Saltar al contenido

Çocukları Güvende Tutmak için Araç Güvenliği Teknolojisi

19 de abril de 2021

Çoğu araç güvenlik teknolojisi, kaç yaşında olduğunuz, ne kadar büyük veya küçük olduğunuz veya sizinle ilgili başka herhangi bir şeyle ilgilenmez, gerçekten. Ya çalışırlar ya da çalışmazlar, ancak çoğu durumda, ya hayatınızı kurtarmada ya da bir kaza durumunda yaralanmaların şiddetini azaltmada oldukça büyük bir etkiye sahip olabilirler. Geleneksel hava yastıkları gibi bazı güvenlik teknolojileri aslında tehlikeli yine de çocuklar için ve Alt Çapalar ve Çocuklar için Bağlamalar (LATCH) gibi diğerleri, arabaları çocuk yolcular için daha güvenli hale getirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Çocuklar için bu temel güvenlik teknolojilerinden, özelliklerinden ve sistemlerinden bazıları, LATCH gibi, bir süredir standart ekipmanlardır, bu nedenle yalnızca kullanılmış bir araba satın alırken bunlar için endişelenmeniz gerekir. Birçok yeni teknoloji yalnızca belirli marka ve modellerde bulunur, bu nedenle yepyeni bir araba alırken bile ilgili güvenlik özelliklerini kontrol etmek hala zorunludur.

Çocuklar her zaman arkaya oturmalıdır, ancak bu, çocuklar için araç güvenliğinin yalnızca başlangıcıdır.
Tetra Images / Getty

Змістовий покажчик

Çocuk Güvenliği Özellikleri ve Aranacak Teknolojiler

Yeni veya kullanılmış bir otomobil için pazardaysanız, aranacak en önemli özelliklerin ve teknolojilerin bazılarının hızlı bir referansı burada verilmiştir:

 • MANDAL (2002’den beri standart) – Bu, araba koltukları ve yükseltici koltuklar için güvenli bağlantı ve bağlama noktaları sağlar. Bu çapalar ve iplerle bir araba koltuğunu sabitlediğinizde, gevşeme olasılığı yalnızca emniyet kemeri ile sabitlenen bir araba koltuğuna göre çok daha azdır.
 • Arka omuz kemerleri – Omuz kemerleri, çocukların binmemesi gereken ön koltuklarda daha yaygındır. Arka omuz kemerli araçlar çocuklar için daha güvenlidir.
 • Ayarlanabilir arka omuz kemeri ankrajları – Ayarlanabilir kancalar, omuz kemerini çocuğunuzun yüzü veya boynu yerine göğsüne güvenli bir şekilde yerleştirmenize olanak tanır, ki bu hiç de güvenli değildir. Bir araçta ayarlanabilir çapalar yoksa, arka omuz kemerlerinin güvenli bir şekilde konumlandırıldığından emin olmak için test sürüşü sırasında çocuğunuzu yanınıza alın.
 • Hava yastığı açma / kapama düğmesi – Çocuklar ön koltuğa binmemelidir, ancak başka seçenek yoksa kesinlikle yolcu hava yastığını kapatmanıza izin veren bir araca sahip olmalısınız.
 • Akıllı hava yastıkları – Bu özellik, bir hava yastığının açılmasını önlemekten çok ne zaman bir yaralanmaya neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu algılayabilir ve hem çocuklar için iyidir hem de daha küçük boyutlar için ayarlar.
 • Otomatik kapı kilitleri – Bu teknoloji, kapılarınızı kilitlemeyi unutursanız otomatik olarak kilitlenmesini sağlar, bu da çocuklarınızın otoyolda yanlışlıkla bir kapıyı açmasını önleyebilir.
 • Çocuk güvenlik kilitleri – Bu özellik, kapıların kilitlerinin içeriden açılmasını tamamen engellemenize izin verdiği için daha da iyidir.
 • İtme / çekme pencere anahtarları – Bu düğmelerin yanlışlıkla etkinleştirilmesi daha zordur, bu da bir çocuğun kafasını veya vücudunu pencereden dışarı çıkarırken yanlışlıkla bir pencerenin yukarı doğru açılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sürücü tarafından çalıştırılan pencere engelleyici – Bu iyi bir özelliktir çünkü sürücünün başka birinin pencereleri çalıştırmasını engellemesine izin verir.
 • Sıkışmayı önleyici otomatik pencereler – Bu daha da iyidir çünkü herhangi bir direnç tespit edildiğinde pencerelerin yuvarlanmayı durdurmasına neden olur.

Çocukları Yolda Güvende Tutmak

Emniyet kemerlerinin isteğe bağlı donanım olduğu günlerden bu yana çocuk güvenliği çok yol kat etti, ancak daha alması gereken uzun bir yol var. En hayati güvenlik teknolojisi ve özelliklerinden bazıları artık tüm yeni binek otomobiller ve kamyonlarda standart donanım iken, diğerleri yalnızca isteğe bağlı donanım olarak veya yükseltilmiş özellik paketlerinde mevcuttur. Aracınızdaki bir çocuğu korumak için yapabileceğiniz en mutlak en hayati şey, güvenli sürüş alışkanlıklarını uygulamanın yanı sıra, çocuğun oturduğu yer ve kullanılan güvenlik önlemleri açısından kanun hükmüne uymaktır. Yasa bir yerden diğerine farklılık gösterse de, IIHS’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyalet ve Columbia Bölgesi’nde bir tür çocuk koltuğu yasası vardır. Özel yasanızın güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, ancak genel kural, her zaman 13 yaşın altındaki çocukların arka koltukta oturduğundan ve uygun araba koltukları ve desteklerin kullanıldığından emin olmaktır. Bazı yasalar 16 yaşın altındaki çocuklar için bile geçerlidir, ancak araba güvenliği açısından asıl mesele çocuğun boyu ve kilosu ile ilgilidir, bu nedenle bazı çocuklar daha erken ön koltuğa güvenle binebilirken, birçok yetişkin akıllı hava yastıkları gibi ek güvenlik teknolojileri gerektirir.

LATCH’in Önemi

Emniyet kemeri bağları, piyasadaki en önemli güvenlik özelliklerinden bazılarıdır, ancak çocuklarda her zaman o kadar iyi çalışmazlar. Bu nedenle küçük çocuklar, bazen takılması zor olabilen özel araba koltuklarında binmek zorundadır.

mandal alt ankrajları ve ipleri çizimi

Bu resimdeki oklar, bir sedanın arka koltuğundaki bir çapayı (üstte) ve ipi (altta) işaret ediyor.

2002’den beri, tüm yeni araçlar Çocuklar için Alt Çapalar ve Bağlar veya kısaca LATCH adlı bir güvenlik özelliği ile donatılmıştır. Bu sistem temelde çocuk güvenlik koltuklarının emniyet kemeri kullanmak zorunda kalmadan takılmasını daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2002 yılında veya sonrasında satış için üretilmiş bir araç satın alırsanız, LATCH sistemini içerecektir. Daha eski bir kullanılmış araba satın alırsanız, araba koltukları ve yükselticiler takmak için emniyet kemerlerine güvenmeniz gerekecektir.

Emniyet Kemerleri ve Çocuklar

Kucak kemeri, onlarca yıldır tüm araçlarda gerekli olan temel bir güvenlik cihazıdır, ancak araştırmalar, karın kemerleri ile birlikte omuz kemerlerinin kendi başlarına karın kemerlerine göre daha fazla koruma sağladığını göstermiştir. Bu, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de geçerlidir, ancak son yıllara kadar çok az sayıda araç arka emniyet kemeri kullanmıştır. Küçük çocuklar, bir yükseltici kullanırken veya bir yükseltici kullanmayacak kadar uzun olduklarında bile her zaman arka koltukta oturmaları gerektiğinden, bu, genellikle bir omuz kemerinin varlığından kaynaklanan ekstra güvenlik avantajına sahip olmadıkları anlamına gelir. 2007 yılından sonra üretilen yeni araçların, kullanılmış bir araç satın alırken aklınızda bulundurmak isteyebileceğiniz, arka koltuklarında hem omuz hem de kucak kemerleri bulundurması gerekmektedir. Daha eski bir aracın arka omuz kemerleri içerip içermediğine ek olarak, bazı omuz kemerlerinin ayarlanabilir olduğunu düşünmek isteyebilirsiniz. Bu kayışlar, yolcunun boyuna uyum sağlamak için yukarı ve aşağı kaydırılabilen bir bağlantı noktasına sahiptir. Ayarlanabilir omuz kemeri olmayan bir araca bakarsanız, omuz kemerinin çocuğunuz için çok yüksek olmadığından emin olmalısınız. Kemer, örneğin göğüs yerine boynunu geçerse, bir kaza durumunda ciddi bir tehlike oluşturabilir.

Hava Yastıkları ve Çocuklar

Çocuklar mümkün olduğunda her zaman arka koltuğa binmek zorunda olsalar da, bunun bir seçenek olmadığı durumlar vardır ve bazı eyalet yasaları bunu bile hesaba katar. Örneğin, bazı araçların arka koltukları yoktur ve diğer araçların çocuk koltuğu takamayacağınız arka koltukları vardır. Çocukları taşımayı planlıyorsanız bu araçlardan tamamen uzak durmak isteyebilirsiniz, ancak bazı araçlarda tehlikeyi azaltmaya yardımcı olmak için bir hava yastığı kapatma düğmesi bulunur. Diğer hava yastığı türleri, özellikle çocuk ön koltukta sürüyorsa, çocuk yolcunun güvenliğini de etkileyebilir:

 • Aktif koltuk başlıkları koltuk başlığından açılan bir tür hava yastığı sistemidir. Ergen bir çocuğun öne binmesi gerektiğinde, bu tip hava yastığı bir kaza durumunda yardımcı olabilir, çünkü koltuk başlığı ile yolcunun kafası arasında şişerek bu mesafeyi kapatır ve baş hareketini en aza indirir.
 • Yan darbe hava yastıkları bir yolcunun kapısı ve gövdesi arasında açılır ve hem ön hem de arka koltuklardaki yolculara koruma sağlayabilir. Bu hava yastıkları Yapabilmek çocukları korurlar, her zaman için tasarlanmazlar ve hatta küçük çocukları içeren bir kategori olan “pozisyon dışı” yolcuları bile yaralayabilirler. Her yıl gittikçe daha fazla araç yan darbeli hava yastıklarıyla donatıldığından, çocuklarınız varsa bir aracın “konum dışı” testlerini geçip geçmediğini kontrol etmek önemlidir.

Hava yastıkları, nispeten küçük boyları ve ağırlıkları nedeniyle çocukları ciddi şekilde yaralayabilir, hatta öldürebilir; bu nedenle, bir çocuğun öne oturmasına izin vermeden önce aracınızda bir hava yastığı kapatma düğmesi veya akıllı bir hava yastığı sistemi olması kesinlikle zorunludur. oturma yeri. O zaman bile, çoğu güvenlik yetkilisi çocukların ön koltuklardan uzak durmasını tavsiye ediyor.

Kapılar ve pencereler

Otomatik kapı kilitleri ve çocuk güvenlik kilitleri, çoğu aracın sahip olduğu temel güvenlik özellikleridir, ancak bunları asla hafife almamalısınız. Otomatik kilitler, araç belirli bir hızı aştığında devreye girecek şekilde tasarlanmıştır; bu, kapıları kilitlemeyi unutursanız yardımcı olur.

çocuk emniyet kilidi araba

Çocuk güvenlik kilitleri genellikle bunlara yalnızca kapı açıkken erişebileceğiniz yerlerde bulunur.
Cankurtaran

Bu teknoloji, arka kapıların kilitlendikten sonra içeriden açılmasını engelleyen çocuk güvenlik kilitleriyle güzel bir şekilde birleşiyor. Araç hareket halindeyken bir çocuk kapıyı açmayı başarırsa ciddi yaralanma ve hatta ölüm meydana gelebilir, bu yüzden bu teknolojiler çok önemlidir. Kapı camları ayrıca bir güvenlik tehlikesi oluşturur, çünkü bir arabanın camı kapatıldığında vücudun herhangi bir parçası sıkışırsa yaralanma veya ölüm meydana gelebilir. Bu, özellikle bir araç camları kaldırmak ve indirmek için basit geçiş anahtarlarına sahip olduğunda olasıdır. 2008’den sonra üretilen araçlar, kaza anında devreye girme olasılığı daha düşük olan itme / çekme anahtarlarıyla donatılmış olarak gelirken, eski araçlar genellikle sürücünün yolcu camı geçişlerini devre dışı bırakmasına izin verir. İtme / çekme anahtarları ve sürücü tarafından çalıştırılan pencere engelleyiciler tarafından sunulan korumaya ek olarak, bazı elektrikli camlar bir sıkışma önleme veya otomatik geri dönme özelliğine sahiptir. Bu özellik, bir pencere kapanırken bir dirençle karşılaşırsa etkinleştirilen basınç sensörlerini içerir, bu durumda pencere ya durur ya da gerçekte kendi kendini tersine çevirir ve açılır. Bu standart bir özellik değildir ve bir çocuğun kapanan bir otomatik kapı penceresine hapsolmasını önlemenin tek yolu olarak güvenilmemelidir, ancak bazen mevcut olan ek bir koruma aracıdır.

Şanzıman Vites Kilitleri

Kontak anahtarı olan bir çocuğu denetimsiz bırakmak genellikle kötü bir fikir olsa da, zaman zaman olur ve vites değiştirme kilitleri çocuğun yanlışlıkla boşa geçmesini önlemeye yardımcı olur. Araç, kasıtlı olarak veya vites koluna çarpılarak boşa alınırsa ve araç herhangi bir eğimde ise, bir kişiye veya nesneye dönüşebilir ve maddi hasara, kişisel yaralanmaya ve hatta ölüme neden olabilir. Fren şanzıman vites kilitleri, önce frene basmadan parktan çıkmanın imkansız olacağı şekilde tasarlanmıştır. Bu özellikle küçük çocuklar için yararlı bir özelliktir çünkü kasıtlı olarak parktan çıkmaya çalışsalar bile fren pedalına ulaşmak için genellikle çok kısadırlar. Diğer kilitler, kontak çalışma konumunda değilse parktan çıkmak için bir düğmeye basmayı veya hatta bir anahtar veya benzer şekilli başka bir nesneyi bir yuvaya sokmayı gerektirir.