Saltar al contenido

HDTV için En İyi Havadan Anten Nasıl Seçilir ve Kullanılır

15 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Bilinmesi gereken

 • FCC’nin web sitesinde, ZIP numaranızı girin veya Konumuma Git OTA anten haritası oluşturmak için.
 • İhtiyacınız olan anten tipini belirleyin: dış / iç anten; tek / çok yönlü; VHF ve / veya UHF; rotorlu veya rotorsuz.
 • Anten (ler) i yakındaki kulelerin konumuna göre ayarlayın.

Şubat 2009’a gelindiğinde, neredeyse tüm ABD televizyon istasyonları analog havadan yayınlardan dijital sinyallere geçiş yaptı; günümüzde bu HDTV sinyallerini almanın tek yolu dijital anten kullanmaktır. HDTV için en iyi antenleri nasıl seçeceğiniz ve kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bölgem İçin En İyi Anten

Yerel WalMart’ınıza gidebileceğinizi, herhangi bir dijital anten satın alabileceğinizi ve ücretsiz HDTV izlemeye başlayabileceğinizi düşünürdünüz. Maalesef o kadar basit değil. Birkaç OTA anteni mevcuttur ve seçeceğiniz anten, iletim kulelerinden ne kadar uzakta yaşadığınıza, kulelerin bulunduğunuz yerden hangi yönde olduğuna ve hangi kanalları almayı umduğunuza bağlıdır. En iyi başlangıç ​​noktası, yeni anteninizle almayı umduğunuz kanallar için bir OTA anten haritası oluşturmaktır. Bunu yapmak için, FCC’nin web sitesine gidin ve ZIP’inizi yazın veya tıklayın Konumuma Git.

Haritanın solunda, aşağıdaki bilgilerin tümü dahil olmak üzere bölgenizdeki istasyonların bir listesini göreceksiniz.

 • Çağrı işareti: İstasyon adı
 • : Bu istasyon için ebeveyn ağı
 • Kanal: İstasyon için mevcut kanal numarası
 • Grup: İstasyonun UHF veya VHF olup olmadığı
 • IA: Yaklaşan kanal değişiklikleriyle birlikte Teşvik Açık Artırma bilgileri

OTA anteninizle almak istediğiniz her bir istasyona tıkladığınızda, istasyonun yayın kulesinin haritada göründüğünü göreceksiniz. Haritalama aracının, konumunuz ile iletim kuleleri arasına bir çizgi çizdiğini fark edeceksiniz.

İletim kuleli FCC OTA anten haritasının ekran görüntüsü

Her istasyon öğesini, lisanslı olduğu şehir veya kasaba, RX gücü ve en önemlisi bulunduğunuz yere olan uzaklığı gibi daha fazla istatistik görmek için genişletebilirsiniz. Bulunduğunuz yerden kuleye giden hattın yönü ile birleştiğinde, doğru OTA antenini seçmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz.

Havadan Anten Tipleri

Durumunuza uygun anteni seçmeden önce, ultra yüksek frekanslı (UHF) ve çok yüksek frekanslı (VHF) anten teknolojilerini anlamak önemlidir.

 • VHF: 54 ile 216 MHz arası frekansları içerir. Kanallar 2 ila 13 arasındadır.
 • UHF: Bunlar 470 ile 890 MHz arası frekanslardır. Kanallar 14 ila 51 arasındadır.

Antenler UHF, VHF veya her ikisini birden alacak şekilde tasarlanmıştır. İç antenler genellikle VHF aralıktaki kanalları almak için özelleşmiştir. Bununla birlikte, anten üreticilerinin her ikisini de alabilen antenler üretmesi çok daha yaygın hale geliyor.

Dış mekan çok frekanslı OTA anteninin fotoğrafı.

TryJimmy / Pixabay
Yalnızca VHF içeren antenler genellikle uzun, düz bölümlere sahiptir ve genellikle büyüktür ve yayılmıştır. Yalnızca UHF içeren antenler genellikle döngülere veya daha kısa bölümlere sahiptir. Çok bantlı antenler, bunların her ikisinin bir karışımını içerir – uzun çatallar ve daha küçük yuvarlak halkalar. İç mekan antenleri, çeşitli mesafelerden sinyal alma özelliğine sahiptir. Anten bir sinyali ne kadar fazla alabilirse, genellikle maliyeti o kadar yüksektir. Dış antenler çok daha büyüktür ve genellikle çok daha uzun bir mesafeden sinyal alabilir.

İç Mekan veya Dış Anten Seçimi

Artık ilgilendiğiniz kanalların bir listesine sahip olduğunuza göre, ister UHF ister VHF olsun, bu iletim kulelerinin evinizden uzaklığı ve bulundukları yön, bir OTA anteni için alışverişe başlamaya hazırsınız. İhtiyaç duyduğunuz anten türünü belirlemek için bu kriterlerin her birini kullanın.

 • UHF veya VHF: Kanal gruplarınızı inceleyin. Tüm kanallar VHF ise, yalnızca VHF içeren bir anten satın alabileceğinizi bilirsiniz. VHF ve UHF karışımı ise, satın aldığınız antenin çok bantlı olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Kule mesafesi: Haritanıza bakın ve evinizden en uzaktaki iletim kulesini belirleyin. Satın aldığınız antenin en azından bu mesafede, tercihen biraz daha uzakta derecelendirilmesi gerekecektir.
 • Yön: Yeni OTA anteninizin almak istediğiniz kulelerin yönünü göstermesi gerekecektir. Tüm kuleler tek bir yöndeyse, evinizde bir iç mekan anteni yerleştirebileceğiniz o yöne bakan bir pencere tanımlayabilirsiniz. Kuleler yayılmışsa, pencerenin dışına veya tavanın üstüne monte edilmiş bir dış mekan anteni seçmeniz gerekebilir.

İster iç ister dış mekan anteni kullanıyor olun, yerleştirme çok önemlidir. Bu, muhtemelen anteninizin bulunduğu yerden TV’nize koaksiyel kablo kullanmanız gerekeceği anlamına gelir. Bu nedenle, yeterince koaksiyel kablo satın aldığınızdan ve kabloyu evinizin içinden geçirebileceğiniz yolu bildiğinizden emin olun.

İletim Kuleleri Çevresindeyken

İletim kuleleri evinizin her tarafında farklı yönlerde bulunuyorsa ne yaparsınız? Bu senaryoda, birden çok seçeneğiniz vardır.

Çok Yönlü Antenler

Bu senaryo çok yaygın olduğu için, OTA anten üreticileri çok yönlü veya çok yönlü antenler olarak adlandırılanları yarattılar. Ortak düz iç mekan antenleri, bir sehpanın üzerine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır ve birçok yönden TV sinyallerini almalarını sağlayan teknolojiyi içerir. Çoğu dış mekan anteni aynı zamanda birden fazla yönden sinyal almak üzere tasarlanmıştır ve anteni gerektiği gibi döndürmenizi sağlayan bir tabanla birlikte gelir.

Çatıdaki çok yönlü bir antenin fotoğrafı

Hans / Pixabay
İletim kulelerinin birbirinden yaklaşık 40 derece veya daha az olduğu durumlarda, çok yönlü antenler işe yarayacaktır. Bu idealdir, çünkü iletim kuleleri 360 derecenin tamamına yayıldığında ortaya çıkan ekstra masraflardan kaçınmanıza izin verir.

Tek Yönlü Antenler

İletim kuleleri evinizin etrafındaki tüm farklı yönlere dağılmışsa, şansınız kalmaz. Ancak ilgilendiğiniz tüm kanalları almak için biraz daha fazla teknolojiye yatırım yapmanız gerekecek.

FCC sitesinin yayılmış iletim kulelerini gösteren ekran görüntüsü

Bu senaryoda, farklı kule grupları birbirinden 180 dereceye kadar yerleştirilebilir. Bu senaryo için de bir çözüm var.

OTA Antenlerinizi Yerleştirme

2 adet tek yönlü anten satın almanız gerekecek. Kuleler uzaktaysa, dış mekan antenleri de satın almalısınız.

 1. İlk kule grubuna dönük bir çok yönlü anteni monte edin.
 2. İkinci kule grubuna dönük başka bir çok yönlü anten yerleştirin.
 3. Her iki antenden sinyal alan ve sinyali televizyonunuza ileten bir OTA birleştiricisi satın alın.

Bir OTA birleştirici nispeten ucuzdur, ancak iki antenden koaksiyel kablolar takmanıza ve bunları tüm kanallar tek bir antenden geliyormuş gibi bir TV setine (üçüncü bir koaksiyel kabloyla) iletmenize olanak tanır.

Anten Rotorları

İki anten satın almak yerine, birçok kişi anten rotoru olarak bilinen bir cihazı satın alarak tasarruf etmeye çalışır. Evin içinden ayarlayabileceğiniz motorlu cihazlardır. Ters yöndeki bir iletim kulesinden bir kanalı izlemek istediğinizde, sinyal gelene kadar anteni çevirmeniz yeterlidir. Bu harika bir çözüm gibi görünse de birkaç sorun var.

 • Anten yönünü ayarlamak yorucu ve can sıkıcı olabilir.
 • Kanalı izleyebilmeniz için antenin ayarlanması bitene kadar beklemeniz gerekir.
 • DVR cihazları, farklı yönlerde bulunan kulelerden iki kanalı kaydedemez.
 • Motorlu cihazların, özellikle soğuk veya sert havalarda bozulma olasılığı daha yüksektir.

Gördüğünüz gibi, seçtiğiniz donanım ve onu evinizin etrafına nasıl yerleştirdiğiniz, ilk FCC haritası ve konumunuzdaki iletim kulelerinin nasıl düzenlendiği ile başlar.

Yerel İletim Kulelerini Analiz Etmek İçin 5 Uygulama

FCC web sitesi yeterince ayrıntılı değilse, yerel TV iletim kulelerinin konumunu ve yönünü belirlemenize yardımcı olabilecek kullanışlı mobil uygulamalar vardır. Hatta bazı uygulamalar size bu sinyallerin gücünü bile gösterecek. Dışarıda bu antenleri yerleştirmeye çalışırken bir mobil uygulama çok kullanışlı olabilir.

TV Kuleleri – Anten TV Sinyali Bulucu

TV Towers OTA anten uygulamasının ekran görüntüsü

Bu, size yerel bölgenizdeki tüm yerel TV yayın kulelerini gösteren harita tabanlı bir uygulamadır. Cep telefonunuzun konumunu harita merkeziniz olarak kullanır, ancak herhangi bir konumu posta koduna göre arayabilirsiniz. Uygulama özellikleri şunları içerir:

 • Sorunlara neden olabilecek dağları görmek için haritayı araziye çevirin
 • Kuleleri aramak için yarıçap mesafesini ayarlayın
 • Kümeleri ayrı iletim kulelerine ayırın
 • Bulunduğunuz her yerde kuleleri bulmak için GPS’yi etkinleştirin
 • Kuleleri posta kodu, istasyon kimliği veya istasyon numarasına göre filtreleyin
 • IR Blaster bulunan telefonlarda, uygulamayı uzaktan kumanda olarak kullanın
 • Her kulenin yönünü ve mesafesini görün

Uygulamanın tek dezavantajı, ara sıra bir reklam görüntülemesidir. Android sürümünü indirin

NoCable – OTA Antanna & TV Rehberi

No Cable OTA anten uygulamasının ekran görüntüsü

NoCable uygulaması, OTA anteninizle alabileceğinizi bildiğiniz kanalları seçmenizi kolaylaştıracak etkileyici bir özellik karışımına sahiptir. Ana sayfada, bölgenizdeki tüm kanallar, bu iletim kulelerinin konumunuzdan uzaklığı, bu kulelerin yönü ve ilgili sinyal gücü ile birlikte listelenir. Özellikler şunları içerir:

 • Kullanılan anten türüne göre sinyal gücü
 • Ayrıntılı anten kurulum talimatları
 • Alabileceğiniz kanallar için TV rehberi listeleri
 • İletim kulesi konumlarını gösteren ayrıntılı harita

Tek bir OTA anten uygulamasını indirirseniz, bu, yüklenecek olanıdır. Android için indirin iOS için NoCable’ı indirin

Dijital TV Antenleri

Dijital TV Antenleri uygulamasının ekran görüntüsü

Bu uygulama aldatıcı bir şekilde basittir. Uygulamayı ilk başlattığınızda, tüm yerel TV istasyonu iletim kulelerinizin bir listesini görüntüleyecektir. Çağrı işaretini, kanalı ve kulenin yönünü göreceksiniz. İstasyonlardan herhangi birine tıklarsanız, kuleye giden yönü gösteren daha büyük bir ok göreceksiniz. Bu, anteni yerleştirip doğru yöne çevirdiğinizde mükemmeldir. Diğer özellikler şunları içerir:

 • Tüm TV yayın kulelerini gösteren bölgenizin haritası
 • Entegre pusula
 • Kanal ayrıntılarını ve iletim yarıçapını görmek için herhangi bir kuleye dokunun
 • Arazi haritasına geç

Bu uygulama, ideal sinyal için anten konumunuzun ince ayarını yapmak için idealdir. Android için İndirin iOS için Dijital TV Antenlerini İndirin

Ücretsiz HDTV Anten İşaretçisi

WatchFreeHDTV uygulamasının ekran görüntüsü

Bu uygulama hepsinden en basit olanıdır, ancak yine de çok kullanışlıdır. Uygulamayı başlattığınızda ana sayfa, bölgenizdeki her yerel istasyonu, iletim kulesine olan mesafe ve yön ile birlikte gösterir. İzlemek istediğiniz istasyonları seçmek ve anteni yönlendirmek için ihtiyacınız olan yönü işaretlemek kolaydır. Ekranda anteninizi doğru yöne çeviren büyük bir ok görmek için herhangi bir istasyona tıklayın. Android için indirin iOS için Watchfree HDTV’yi indirin

Anten İşaretçisi

Anten İşaretçisi uygulamasının ekran görüntüsü

Anten İşaretçisi uygulaması, en yakın TV iletim kulelerini gösteren etkileyici şekilde ayrıntılı bir arazi haritası sunar. Ayrıca, telefonunuzu kule ile aynı yöne çevirdiğinizi görebilmeniz için haritanın üzerine yeşil bir pusula yerleştirir. Azimut, noktadan noktaya ekran ve hatta bir eğim ölçer gibi gelişmiş menü seçenekleri de vardır, böylece anten ayar seviyesine veya tercih edilen bir eğime sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Hatta iletim kulesi haritalarını da dışa aktarabilirsiniz. Android sürümünü indirin