Saltar al contenido

Facebook’un Instagram’ı Yapay Zekayı Eğitmek İçin Kullanması Neden Gizlilik Bayraklarını Yükseltiyor?

28 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Temel Çıkarımlar

  • Gizlilik uzmanları, Facebook’un yapay zekayı eğitmek için herkese açık Instagram fotoğraflarını kullanmasıyla ilgili endişelerini dile getiriyor.
  • Programa, bilgisayara 1 milyardan fazla genel fotoğraf göstererek görüntüleri tanıması öğretildi.
  • Instagram’ın gizlilik politikası, kullanıcıların bilgilerin araştırma ve geliştirmede kullanılabileceğini bilmelerini sağlayan bir bölüm içerir.
John Lamb / Getty Images
Facebook’un yapay zekayı eğitmek için Instagram fotoğraflarını kullanması gizlilik endişelerini artırıyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde baktığı şeyden öğrenebilen bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. Programa, 1 milyardan fazla genel fotoğrafı inceleyerek görüntüleri tanıması öğretildi. Uzmanlar, kullanıcıların Facebook’un resimlerini kullandığının farkında olması gerektiğini söylüyor. Identity Theft Resource Center’ın operasyon müdürü James E. Lee bir e-posta röportajında ​​»Her şey rızayı bilmekle ilgili,» dedi. «Muhtemelen çoğu insanın okumadığı Instagram’ın gizlilik politikası, şirketin araştırma için gönderdiğiniz fotoğrafları kullanma hakkını saklı tuttuğunu çok açık bir şekilde belirtiyor. Kullanıcılar, gizlilik ayarlarından yüz tanımayı açıp kapatabilirler.»

Diğerlerinden Daha İyi

Şirket, SElf-supERvised için SEER lakaplı Facebook programının bir nesne tanıma testinde diğer yapay zeka (AI) modellerini geride bıraktığını iddia etti. Program, bir AI programının bir resimde ne olduğunu belirleyip belirleyemeyeceğini kontrol eden bir teste tabi tutulduğunda% 84,2’lik bir «sınıflandırma doğruluğu puanı» elde etti. Şirket bir blog gönderisinde «SEER’in performansı, kendi kendini denetleyen öğrenmenin gerçek dünyadaki ortamlarda bilgisayarla görme görevlerinde mükemmel olabileceğini gösteriyor» dedi. «Bu, gelecekte daha esnek, doğru ve uyarlanabilir bilgisayar görüşü modellerinin yolunu nihayetinde açan bir dönüm noktasıdır.» «Facebook’un hüküm ve koşulları, kullanıcı verilerini bu şekilde kullanmalarına izin verse de, çoğu kullanıcı, verilerinin bu tür amaçlar için çıkarıldığını açıkça ve aktif olarak bilmiyor.» Lee, eğer ticari olarak piyasaya sürülürse, bir etiket aracılığıyla bir fotoğrafta ne olduğunu bilmek üzere programlanmadan SEER, insanları değil nesneleri tanımlamaya yardımcı olacağını söyledi. «Bu, bir nesneyi kimliğiyle eşleştirmek için büyük veri kümeleri gerektiren mevcut yöntemden daha verimli ve daha hızlı bir yoldur» diye ekledi. «Her zaman kötüye kullanım potansiyeli vardır, ancak bu tür teknolojinin meşru potansiyel faydaları da vardır.» Comparitech gizlilik sitesinde bir güvenlik araştırmacısı olan Aimee O’Driscoll, bir e-posta röportajında, Facebook programının şirketin politikalarını ihlal eden daha iyi polis içeriğine yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca, görüntüleri otomatik olarak tanımlamak ve görme engelli kişiler için kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için de kullanılabilir.

Bu Programı Zaten Kabul Ettiniz

Instagram’ın gizlilik politikası, kullanıcıların bilgilerin araştırma ve geliştirmede kullanılabileceğini bilmelerini sağlayan bir bölüm içerir. O’Driscoll, «Şirket, reklamcılık işini beslemek için kullanıcı verilerini kullanma şekline benzer şekilde, işinin başka bir bölümü için veri hazinesini kullanıyor» dedi. «Öyle olsa bile, kullanıcılar resimlerinin bu şekilde kullanılmasından yine de rahatsız olabilirler.» Bilgisayarla görü için yapay zeka kullanan bir şirket olan Synthesis AI’nın CEO’su Yashar Behzadi, Facebook’un en son AI ilerlemelerinin bilgisayar görme yeteneğinde «önemli bir gelişme» olduğunu söyledi. «Kullanıcılar büyük olasılıkla daha iyi resim etiketleme ve içeriğe dayalı arama bekleyebilirken, reklamverenler daha doğru kullanıcı hedeflemesinden faydalanacaktır» diye ekledi. Ancak Behzadi, Facebook’un milyarlarca Instagram görüntüsünden yararlanma yaklaşımının bazı ciddi gizlilik ve yasal endişeler uyandırdığını söyledi.

Bir kişiyi yakından tarayan ve aynı zamanda kalabalığın içindeki birkaç kişiyi tarayan yüz tanıma.

John M Lund Photography Inc / Getty Images
«Facebook’un hüküm ve koşulları, kullanıcı verilerini bu şekilde kullanmalarına izin verse de, çoğu kullanıcı, verilerinin bu tür amaçlar için çıkarıldığını açıkça ve aktif olarak bilmiyor» dedi. «Şirketlerin kullanıcılara karşı daha açık sözlü ve şeffaf olmaları gerektiğine inanıyoruz, bu da onların verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarına izin veriyor.» Uygulama geliştiricisi Blue Label Labs’ın CEO’su Bobby Gill, bir e-posta röportajında ​​birçok başka şirketin bir görüntünün içeriğini tanımlamak için yapay zeka kullandığını belirtti. «Ancak, bunun neredeyse kesinlikle pazarlama için kullanılacağı gerçeği, rahatsız edici olan şeydir» diye ekledi. Gill, yeni programın Facebook’un sistemi nasıl kullanmayı planladığına bağlı olarak potansiyel gizlilik endişelerini artırabileceğini söyledi. «Bu verilere, bir görselde tanımlanan çeşitli unsurlara dayalı olarak belirli eğilimleri belirlemek için kullanacak teknik pazarlamacılar muhtemelen erişilebilir olacaktır» dedi. «Örneğin, insanların yayınladıkları resimlerden bilgi alabilmek, bireyleri profillemek ve hedeflemek için genellikle davranışı kullanan ilişkisel sistemler için başka bir boyut ekler. Örneğin, resimlerinin% 3-7’sinde kurbağalara sahip olan herkes öğrenebilir. evde fitness ekipmanı satın alma olasılığı yüksek. »