bir standart olan RSS adı verilen bir şey kullanır. RSS, haberlere ve podcast uygulamalarına güç sağlar ve herkes tarafından kullanılabilen açık bir standarttır. Önemli olan, ücretli bir podcast’e abone olsanız bile, onu herhangi bir podcast uygulamasında dinleyebilmenizdir. «Beslemesi olmayan, ödeme duvarının arkasında kilitli olan podcast benzeri şeyler için yeni bir isme ihtiyacımız var. [and] arşivlenemez, alıntı yapılamaz veya paylaşılamaz. «Çoğu podcast uygulaması Apple’ın podcast dizinini kullanır, ancak bu dizin açıktır. Herkes şovunu gönderebilir ve kötü ya da tehlikeli herhangi bir şey içermediği sürece içeri girer. Daha da önemlisi, bir podcast uygulaması yapan herkes, arama özellikleri sağlamak için bu dizine erişebilir.

Apple Podcasts'te göründükleri haliyle podcast'ler

Podcaster ve Apple uzmanı John Gruber Daring Fireball web sitesinde şöyle yazıyor: «Önemli olan, bir podcast oynatıcı yaparsanız, uygulamanızın belirli bir podcast hakkında bilmesi gereken tek şeyin, podcast için RSS beslemesinin URL’si olmasıdır. Audible, Luminary ve Spotify gibi ağlar, kullanıcıların yalnızca kendi uygulamalarını kullanarak dinlemelerine izin verir. «Bir web sitesi, yalnızca bir şirketin tarayıcısında çalışsaydı» web sitesi «olur muydu?» Gruber yazıyor.

Audible ve Spotify Bunu Neden Yapıyor?

Spotify’da her şarkı çaldığınızda, Spotify telif hakkı sahibine ödeme yapmak zorundadır. Çok fazla para değil, ama hepsi artıyor. Bunun yerine zamanınızı bir «podcast» dinleyerek geçirirseniz, Spotify’a hiçbir maliyeti yoktur. Birinci sebep bu.

İkinci olarak Spotify, kendi içeriğini sunarak sizi hizmetine kilitler. Nepori, «Joe Rogan ve Spotify arasındaki anlaşma gibi anlaşmalar hakkında çok fazla endişelenmiyorum, çünkü bunlar genel kural olacak kadar ölçeklenebilir görünmüyor» diyor. Ancak bunlardan yeteri kadarını bir araya getirin ve sizi kilitlediler. Audible, «68.000 saatin üzerinde içerik ve tüm içerik yelpazesinden 11.000’den fazla başlık» vaat ediyor. Üçüncüsü, dinlemek için kullandığınız uygulamayı kontrol etmek, birazdan göreceğimiz gibi, bir şirketin dinleyicilerinin ne yaptığını izlemesini sağlar.

Dinleyiciler için Bu Ne Anlama Geliyor?

Dinleyiciler için ilk sorun parçalanmadır. Bir şovu izlemek için Amazon’un Prime Now uygulamasına ve başka bir şovu izlemek için Netflix’e ihtiyaç duyduğunuzda olduğu gibi, artık bir uygulamada podcast’leri dinleyemeyeceksiniz.

Audible Plus'a gelen Sesli Orijinaller

Sesli

Daha da önemlisi, izleme ve gizlilik meselesidir. Şimdiye kadar podcast’ler internet reklam endüstrisinin en kötü uygulamalarına direndi. Podcast’ler indirme sayısına göre sayılır ve hepsi bu kadar. Reklamlar, indirilen programların sayısına göre satılır. Birinin indirilmiş bir şovu dinleyip dinlemediğini bilmenin bir yolu yok, bu podcast’ler 2004’te başladığından beri gayet iyi çalışıyor. Reklam verenler, elbette, daha ayrıntılı izleme istiyorlar. Bir hizmet platformu, içeriği ve oynatıcı yazılımını kontrol ediyorsa, o zaman ne isterse izleyebilir. Ve bu, dinleyici olarak sizin için önemli gizlilik ihlallerine neden olacaktır.

Walled Gardens ve Açık Podcasting’in Sonu

Sonunda, bu özel sesli şovların kapalı sistemler halinde bir araya getirilmesi, podcast’lerin açık, eşitlikçi doğasını bozabilir. Tıpkı ilk web’de olduğu gibi, podcasting harika çünkü herkes geniş bir kitleye ulaşabilir ve çeşitli sesler duyulabilir. Podcasting küratörlü duvarların arkasına geçerse, Spotify ve Amazon gibi şirketler neyi dinleyebileceğimize karar verir. RSS’nin mucidi ve muhtemelen podcast’lerin ortak yaratıcılarından biri olan Dave Winer daha az nazik: «Beslemesi olmayan, bir ödeme duvarının arkasında kilitli olan, arşivlenemeyen, alıntılanamayan podcast benzeri şeyler için yeni bir isme ihtiyacımız var ya da paylaştı ve herhangi bir kayıt oluşturmayın ”diye Twitter’da yazdı. «‘Çıkmaza düşme’ gibi bir şey. Veya ‘İş modeli kadrosu’. Veya ‘VC dostu oyuncular.’ «