Saltar al contenido

Google Stadia Neden Yüklenemedi?

16 de abril de 2021
  • Google, Stadia oyun platformu için şirket içi oyun yapmayı bırakacağını duyurdu.
  • Uzmanlar, oyun geliştirme tarafının kapatılmasının içerik eksikliğinden ve çok fazla hırsından kaynaklandığını söylüyor.
  • Google, altyapısına ve teknolojisine daha fazla yatırım yaparsa, Google Stadia platformu yine kendi başına başarılı olabilir.
Drew Angerer / Getty Images
Uzmanlar, içerik eksikliği ve çok fazla hırs, Google Stadia’nın dahili geliştirme ekibi Stadia Games and Entertainment’ı (SG&E) kapatmasına neden olduğunu söylüyor. SG&E’yi duyurduktan iki yıldan biraz daha kısa bir süre sonra Google, Stadia platformu için kendi oyunlarını yapmayı bırakacağını söyledi. Platform, oyun açısından Google’ın tek odak noktası olmaya devam ederken, uzmanlar Google’ın şirket içi oyun içeriği oluşturmada lider olma hedefinin yetersiz kaldığını söylüyor. Server.com’da bir içerik yazarı olan Jack Adams, «Stadia’nın Google için temel sorunu içerik eksikliğiydi,» diye yazmıştı. Cankurtaran bir e-postada. «Dünyanın en iyi teknolojisi, oynayacak oyun yoksa oyuncuları ikna etmek için mücadele eder.»

Змістовий покажчик

Google’ın Büyük Hedefleri

Google, Kasım 2019’da bir tür oyun akışı hizmeti olarak hareket etmek için bulut tabanlı bir oyun platformu olarak Google Stadia’yı resmen başlattı. Temyiz, Playstation 5 veya Xbox Series X / S gibi bir konsola ihtiyaç duymadan oyun oynayabilmenizdir. Google Stadia’nın bir parçası, oyunculara daha benzersiz içerik sağlamak için platforma özel orijinal oyunların oluşturulmasıydı. Google, «yakın vadeli planlanmış oyunların» ötesinde gelecekteki içeriğe daha fazla yatırım yapmayacağını söylese de, şirket nihayetinde geliştirme ekibini tek bir orijinal başlık yayınlamadan kapattı. Uzmanlar, Google’ın Stadia platformunu piyasaya sürmek için çok istekli olduğunu ve kendi oyunlarının önemli bir koleksiyonuna sahip olana kadar beklemesi gerektiğini söylüyor.

Google'ın Stadia başkanı Jade Raymond, 19 Mart 2019'da San Francisco, California'da düzenlenen GDC Oyun Geliştiricileri Konferansı sırasında konuşuyor.

Justin Sullivan / Getty Images
Adams, «Google, yaratıcı ekiplerinin ayaklarını bulmasına ve üzerinde çalıştıkları oyunların çekimlerini yapmasına izin vermeli ve Stadia’yı kendine ait bazı oyunları olana kadar ertelemeliydi,» dedi. Diğerleri, nihayetinde bir Big Tech şirketi olan Google’ın, sahip olduğu kısa süre ve sınırlı deneyimle kendi oyunlarını başarılı bir şekilde yapabileceğinden çok fazla emin olduğunu söylüyor. «Bir oyun stüdyosu işletmek, yüksek riskli, yüksek ödüllü bir işlemdir. Ve tıpkı bir Hollywood stüdyosu işletmek gibi, bir oyun portföyüne çok para yatırmaya istekli olmalısınız,» dedi. Güney Kaliforniya Üniversitesi Annenberg İletişim Okulu, Cankurtaran bir telefon görüşmesinde. «Ayrıca Hollywood gibi, [the games] hepsi hit olmayacak. «» Dünyanın en iyi teknolojisi, oynayacak oyun yoksa oyuncuları ikna etmek için mücadele eder. «Diğer Büyük Teknoloji şirketleri, kendi kendine giden araçlar ve hatta uzayı fethetmek gibi çeşitli sektörlere girerken , Google’ın oyun endüstrisine olan ilgisi o sektörde başarılı olacağı anlamına gelmiyordu. Williams, «Google olmasına rağmen çok büyük bir operasyonu yoktu – Sony veya Paramount’un muadili değil,» dedi. «Bunu Google hakkında söylemek garip, ancak kapsamı çok sınırlıydı ve tüm platformu dolduracak kadar büyük düşünmüyordu.»

Google Stadia’nın Geleceği

Uzmanlar, kendi oyunları olmasa bile, Stadia’nın Google yapımı içerik olmadan da büyük ölçüde var olabileceğini söylüyor. Örneğin geçen yılın sonlarında Cyberpunk 2077’nin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesini ele alalım. Williams, «Bu, Netflix’in Netflix şovlarını yapmayı bırakması, ancak yayın platformuna sahip olması gibi … yine de başarılı olacak» dedi. Williams, Google Stadia’nın bulut tabanlı platformunun hala pek çok vaatte bulunduğunu, çünkü kullanıcıların pahalı konsollar kullanmadan oyun oynamasına izin verdiğini ve bu da oynamayı çok daha ucuz hale getirdiğini ekledi. Williams, «Platform hala gerçekten büyük bir anlaşma ve tartışmasız oyunların geleceği olan uygulanabilir bir iş,» dedi. «Bunlar, konsol işini tamamen tehdit eden inanılmaz derecede güçlü teknolojiler.»

Google başkan yardımcısı ve genel müdürü Phil Harrison, GDC 2019 sırasında konuşurken yeni Stadia denetleyicisini gösteriyor

Justin Sullivan / Getty Images
Bununla birlikte, daha fazla oyuncu geleneksel konsollara göre daha fazla oyuncu tercih etmeden önce Stadia’nın platformunda çalışmak için hala birkaç sorun var. Hizmetin altyapısı nedeniyle, ilk başlangıcından beri Stadia’nın bağlantı sorunları hakkında endişeler vardı. Elbette, ABD’de geniş bant erişiminin ilerlemeye devam etmesiyle (BroadbandNow’un yakın tarihli bir raporuna göre), Stadia sonunda teknolojiyi yakalayarak onu bir başarıya ulaştırabilir. Williams, «(oyun) akış hizmetlerini çalıştırmak için bir dizi girişimde bulunuldu ve teknoloji daha gelişmiş hale geldikçe, çok daha gerçekçi hale geldi,» dedi.