Saltar al contenido

Kolay Onarılabilen Akıllı Telefonların Faydaları

18 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Akıllı telefon üreticilerinin geride bıraktığı karbon ayak izi çok büyük.
  • Yıllık cihaz sürümleri ve onarılması zor telefonlar, yalnızca bu ayak izinin boyutunu artırır.
  • Akıllı telefonları daha onarılabilir hale getirmek, üreticilerin üretimi yavaşlatmasına ve cihaz israfını azaltmasına yardımcı olabilir.

Ann Johansson / Corbis / Getty Images

Akıllı telefon endüstrisinin çevre üzerindeki etkileri büyümeye devam ediyor, ancak Samsung Galaxy S21’in yakın zamanda devreden çıkması bizi daha parlak, daha yeşil bir geleceğe yönlendirebilir. Akıllı telefonlar küçüldükçe, dahili donanım daha kompakt hale geldi ve çoğu zaman parçaların birbirine kaynaşmasına veya yerine yapıştırılmasına neden oldu. Bu, insanların yerine yeni bir telefon almasına ve dolayısıyla eski telefonların atılmasına neden olabilecek daha maliyetli onarımlar anlamına gelir. Ancak iFixit’in Samsung’un en son akıllı telefonunu sökmesi, daha kolay tamir edilebilen bir cihazı ortaya çıkarıyor. Tech Lurn’un kurucusu Omkar Dharmapuri, «Yalnızca ABD’de her yıl 150 milyondan fazla telefon çöpe atılıyor» dedi. Cankurtaran. «İnsanlar en yeniyi ve en iyiyi talep ediyor ve bozuk bir telefonu onarmak yerine çöpe atmaya daha meyilli.»

Змістовий покажчик

Büyüyen Endişeler

Akıllı telefonunuzu iki yılda bir değiştirmek, özellikle büyük şirketler her yıl yeni cihazlar çıkardıkça bir norm haline geldi. Yeni teknolojinin bu kadar hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi güzel olsa da, hepsinin arkasında bir maliyet var. 2014 yılında McMaster Üniversitesi Walter G. Booth Mühendislik Uygulama ve Teknoloji Okulu’nda doçent olan Lotfi Belkhir’e yazılım sürdürülebilirliği konusunda bir öğrenci başvurdu. Bu, NeuroTechnology’de Sağlık Hizmeti İnovasyonunun (HiNT) kurucu ortağı olan Belkhir ve Ahmed Elmeligi tarafından yapılan bir çalışmayı ateşledi. Çalışmada Belkhir ve Elmeligi, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve hatta masaüstü bilgisayarlar ve veri merkezleri gibi tüketici cihazlarının karbon ayak izini inceledi. Bu çalışmanın bulguları ilk olarak 2018’de Journal of Cleaner Production’da yayınlandı; burada ikisi, bilgi ve iletişim teknolojisinin (ICT) büyümesiyle geride bırakılan ayak iziyle ilgili artan endişelerini detaylandırdı.

İkili, ICT’nin emisyonlar üzerinde başlangıçta düşünülenden daha büyük bir etkiye sahip olduğunu buldu ve hatta trendlerin akıllı telefonların çevreye verdiği zararın 2020 yılına kadar diğer ICT ile ilgili teknolojilerden daha yüksek olacağını öne sürdüğünü belirtti. Akıllı telefonlar daha küçüktür ve çoğu durumda , geleneksel masaüstü elektronik cihazlarından daha az enerji kullanıyor, ancak çalışma bir akıllı telefonun çevre üzerindeki etkisinin yaklaşık% 85’inin üretiminden geldiğini ortaya koydu. Apple ve Samsung gibi büyük üreticilerin her yıl yeni akıllı telefon modelleri yayınlamaya devam ettiğini gördüğümüz için bu son bilgi özellikle önemlidir. Dharmapuri e-posta röportajımızda «Akıllı telefon endüstrisinin çevresel ayak izi en yoğun olanlardan biri çünkü akıllı telefonların üretimi çok fazla kaynak kullanıyor» dedi. «Bunun da ötesinde, cep telefonu üreticileri birbirleriyle her zamankinden daha fazla rekabet ediyor ve bu da ekosistem üzerinde daha fazla baskıya neden oluyor.»

Çözüm

Bazı üreticiler halihazırda yeni telefon yapma maliyetlerini düşürmek için adımlar attı, ancak hala yapılabilecek daha çok şey var. Bir sonraki adım, akıllı telefonları daha kolay tamir edilebilir hale getirmektir. Telefonda bulunan donanım, gezegenden alınan değerli kaynaklardan yapılmıştır. Bu kaynakların bazıları – birçok dahili parçada kullanılan silikon gibi – bol olsa da, hafniyum gibi diğerleri altından daha nadirdir. Engineering.com’da yayınlanan bir makale, bu cihazlarda donanımı yapmak için kullanılan hammaddeleri ayırıyor. Süreç, yayınlanmasından bu yana değişmiş olsa da, yeni cihaz üretmenin gezegene ne kadar zarar verebileceği konusunda hala iyi bir fikir veriyor.

Dharmapuri, e-posta yoluyla «Akıllı telefon üretiminin zararlı etkisine karşı çalışmanın bir yolu, onu daha uygun maliyetli ve onarımı çekici hale getirmektir,» dedi. «Cep telefonu şirketleri, piyasaya sürüldükten sonra her yıl insanları yeni bir telefon almaya teşvik etmek yerine, telefonları tamir ettikleri veya daha az parayla yükseltecekleri politikalar ekleyebilir.» En yeni cihaza sahip olmak harika olabilir ve yıllar içinde pek çok gelişme kaydedildi. Ancak nihayetinde, en son gadget’a sahip olmak için ödediğimiz bedel buna değmez ve akıllı telefon şirketlerinin, çevre üzerindeki etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için adım atıp daha fazlasını yapması gerekiyor.