Saltar al contenido

Bir Apple Arama Motoru Gizliliğinizi Nasıl Koruyabilir?

13 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Spekülasyon, olası gelişme üzerine hızlanıyor.
  • Kullanıcı gizliliği muhtemelen bir motivasyon kaynağı olacaktır.
  • Apple, federal gizlilik mevzuatını destekler.

elma

Teknoloji endüstrisi gözlemcileri, bu hafta Apple’ın, küresel arama motoru pazarının yüzde 92,8’ine sahip olan Google’a meydan okumak için kendi arama motorunu geliştirdiğini tahmin ettiler. Doğruysa, muhtemelen gizliliğinizi korumaya odaklanır, Google’ın iş modelinin yapmadığı bir şey. Dijital pazarlama içgörü firması Coywolf’un kurucusu Jon Henshaw, Applebot’ta artan tarama etkinliğini ve arama mühendisleri için iş ilanlarındaki artışı öne süren bir blog gönderisiyle yayına başladı. Henshaw, «Bu noktada, her şey gözlem ve varsayıma dayanıyor,» diye yazdı. «Asla bir arama motoru bırakmayabilirler. Ayrıca iOS, iPadOS ve macOS kullanıcılarının onu kullanıyor olması ve hatta farkında olmaması da mümkündür. işletim sistemine ve yerel uygulamalara o kadar sıkı bir şekilde entegre edilebilir ki, uyarılar ve Spotlight Aramaları, normalde Google’da yapılabilecek sorguları yavaşça çalar. »

Змістовий покажчик

Özel Tarama

Apple tarafından üretilen bir arama motoru, pazarlama ve satış adına her tür kullanıcı verisinin ayrıştırıldığı, işlendiği, sınıflandırıldığı ve açık pazarda satıldığı Google’a kıyasla büyük olasılıkla daha özel bir tarama deneyimi yaratacaktır. Apple ise gizliliğin temel bir insan hakkı ve temel değerlerinden biri olduğunu söylüyor. «Safari’yi Mac, iPhone ve iPad’iniz için en iyi tarayıcı olacak şekilde geliştirdik. Yerleşik gizlilik özellikleri, işletmenizde gezinmenizi sürdürüyor ”dedi Apple, iOS ve macOS için mevcut yerleşik tarayıcısı hakkında.

Apple'ın Safari tarayıcısının iOS ve macOS'ta sekme görünümü

elma

Apple CEO’su Tim Cook, uzun zamandır internette mahremiyetin savunucusu. Şirket, tüm ürün yelpazesinde gizliliği bir öncelik haline getirdi. Haziran ayında duyurulan ve bu yılın sonlarında yeni macOS Big Sur ile gelecek olan Safari 14, ziyaret ettiğiniz web sitesinde hangi reklam izleyicilerinin çalıştığını size söyleyebilecek ve tanımladığı bilinen izleyiciler hakkında 30 günlük bir rapor sunacaktır. . Ayrıca bu izleyicilerin hangi web sitelerinden geldiğini size söyleyecektir. Cook, endüstrisinin bu konuda başarısız olduğunu ve federal hükümetin devreye girmesi gerektiğini öne sürecek kadar ileri gitti. «Sanırım hepimiz, bir şey yapmaya çalıştığınızda ve şirketlerin kendi denetimlerini yapmadıklarını kabul edebiliriz, sıkı bir düzenlemeye sahip olmanın zamanı geldi ”dedi ABC News. Ve sanırım o zamanı geçtiğimizi düşünüyorum.

Apple Çatışması

Google, Apple’ın gizlilikle ilgili felsefesini paylaşmaz, bu da Apple’ın Google ile çalışma konusunda taviz vermesi gerektiği anlamına gelir. Apple, Google’ı hem macOS hem de iOS’ta Safari için arama motoru yapmak için Apple’a milyarlar ödeyen Google ile mevcut anlaşmasıyla mücadele ediyor.

Axios ile HBO’da yayınlanan bir röportajda Cook, Apple’ın neden Google ile işbirliği yaptığını haklı çıkarmaya çalıştı. «Bence arama motorları en iyisi. Yerleştirdiğimiz kontrollerle neler yaptığımıza bir bakın. Özel web taramamız var. Cook videoda akıllı bir izleyici önleme sistemimiz var ”dedi. «Yapmaya çalıştığımız şey, kullanıcılarımıza gün boyunca yardımcı olmanın yollarını bulmak oldu. Bu mükemmel bir şey değil. Bunu söyleyen ilk kişi ben olurum. Ama yardım etmek için uzun bir yol kat ediyor. »

DuckDuckGo Cevap mı?

Bazı endüstri analistleri, Apple’ın bir kısayol almasını ve DuckDuckGo (gizlilik odaklı bir arama motoru) satın almasını ve onu bir Apple arama motoru olarak yeniden markalaştırmasını öneriyor. Arama şirketi yaptığı açıklamada, «DuckDuckGo ile, aranan kişi sizsiniz,» dedi. «Bu, arama hizmetinin sizinle ilgili bilgi toplamadığı, arama sorgularınızı toplamadığı ve sistemlerinize çerez veya izleme kodu yüklemediği anlamına gelir.»

Arama motoru reklam geliri pazarı için riskler yüksektir. EMarketer’den gelen bir rapora göre, Google 2020’de arama ağı reklam gelirinin yüzde 71’inden fazlasını ve 2021’de yüzde 70,5’ini netleştirecek. Arama motoru gelirinin bu yıl 64 milyar dolara ve 2023’e kadar 86 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Apple bir arama motoru geliştiriyorsa Google ejderhasını öldürmek, aradığımızın bizim işimiz olarak kaldığı bir gelecek anlamına gelebilir ve bize bir şeyler satmaya çalışan şirketler için bir ipucu değil. Apple bu tür bir arama ürününü piyasaya sürene kadar kesin olarak bilemeyecek olsak da, aramızdaki gizlilik bilincine sahip olanlar için bir nimet olabilir.