Saltar al contenido

İPod Dosya Formatı Uyumluluk Kılavuzu

16 de abril de 2021

İPod’unuzda yalnızca iTunes’dan satın aldığınız müzikleri dinleyebileceğinizi düşünüyorsanız, pek çok müzik fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. İPod, iTunes ve Apple Music abonelik servisi ile sorunsuz çalışsa da, iPod birçok ses formatını çalabilir. Müziği kayıplı formatta veya kayıpsız formatta dinlemeye karar vermeniz, ses kalitesini etkiler. Ayrıca, müziğin iPod’unuzda ne kadar yer kapladığını da etkiler.

Reggae ve dub kayıtları

Richard Newstead / Getty Images

Змістовий покажчик

İPod’lar için Desteklenen Ses Biçimleri

İPod ve diğer iOS cihazları için desteklenen ses formatları şunlardır:

 • AAC (8 – 320 Kbps arası bit hızları)
 • HE-AAC (8 ila 320 Kbps arası bit hızları)
 • Korumalı AAC (iTunes Store’dan)
 • ALAC (Apple Kayıpsız)
 • MP3 (8 – 320 Kbps bit hızları)
 • MP3 VBR (Değişken Bit Hızı)
 • Dolby Digital (AC-3)
 • Dolby Digital Plus (E-AC-3)
 • AA (Sesli formatlar 2, 3, 4) / Audible Enhanced Audio / AAX / AAX +
 • WAV (Dalga Biçimi Ses Dosyası Biçimi)
 • AIFF (Ses Değişim Dosyası Biçimi)

MP3 Dosya Formatı Hakkında

Muhtemelen zaten bol miktarda MP3’ün var. İPod, iki tür MP3 formatını destekler: MP3 (8 – 320Kbps) ve MP3 VBR. MP3 VBR (için Değişken bit hızı) biçimi, çoğu MP3’te kullanılır çünkü üstün ses kalitesi sunar. Yer kazanmak için her iki format da sıkıştırılır. İTunes mağazası MP3 formatını kullanmasa da, kendi CD’lerinizi kopyalayarak veya Amazon’un Dijital Müzik Mağazası, eMusic veya diğer çevrimiçi müzik servislerinden indirerek MP3’leri edinebilirsiniz. Ses kalitesi sıradan dinleyiciler için kabul edilebilir, ancak odyofiller kayıpsız formatlardan birini tercih edebilir.

ACC Formatı iTunes ile Sınırlı Değil

ACC, genellikle aynı miktarda yer kaplarken MP3’lerden daha yüksek kaliteli ses sunan kayıplı bir formattır. İTunes Store’da satılan her şarkı ACC formatındadır, ancak format Apple’a özel değildir.

Yüksek Verimli Gelişmiş Ses Kodlama

HE-AAC, bazen AAC Plus olarak adlandırılan kayıplı bir sıkıştırma sistemidir. Düşük bit hızlarının gerekli olduğu internet radyosu gibi ses uygulamaları için kullanılır.

WAV Formatıyla Sıkıştırılmamış Olun

Waveform Audio formatı, CD yazarken olduğu gibi yüksek kaliteli sesin önemli olduğu durumlarda kullanılan sıkıştırılmamış bir dosya formatıdır. Format sıkıştırılmadığından, WAV dosyaları MP3 veya ACC formatındaki müziklerden daha fazla yer kaplar. Tipik bir WAV dosyası, MP3 formatındaki aynı müzikten yaklaşık 10 kat daha fazla yer kaplar.

Ses meraklıları AIFF Formatını Seviyor

Ses Değişim Dosyası Formatı da sıkıştırılmamış bir ses formatıdır. Apple, AIFF’yi icat etti, ancak format tescilli değil. WAV gibi, AIFF de bir MP3’e göre yaklaşık 10 kat daha fazla yer kaplar, ancak yüksek kaliteli ses sunar ve genellikle audiophiles tarafından tercih edilir.

Açık Kaynak Apple Kayıpsız Formatını Deneyin

Adına rağmen, Apple Lossless formatı veya ALAC, yüksek kaliteyi korurken dosya boyutunu küçültmek için mükemmel bir iş çıkaran açık kaynaklı bir yazılımdır. Apple Lossless dosyaları, MP3 veya AAC formatındaki ses dosyalarının yaklaşık yarısı boyutundadır.

Dolby Dijital

İPod’da diğer formatlar kadar yaygın olmasa da, Dolby Digital AC-3 ve onun halefi olan Dolby Digital E-AC-3 formatları sırasıyla beş ve 15 tam kanalı destekler. İPod’dan daha çok ev eğlence merkezi ortamı için tasarlanan müzik formatı yine de Apple cihazınızda çalınabilir.

En Sevdiğiniz Kitapları Sesli Biçim Dosyaları ile Dinleyin

Sözlü kelime şirketi Audible, tümü iPod’un desteklediği çeşitli tescilli sözlü ses formatları geliştirdi – Audible Audio (AA 2, 3 ve 4) ve Audible Enhanced Audio (AAX ve AAX +). AA 4 sıkıştırılmış bir dosya formatıdır, ancak Audible Enhanced Audio sıkıştırılmamıştır.