Skip to content

Hava Şarjı İle Güç Kablosunu Çıkarma

29 de Квітень de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Gadget şirketleri, havadan enerji alan cihazlarla güç deneyiminizi yeniden şarj etme sözü veriyor.
  • Akıllı telefon üreticisi Oppo, geçtiğimiz günlerde kablosuz hava şarj sistemini ortaya çıkardı.
  • İsrailli firma Wi-Charge, gücü taşımak için odaklanmış görünmez kızılötesi ışık demetlerini kullanan bir teknoloji geliştiriyor.

Qi Yang / Getty Images

Şarj cihazınızı atmaya hazır olun. Artan sayıda şirket, cihazlarınızı kablolara ihtiyaç duymadan havadan şarj etme sözü veriyor. Akıllı telefon üreticisi Oppo yakın zamanda ortaya çıktı kablosuz hava şarj sistemi. Çinli telefon üreticisi Xiaomi, yakında piyasaya sürülecek benzer bir teknolojiyi şimdiden açıkladı. Yeni sistemler, sürekli elektrik prizleri arayışının sonu anlamına gelebilir.

Kablosuz enerji şirketi Powercast’in CEO’su Charlie Goetz, bir e-posta röportajında ​​”Tüketiciler cihazlarına bakmaktan yoruldu” dedi. “Kablosuz kablosuz güç, cihazların tüketiciye bakmasını sağlar.”

Kızılötesi Şarj Tek Bir Yaklaşımdır

Bu yeni şarj sistemleri, hava yoluyla enerji yayarak çalışır. Oppo’nun teknolojisi, bir cihaz şarj matından 10 santimetre uzakta olduğunda güç sağlamak için manyetik rezonans kullanır. Xiaomi’nin “Mi Air Charge”, bir şarj istasyonundan birkaç metre elektrik gönderebileceğini iddia ettiği milimetre dalga radyo frekansı teknolojisini kullanarak farklı bir yaklaşım benimsiyor. Xiaomi, hava şarjının akıllı saatler ve spor bileziklerle de çalışabileceğini söylüyor. İsrailli firma Wi-Charge, gücü bir vericiden akıllı bir ev aleti gibi bir cihaza yerleştirilmiş bir alıcıya taşımak için görünmez kızılötesi ışığın odaklanmış ışınlarını kullanan bir teknoloji geliştiriyor. Kızılötesi ışık, küçük bir fotovoltaik hücre kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Wi-Charge’ın pazarlama müdürü Yuval Boger bir haber bülteninde “Thomas Edison, ampulü elektriği ışığa dönüştürdüğünde dünyayı değiştirdi” dedi. “Wi-Charge, elektriği teller olmadan aktarmak için ışığı kullanarak dünyayı değiştiriyor.” “Birkaç fit ve ötesi mesafelerde çalışan kablosuz güç ve şarj, Wi-Fi ve veri bağlantısı bugün olduğu kadar yaygın olacak.” Kablosuz hava şarj cihazlarının yapımında teknik zorluklar yaşandı. Pazar araştırmacısı Sudip Saha bir e-posta röportajında, kablosuz hava şarj teknolojisi geliştiren şirketlerin uyumluluk sorunlarını çözmek için çalıştığını söyledi. HTC, LGF ve Nokia da dahil olmak üzere akıllı telefon üreticilerinin pazara hava şarjlı ürünler getirmeye çalıştığını söyledi. Motorola’nın geçtiğimiz günlerde “Motorola One Hyper” markasıyla prototip bir uzaktan şarj istasyonu sergilediği bildirildi. Bir şirket yöneticisi, bir videoda 80 cm ve 100 cm mesafelerde şarj eden iki telefonu gösterdi. Video, bir kullanıcının eli şarj istasyonunun önüne konduğunda şarjın nasıl durduğunu gösterdi.

Teknik Engeller Devam Ediyor

Kablosuz olarak şarj olabilen akıllı telefonların geliştirilmesinde ilerleme yavaş olmuştur. Goetz, “Temas tabanlı şarj olan Qi’nin yanı sıra, Power Over Air alanında birkaç oyuncu var” dedi. “Ancak, hiçbiri henüz pazarda bir ürün göstermedi veya çok fazla gelir gelişimi göstermedi.” Goetz, kendi şirketi Powercast’in havadan ışınlanan enerjiyle çalışan birkaç ürün piyasaya sürdüğünü söyledi. Bir örnek, British Airways tarafından geçen yıl başlatılan Dinamik Bagaj Etiketleri. Etiketler, radyo frekansı tanımlama (RFID), Bluetooth Düşük Enerji (BLE) ve bir dijital ekran ile donatılmıştır.

Aktif bir akıllı telefonda birinin eli.

Qi Yang / Getty Images

Powercast’in teknolojisi, yakındaki havaalanı RFID tarama ekipmanından havadan RF enerjisini tespit edip toplayana kadar etiketi hareketsiz tutarak pili korur ve ekranı yolcunun güzergahıyla günceller. Gelecekte, cep telefonları ve giyilebilir cihazlar gibi cihazlar, kullanıcının herhangi bir çabası olmadan, bir masanın üzerine, bir odaya veya bir eve yerleştirilen bir şarj cihazıyla arka planda görünmez bir şekilde şarj olacak, CEO ve kurucu ortak Florian Bohn Kablosuz şarj teknolojisini üreten GuRu Wireless, bir e-posta röportajında ​​söyledi. Hoparlörler ve kameralar gibi Akıllı Ev ve IoT cihazları, onları bir duvar prizine bağlamadan, pilleri değiştirmeden veya şarj etmeden evinizin içinde hareket ettirilebilir. Bohn, “Birkaç fit ve ötesi mesafelerde çalışan kablosuz güç ve şarj, Wi-Fi ve veri bağlantısı bugün olduğu kadar yaygın olacak,” diye ekledi. “Bir cihazı şarj etmek artık bir ‘etkinlik’ olmayacak, tıpkı bugün olduğu gibi, telefonu eve bağlamak Wi-Fi, kullanıcının bilinçli çabası olmadan arka planda otomatik olarak gerçekleşir.”