Saltar al contenido

Clubhouse Ses Sektöründe Neden Sonraki Büyük Şey Olabilir?

26 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yalnızca sesli ağ uygulaması olan Clubhouse, izleyicilerini oluşturmak için içerik oluşturuculara para ödüyor.
  • Gözlemciler, yeni programın Clubhouse’un podcast’ler için izleyiciyi almasının bir yolu olabileceğini söylüyor.
  • Gözlemciler, Clubhouse’un daha geniş bir dünyaya bir pencere sunduğu için kullanıcıların akın ettiğini söylüyor.

Luis Alvarez / Getty Images

Yalnızca ses içeren popüler sosyal ağ uygulaması Clubhouse, podcast’lerde hareket ediyor olabilir. Clubhouse, kitlesini oluşturmasına yardımcı olmak için seçkin bir «yaratıcı» grubuna ödeme yapacağını duyurdu. Önce İçerik Oluşturucu olarak adlandırılan program, içerik üreticilerinin çabalarından para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Uzmanlar, hareketin geleneksel yayın şirketlerine ve podcast’lere rakip başlatma çabası gibi göründüğünü söylüyorlar. İş dönüşümü için bir ağ olan Innovation Leader’ın CEO’su ve kurucu ortağı Scott Kirsner, bir e-posta röportajında ​​»Yeni Creator First programı, Clubhouse’da canlı ses içeriği oluşturmak için yeni sesler elde etmenin harika bir yolu» dedi. «Ama Rachel Maddow veya Howard Stern’ün büyük bir izleyici kitlesinin olduğu bir Kulüp Binası şovu tarafından tahttan indirilmekten endişelenmesi biraz zaman alacak.»

Змістовий покажчик

Kulübe katıl

Clubhouse, kullanıcıların farklı sohbetlere ev sahipliği yapmasına ve katılmasına olanak tanıyan yalnızca iPhone’a özel bir sesli sohbet uygulamasıdır. Uygulamayı açtığınızda, katılabileceğiniz bir «oda» listesi görürsünüz veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Her oda, genellikle bir uzman tarafından sunulan farklı bir konu içerir. Gözlemciler, Clubhouse’un çekiciliğinin, daha geniş bir dünyaya nasıl bir pencere sağladığını söylüyor. Kirsner, «Salgının bu geç safhasında, Zoom’daki iş arkadaşlarımızla ve ailelerimizle yüz yüze konuşmaktan hepimizin yorulduğunu düşünüyorum.» Dedi. «Gerçekten güzel olan şey, kameranıza bir Zoom zombi gibi bakmanıza gerek olmaması. Kulaklık takıp Peloton’a atlayabilir veya köpeğinizi yürüyüşe çıkarabilirsiniz.»

Etkileyici bir pazarlama platformu olan Markerly’nin kurucu ortağı Justin Kline, bir e-posta röportajında, uygulamanın yeni Creator First programının, uygulamadaki yetenekler için bir fırlatma rampası olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kline, «İlk yılında, Clubhouse odası konuları ve barındırma ayrıcalıkları, esas olarak onu günlük kullanıcılarla bağlantı kurmak ve tabii ki kendi şirketlerinde ve işlerinde vızıltı sağlamak için kullanan ünlüler ve medya şahsiyetleri tarafından domine edildi,» dedi. «Yaratıcılar ve sosyal medya etkileyicileri, kendi başlarına inanılmaz derecede güçlü düşünce liderleridir. Sadece TikTok, Instagram ve YouTube’daki herhangi bir sayıda etkileyicinin başarısına bakın.» «Rachel Maddow veya Howard Stern’ün bir Kulüp Binası şovu tarafından tahttan indirilme endişesi yaşaması biraz zaman alacak.» Kirsner, artan isim tanımasına rağmen, Clubhouse’un içeriğinde biraz pizazz kullanabileceğini söyledi. «Bugün, birçok Clubhouse konuşması başıboş ve odaklanmamış olabilir,» diye ekledi. «Kalite, diş hekiminin muayenehanesindeki bekleme odasında yapacağınız sıkıcı sohbetten, SXSW veya Dünya Ekonomik Forumu gibi bir konferansta duymak için binlerce dolar ödeyebileceğiniz gerçekten iyi şeylere kadar değişir.»

Artan Ses Alternatifleri Sayısı

Kline, diğer şirketlerin de kendi yalnızca sesli sohbet uygulamalarını sunarak Clubhouse’un başarısını takip etmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Twitter kısa süre önce Spaces’ı kullanıma sundu, kullanıcıların, toplantı sahiplerinin uyguladığı ayarlara bağlı olarak, takipçilerin dinlemek ve katılmak için katılabileceği bir ses akışı başlatmasına olanak tanır. Ve Instagram da şapkasını biraz farklı bir şekilde ringe attı. «Instagram, herkesin bildiği gibi görsel-yoğun bir platformdur, bu nedenle yalnızca ses modeli de tercüme edilmez, ancak daha fazla kullanıcının birlikte videoda canlı yayın yapmasına olanak tanıyan ‘Canlı Odalar’ ile ilgili son duyuru benzer bir şey olarak kabul edilebilir. Instagram’ın arayüzüne uyan teklif, «diye ekledi.

Telefona konuşan kadın

Westend61 / Getty Images

Ayrıca, kullanıcıların misafirleri arayıp gösteriye katılmalarını sağlayan ve Spotify ve Apple Music ile bütünleşen bir sosyal ses uygulaması olan Stationhead de var. Stationhead, rakibi Clubhouse’a gölge düşürmekten mutluydu. Stationhead CEO’su Ryan Star bir e-posta röportajında, «Yeni programla ilgili sorun, insanların Clubhouse’a içeriği dinlemek için gideceklerini varsaymasıdır, ki durum böyle değil,» dedi. «Clubhouse’un birincil değer önerisi, Linkedin live’da olduğu gibi ağ kurma ve tanıtım için bir araç olmasıdır. Clubhouse’u açtığınızda, sahneye yaklaşmaya çalışan marka oluşturucular ve üst düzey yöneticiler bulacaksınız.» Buna karşın Star, Stationhead «in gerçek insanlar ve gerçek deneyimler için olduğunu iddia ediyor – içerik oluşturucuya geri vermek ve onları ilk sıraya koymak, topluluk oluştururken kendi radyo programlarından para kazanmalarına izin veriyor, ortak ilgi alanlarını keşfediyor ve çağrı aracılığıyla hayranlarıyla doğrudan bağlantı kuruyor -özellikte. «