Saltar al contenido

Facebook Neden Üniversiteye Geri Dönüyor?

18 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Facebook, öğrencilerin bir «.edu» e-posta adresine sahip olmalarını gerektiren Campus adlı üniversiteye özel bir özellik başlatıyor.
  • Pilot uygulama, 2021’de daha fazla olması beklenen ABD’deki 30 kolejdeki öğrenciler için başlatıldı.
  • Platform, özellikle zor bir okul yılında öğrencilerin topluluk bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
  • Facebook, zihinsel sağlığı ve güvenliği hesaba kattığını vaat ediyor.

Facebook

Birçok ABD kampüsü, artan koronavirüs vakalarıyla boğuşmaya ve sosyal aktiviteleri azaltmaya devam ederken, Facebook, öğrencilere akranlarıyla sohbet etmek ve etkinlikler düzenlemek için özel bir alan sağlamak için Kampüs adlı bir özellik başlattı. Kampüs, Facebook’un 2004’te piyasaya sürüldüğünde sunduğu gibi görünse de, bu özellikler, birkaç üniversite kampüsünün sanal öğrenmeye daha fazla güvendiği ve okul işlevlerinde arkadaş edinmek için daha az fırsat sağladığı bir yıl boyunca yeni bir anlam buluyor. «Sosyal medya genellikle zor zamanlarda duygusal veya pratik bir destek kaynağıdır.» «Koronavirüs zamanında üniversite öğrencilerine girmek için, Facebook gibi tanıdık bir platforma giriş yapmak ve ortak ilgi alanları veya geçmişleri olan potansiyel sınıf arkadaşları bulmak, özellikle koridorlarda insanlarla organik olarak tanışmak için daha az fırsat varsa, cankurtaran olabilir. Wellesley Koleji Gençlik, Medya ve Refah Araştırma Laboratuvarı direktörü Linda Charmaraman ‘ya da organize etkinliklerde Cankurtaran bir e-postada.

Змістовий покажчик

Eski Bir Şey, Yeni Bir Şey

Facebook Kampüsü, gruplar ve sohbetler gibi tanıdık özellikleri birleştirir ve bunları yalnızca belirli bir kolej veya üniversitedeki öğrencilerin görebileceği bir ortamda yeniden çerçevelendirir. Öğrenciler «.edu» e-posta adreslerini bu ortama erişmek için kullanırlar, bu da mezuniyet yıllarıyla (zorunlu bir alan) ayrı bir Kampüs profili ve çalışma alanları ve memleketleri gibi isteğe bağlı bilgiler oluşturur. Facebook Kampüs profilleri, Facebook’takilerden ayrıdır, ancak profil fotoğrafları gibi bazı bilgileri alırlar. Öğrencilerin bir kampüs dizinine göz atmasına, üniversiteye özgü bir haber akışını okumasına ve gruplar oluşturmasına olanak tanır. Kampüs ayrıca, Messenger’a benzeyen gruplar için bir sohbet işlevi sağlar ve üyelerin sadece duvar gönderileri aracılığıyla iletişim kurmak yerine çeşitli konular hakkında gerçek zamanlı konuşmalar yapmalarına olanak tanır.

Campus'un sohbet özelliklerini gösteren bir dizi resim

Facebook

Bir şirket sözcüsü, 30 okuldaki öğrencilerin artık Kampüs profilleri oluşturabileceğini ve Facebook’un gelecek yıl daha fazla üniversitede bu deneyimi sunmayı beklediğini söyledi. Cankurtaran bir telefon görüşmesi sırasında. Okullar, duyurular yapmak ve ilgili bilgileri öğrencilerle paylaşmak için platformdaki resmi sayfalarına sahip çıkabilecek. Sosyal medya platformu, salgından önce öğrencilerden okul bilgileri için ayrılmış bir alanın yararlı olacağını duymuştu, ancak son olaylar onu daha da alakalı hale getirdi. Facebook Kampüsü Ürün Müdürü Charmaine Hung, «Bu ürünü öğrencilerden, kolejlerden ve zihinsel sağlık ve zorbalık önleme uzmanlarından gelen geri bildirimlere ve rehberliğe dayanarak oluşturduk,» dedi. Cankurtaran bir e-postada. «Öğrenciler şu anda benzersiz zorluklarla karşı karşıyalar ve Kampüs ile, fiziksel olarak birlikte olamadıklarında sosyal olarak bağlantıda kalmalarına yardımcı olacak özel bir alan sağlayarak onları desteklemeyi amaçlıyoruz.»

Öğrenciler Kullanacak mı?

Facebook Kampüsü, üniversite öğrencilerinin zorlu bir okul yılı boyunca arkadaş edinmelerine yardımcı olabilirken, önemli sorulardan biri Instagram, TikTok, YouTube ve Reddit gibi diğer uygulamalardan gelen bildirimleri alırken onu ne kadar kullanacaklarıdır. Pew Araştırma Merkezi’nden 2018 yılında çokça alıntılanan bir araştırma, 13-17 yaşları arasındaki gençlerin% 95’inin o sırada akıllı telefonlara erişebildiğini, ancak yalnızca% 51’inin Facebook kullandığını bildirdi.

Medya Psikolojisi Araştırma Merkezi direktörü Pamela Rutledge, gençlerin çoğunluğunun sosyal medyanın özellikle salgın sırasında kendilerini bağlı hissetmelerine yardımcı olduğunu düşündüklerinde, konseptin potansiyele sahip olduğunu söyledi. Rutledge, «Facebook Kampüsü, öğrencilerin başka yerlerde alamayacakları bir şey sağlarsa başarılı olacaktır.» Cankurtaran bir e-postada. «Facebook Kampüsü’nü hemen başlatmanın avantajı, öğrencilerin özellikle sanal ve hibrit ortamlarda yeni davranış kalıpları oluşturacak olmalarıdır.»

Facebook Kampüsü'nün etkinlik planlama özelliği

Facebook

Charmaraman, genç ergenler genellikle TikTok, Instagram ve YouTube gibi görsel uygulamalardan hoşlanırken, Facebook’un zaman içinde katıldıkları kuruluşlar ve kulüplerle olan bağlantıları nedeniyle üniversite öğrencileri arasında «hala popüler» olduğunu söyledi. «Ortaokul öğrencileriyle yaptığım araştırmada, Facebook akranları tarafından kullanılan en popüler 10 sosyal medya sitesinde bile olmasa da, yaşlandıklarında sık sık alakalı olarak bahsettiklerini keşfettim – sanki zamandan tasarruf ediyormuş gibi daha ciddi veya olgun oldukları zamanlar için. »

Ruh Sağlığı ve Güvenliği Rol Oynuyor

Yeni bir sosyal medya ürünü piyasaya sürüldüğünde ruh sağlığı ve mahremiyet endişeleri ortaya çıkar ve Kampüs bir istisna değildir. Cambridge Analytica skandalı gibi veri ihlalleri, sosyal medya platformlarının kişisel verileri nasıl kullandığına vurgu yaptı. Facebook, Kampüsteki grupları ve etkinlikleri belirli üniversitelerle sınırladığını ve onları özel hale getirme seçeneği sunduğunu ve öğrencilerin diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini gizlemelerini engellemelerine izin verdiğini söyledi.

Facebook Kampüs Rehberi

Facebook

«Bu ürünü öğrencilerden, kolejlerden ve zihinsel sağlık ve zorbalık önleme uzmanlarından gelen geri bildirimlere ve rehberliğe dayanarak oluşturduk.» Facebook’un Gizlilik ve Veri Politikası Müdürü Dianne Hajdasz, Facebook’un web sitesinde yaptığı bir gönderide, kampüs kullanıcılarının faaliyetleri, reklamlar dahil olmak üzere içeriği de etkileyebilir. Hajdasz, «Bu, Facebook’taki etkinliğinizin Kampüste gördüklerinizi etkileyebileceği ve Kampüs’teki etkinliğinizin Facebook’ta başka yerlerde gördüklerinizi etkileyebileceği anlamına geliyor» dedi. Kolej öğrencilerinin devam eden salgınla ilişkili olarak artan ruh sağlığı sorunları ile karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde, sağlıklı yaşam da bir endişe kaynağıdır. Bazı akademik çalışmalar da anksiyete ve depresyonu sosyal medya kullanımıyla ilişkilendirmiştir. Facebook, Kampüs’ü inşa ederken birkaç akıl sağlığı uzmanından yardım istediğini söyledi. Rutledge, «Sosyal medya çoğu zaman zor zamanlarda duygusal veya pratik bir destek kaynağıdır,» dedi.