Saltar al contenido

Mac ve PC’de Akut Aksan İşaretli Karakterler Nasıl Yazılır

15 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Bilinmesi gereken

 • Mac: Uzun basın mektup, ardından karşılık gelen numara veya tıklayın işaret veya numara vurgu menüsünde.
 • Windows: Seçin Rakam kilidi, ardından tuşuna basın Alt + numara kodu. Sayısal tuş takımınız yoksa, vurgulu harfi kopyalayıp yapıştırın.
 • Mobil cihazlar: Uzun basın mektup, parmağınızı yukarı kaydırın aksanlı mektupve bırakın.

Bu makale, Mac ve Windows PC’lerde keskin vurgulu karakterlerin nasıl yazılacağını açıklar. Bu makaledeki talimatlar genel olarak tüm Mac ve Windows bilgisayarları için geçerlidir, ancak bazı adımlar klavyeye bağlı olarak değişebilir.

Akut Aksan İşaretleri Nelerdir?

Aksan işaretleri olarak da adlandırılan akut aksan işaretleri, belirli ünlülerin ve ünsüzlerin tepelerinde sağa doğru eğimlidir. Latince, Kiril ve Yunan dilleri bunları kullanır. İngilizce sayısız İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Portekizce kelimeyi bir araya getirmiştir ve sesli harflerinin çoğu aksan işaretini alır. Örneğin, Fransızca ve İspanyolca kelime café genellikle aksan işaretiyle İngilizce olarak görünür. Akut vurgu işaretleri hem büyük hem de küçük harflerde bulunur:

Á E BEN Ö Ú Ý
á é ben Ö ú ý
tebapit / Maddy Price

Farklı Platformlar İçin Farklı Vuruşlar

Birkaç klavye kısayolu, platformunuza bağlı olarak klavyenizde keskin vurgular oluşturabilir. Bazı programların ve bilgisayar platformlarının akut vurgu işaretleri oluşturmak için özel tuş vuruşlarına sahip olabileceğini unutmayın.

Mac Bilgisayarlarda Harfleri Vurgulama

Vurgu menüsünü veya Emoji ve Semboller menüsünü kullanarak Mac’te aksan işaretli karakterleri girin.

Vurgu Menüsünü Kullanın

Bir Mac bilgisayar klavyesinde, Vurgu menüsüne klavye girişleri aracılığıyla erişin.

 1. Aksan eklemek istediğiniz harfi birkaç saniye basılı tutun. Bu harf için farklı aksan seçenekleriyle küçük bir menü açılır. Belirli bir harf için her seçenek, altında bir sayı ile görünür.

  MacOS'ta aksan işaretleri

 2. Klavyede kullanmak istediğiniz sürümün sayı tuşuna basın. Veya vurgu menüsündeki işarete veya numarasına tıklamak için farenizi kullanın. Örneğin, aksanlı bir abasın ve basılı tutun a anahtar. Aynı anda numarayı seçin 2 klavyede veya numarayı tıklayın 2 vurgu menüsünde farenizle.

 3. Karakterin büyük harf versiyonu için, Vardiya Vurgulamak istediğiniz harfi yazmadan önce tuşunu basılı tutun. Seçtiğiniz sembol belgenizde görünür.

Emoji ve Semboller Menüsünü kullanın

Emoji ve Semboller menüsünü (yazılımın eski sürümlerinde Özel Karakterler olarak adlandırılır) kullanmak için imlecinizi metin girebileceğiniz bir yere getirin.

 1. Tıkla Düzenle ekranın üst kısmındaki menüyü seçin ve Emoji ve Semboller.

  MacOS'ta Düzen menüsünden Emoji ve Semboller seçeneği

 2. Sağ üst köşedeki simgeye tıklayarak menüyü genişletin.

  MacOS'te Emoji ve Sembol seçeneklerini büyütme simgesi

 3. Sol panelden bir sembol kategorisi seçin veya arama alanına bir sembol adı girin ve orta pencerede istediğiniz sembolü bulun.

  MacOS'ta genişletilmiş özel karakter seçenekleri ve arama çubuğu

Sağ panelde bu sembolün ek çeşitleri görünür. Örneğin, yazarsanız Aksan arama alanında, her tür aksanın karakterlerini ve varyasyonlarını göreceksiniz. Belgenize yerleştirmek için herhangi bir sembole çift tıklayın.

Windows PC’lerde Aksanlı Harfler

Windows PC’lerde etkinleştirin Rakam kilidi. Basılı tutun Alt Aksan işaretli karakterler oluşturmak için sayısal tuş takımında uygun numara kodunu yazarken tuşuna basın.

Büyük harf Küçük harf
Alt+
0193 =
Á
Alt + 0225 = á
Alt+
0201 = É
Alt + 0233 = é
Alt+
0205 =
BEN
Alt + 0237 = í
Alt+
0211 =
Ö
Alt + 0243 = ó
Alt+
0218 =
Ú
Alt + 0250 = ú
Alt+
0221 =
Ý
Alt + 0253 = ý

Klavyenin üst kısmında, alfabenin yukarısında bulunan sayılar sırası sayısal kodlar için çalışmayacaktır. Klavyenizin sağ tarafında sayısal tuş takımı yoksa, vurgulu harfi kopyalayıp yapıştırın.

Bilgisayarda Sayı Tuş Takımı Olmadan Vurgu İşaretleri Yapın

PC klavyenizin sağ tarafında sayısal bir tuş takımınız yoksa, karakter haritasından aksanlı karakterleri kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Windows için, karakter haritasını bulun. Başlat > pencereler Aksesuarlar > Karakter haritası. Ayrıca tıklayabilirsiniz pencereler ve yazın karakter haritası arama kutusunda. İhtiyacınız olan mektubu seçin, kopyalayın ve belgeye yapıştırın.

HTML ve Vurgular

Bilgisayar programcıları, web sayfaları oluşturmak için temel bilgisayar dili olarak HTML’yi (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) kullanır. Bir web sayfasının içeriğini açıklar ve tanımlar. HTML’de, akut aksan işaretli karakterleri & (ve işareti simgesi), ardından harf (A, e, U vb.), kelime akut, ve sonra ; (noktalı virgül) aralarında boşluk bırakmadan. Örneğin, bu diziyi e harfiyle izlerseniz, aksan işaretli bir e ile sonuçlanmalıdır. HTML’de, vurgulu aksan işaretli karakterler, çevreleyen metinden daha küçük görünebilir. Bu önemli bir konuysa yazı tipini sadece bu karakterler için büyütün.

Mobil Cihazlara Vurgu Ekleme

Bir iOS veya Android mobil cihazda yazıyorsanız, parmağınızı vurgulamak istediğiniz harfin üzerinde tutun. Bu harf için mevcut aksan işaretlerinin bir açılır penceresini göreceksiniz. Parmağınızı vurgulu harfe doğru kaydırın ve bir belgeye veya metin mesajına yerleştirmek için bırakın.

Diğer Aksan İşaretleri

Akut vurgu, ara sıra ihtiyaç duyabileceğiniz tek aksan işareti değildir. Diğer aksan işaretlerini akut vurgu ile aynı şekilde bulun. Yaygın olarak kullanılan seçenekler şunları içerir:

 • Mezar aksanı (`).
 • Cephe kelimesinde olduğu gibi bir mektubun altına yapıştırılan çengel.
 • İnceltme vurgusu (ˆ).
 • Diğerlerinin yanı sıra ortak kullanımda olduğu gibi, bir harfin üzerinde iki nokta olan umlaut.

Tilde genellikle klavyede özel bir tuşa sahiptir. Sanal klavyelerde, tilde akut vurgu ile aynı açılır pencereden erişilebilir. tebapit’dan daha fazlası

 • HTML Etiketleri

  Herhangi Bir Klavyede Mezar Vurgusu İşareti Nasıl Yazılır

 • Aksanlı harflerin ekran görüntüsü

  Google Dokümanlar’da Aksan Nasıl Eklenir

 • İspanyolca Kelime Kelimelerini ~ işaretiyle yazan kişi

  Tilde İşareti Nasıl Yazılır

 • iPhone'da aksan kullanma

  İPhone Klavyesinde Vurgu Yazma

 • Yayalar bir Haagen-Dazs mağazasından geçiyor

  Umlaut İşaretli Yazım Karakterleri

 • Circumflex Karakterler

  Circumflex Vurgu İşaretli Karakterler Yazma

 • Özel İspanyolca mektup

  Windows ve Mac’te Semboller ve Karakterler Nasıl Yazılır

 • Konuşma balonu simgesi

  Kıvırcık Alıntılar ve Kıvırcık Kesme İşaretleri Nasıl Yazılır?

 • Çengelli işaretler olan bilgisayar monitörü.

  Cedilla Accent İşaretli Karakterleri Yaz

 • Telif hakkı sembolü

  Bilgisayarınızdaki Telif Hakkı Sembolü Nasıl Yazılır

 • Bilgisayar klavyesindeki ALT Kodları

  Alt Kodlar Nasıl Kullanılır

 • İşaret kroki telif hakkı

  Telif Hakkı ve Ticari Marka Sembollerinin Yazılması ve Kullanılması

 • Web sayfasında ok simgelerinin nasıl yapılacağını gösteren çizim

  Web Sayfanıza Ok Sembolleri Nasıl Eklenir

 • Bilgisayar klavyesi kullanan kişi

  Kısa Çizgi ve Kısa Çizgi Oluşturma ve Kullanma

 • Vurgulu semboller içeren bir klavyenin animasyonlu çizimi

  Yaygın Klavye Sembolleri

 • Word'de aksan işaretleri arasında gezinen kişi

  Word’de Vurgu Ekleme

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

tebapit ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere tebapit.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki «AB Gizliliği» bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler, küresel olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)