Saltar al contenido

Instagram Aramayı Nasıl Daha Kolay Hale Getirdi?

10 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Instagram’ın aramalara yönelik en son güncellemesi bazı artıları ve eksileri getiriyor.
  • Herhangi bir anahtar kelime ile arama yapabilme yeteneği Instagram kullanıcıları için büyük bir meraktır.
  • Aramalarda hashtag gereksinimlerinin kaldırılması Instagram’ı daha erişilebilir hale getirmelidir.

Yiyeceklerinin fotoğraflarını çeken üç kişi.

Getty Images / Alexander Spatari

Instagram’ın arama işlevinde yapılan son güncelleme, hashtag kullanma gerekliliğini ortadan kaldırarak yeni içerik arayan kullanıcılar için aramayı kolaylaştıracak. Instagram, uygulamaya yeni güncellemeler sağlamaya devam ediyor ve en sonuncusu, arama sistemine yeni bir işlev getiriyor. Uygulama, önlerinde hashtag bulunan anahtar kelime kullanımını gerektirdiğinde – örneğin # filtre yok – yeni sistem, kullanıcıların anahtar kelimeler olmadan arama yapmasına izin verecektir. Uzmanlar, bu değişikliğin Instagram’da arama yapmayı kullanıcılar için çok daha kolay hale getirmesi gerektiğine inanıyor. Sosyal medya uzmanı Bianca Polizzi bir e-postada «Hashtag gerektirmeyen sistem olmadan anahtar kelimeleri arama yeteneği, Twitter ve Youtube’un bir süre önce uyguladıklarının bir kopyasıdır» dedi. «İnanılmaz derecede kullanışlı ve kesinlikle arama motoru yeteneklerinin evrimi için doğru yönde atılmış bir adım.»

Змістовий покажчик

Sürekli gelişen

Çoğu sosyal medya uygulaması gibi Instagram da uygulamasını düzenli olarak güncelliyor, Reels gibi yeni özellikler getiriyor ve hatta içerik oluşturucuların korunmasına yardımcı olmak için zorbalık önleme sistemleri getiriyor. En son güncelleme, hashtag’ler olmadan arama yeteneği de dahil olmak üzere birkaç değişiklik daha ekledi. «Çoğu insan hashtag’leri nasıl kullanacağını hala bilmiyor.» Polizzi, bu çok büyük bir değişiklik gibi görünmese de, uygulamayı daha kullanıcı dostu hale getirebileceğine ve hatta Instagram kullanıcılarının gönderilerini oluşturma şeklini iyileştirebileceğine inanıyor. Instagram bir süredir kullanıcıların içeriklerini aramalar için etiketlemeleri için # filtre, # gıda vb. Hashtag’leri eklemelerini zorunlu kılıyor. Bu aynı zamanda içerik oluşturucuları başlıklarına bir ton farklı etiket eklemeye zorladı, bu da içeriklerini uygulamada daha fazla kişiye ulaştırmaya yardımcı olabilir. Instagram, içerik keşfine yerleştirilen hashtag’lerin kapısını kaldırarak, daha küçük içerik yaratıcılarının çevrimiçi fotoğrafçılığın kalabalık dünyasında kendilerine bir isim vermeleri için baraj kapılarını açıyor. Ocak 2020 itibarıyla Instagram’ın 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğu bildirildi, bu da içeriğinizin eski hashtag sistemiyle fark edilmesini sağlamak büyük bir işti. Instagram, yeni içeriği sergilemek için gereken arama gereksinimlerini basitleştirerek, nihayet oradaki tüm küçük içerik oluşturuculara bir şans veriyor. Polizzi, daha sonra e-postamız sırasında, «Pek çok insan hashtag’lerin nasıl kullanılacağını hala bilmiyor, bu nedenle bu, kullanıcıların kolayca bağlanmasına olanak tanıyor» dedi. «Kodlama ‘alanından kolayca erişilebilir bir dünyaya doğru bir hareket.»

Aynı madalyonun iki yüzü

Yine de, yeni güncellemelerle ileriye doğru bir adım değil. Yeni arama işlevi kullanıcıların gezinmesi için çok daha kolay olacak olsa da Polizzi, sistemdeki bazı kusurları da görüyor. «Bu güncelleme özellikle Instagram kullanıcıları arasında, bildirimlerin ön sayfaya taşınması ve önemli bir Makaralar özelliğinin merkez sahneye çıkması ile çok fazla drama neden oldu.» Polizzi dedi. Makaralar özelliğiyle gelen değişikliklere bazı küçümsemelere rağmen, birçoğu hashtag’siz aramayla ilgili heyecanlarını ifade etmek için Twitter’a başvurdu. Twitter kullanıcısı @jasminedefoore, yeni arama değişikliklerini bozan bir videoya yanıt olarak «Bu değişikliklerin Instagram’a geldiğini görmek heyecan verici» dedi. «Arama sonuçları arayüzü de güzel. Fotoğrafçı arayan fotoğraf editörleri için faydalı olacak. »

Hashtag’ler hakkında endişelenmek yerine, gönderilerini görmek istediğiniz bir kelimeyi yazabilmek, yayınınıza daha da fazla yeni içerik getirmenize yardımcı olacaktır. Instagram’da anahtar kelime aramak daha önce biraz can sıkıcı olabilirdi, ancak Polizzi, sistemde yapılan güncellemenin doğru yönde atılmış büyük bir adım olduğuna inanıyor ve hatta kullanıcıların daha uzun altyazılar göndermesine yol açabileceğini ve bunun da onlara yardımcı olabileceğini umuyor. gönderilerinden daha fazla erişim ve takipçi kazanın. İçerik oluşturucuların uygulamada içerik paylaşma şeklini basitleştiren Instagram’ın yeni arama işlevi, kullanıcılara eski sistemde bulamayacakları yeni içerikleri getirmelerine yardımcı olacak büyük bir nimettir.