Saltar al contenido

Mac’ten Chromecast Nasıl Yapılır

26 de abril de 2021

Змістовий покажчик

Bilinmesi gereken

 • Chrome’da yayınlamak istediğiniz videoyu açın. Üst menüden Görünüm> Yayınla seçeneğine gidin. Yayınlanacak cihazı seçin.
 • Yalnızca TV’de tam ekran yayınlamak için Uzak ekran seçeneğini kullanın.
 • Oyuncu seçerken bir ses kaydırıcısı ve Oyna, Duraklat, İleri, ve Geri ekran düğmeleri.

Bu makale, Mac’ten herhangi bir TV veya monitöre nasıl Chromecast’in yapılacağını açıklar. Mac’inizden yayın yapabilmek için bir Chromecast veya Chromecast Ultra cihaza, HDMI girişli bir TV’ye, Wi-Fi erişimine, OS X 10.9 (Mavericks) veya üstü çalıştıran bir Mac’e ve Chrome’un en son sürümüne ihtiyacınız olacak.

Mac’ten Chromecast Nasıl Yapılır

Başlamadan önce Chromecast’inizi kurduğunuzdan emin olun. Ardından, Mac bilgisayarınızla kullanmaya başlamak için bu talimatları izleyin.

 1. Chrome’u açın. Şimdilik, Amazon Prime’ın zevkine kapılmak istediğinizi varsayalım. Muhteşem Bayan Maisel 2. Sezon yayınlanmadan önce. İyi seçim!

 2. Yayınlamak istediğiniz pencereye gidin. Bir Chrome penceresinde yapabileceğiniz neredeyse her şeyi yayınlayabileceğinizi unutmayın: video, slayt gösterileri, sunumlar, müzik, web uygulamaları ve çok daha fazlası.

  The Marvelous Mrs. Maisel için Amazon Prime Video sayfasını seçme

 3. Seçiniz Oyuncular menü çubuğundan Görünüm Menü.

  MacOS Chrome web tarayıcısında, Görünüm menüsünde Yayınla ... menüsü

 4. Bağlı Google cihazlarınızdan hangisine yayın yapacağınızı seçin. Örnekte üç bağlı cihaz gösterilmektedir: Bedroom Chromecast, The Living Room TV ve Orange Mini. Hadi atalım Oturma Odası TV.

  Chrome'daki Menüye Yayınla'daki Yatak Odası Chromecast seçeneğinin ekran görüntüsü

 5. Seçiniz Uzak ekran -e yalnızca TV’nize tam ekran yayınlayın.

  Yayın penceresinde ses ayarı ve ekran seçimi

  Sonra ayarlayın ses kaydırıcısı aynı pencerede. Bu ses kontrolünün TV’nizin ses seviyesinden ayrı olduğunu unutmayın. En iyi ses seviyesini elde etmek için hem dökümünüzün hem de TV’nizin ses seviyesini ayarlamanız gerekebilir. Yayınlanmakta olan sekmenin şimdi nasıl mavi ekran simgesi görüntülediğini görüyor musunuz? Bu, çok sayıda açık sekmeniz varsa hangi sekmenin yayınlandığını takip etmek için kullanışlıdır.

 6. Mac’inizin ekranından yayınladığınız her şeyin oynatılmasını kontrol edin. Oyna, Duraklat, İleri, ve Geri ekran düğmeleri.

  Bir TV'ye Yayınlarken Mac'inizin ekranında oynatma kontrolleri.

 7. İzlemeyi, görüntülemeyi, paylaşmayı, ne olursa olsun bitirdikten sonra tıklayın DUR Chromecast’i serbest bırakmak için.

  Mac'inizden Chromecasting bittiğinde Durdur düğmesi

 8. Gerçekten hepsi bu kadar.

Chrome Mağazasından Bir Uzantı Yüklemem Gerekiyor mu?

Hayır. Uzantı olmadan yayın yapabilme özelliği, Ağustos 2016’dan beri Mac için Chrome’da yerleşiktir. Dolayısıyla, Chrome’u son birkaç yıl içinde herhangi bir zamanda güncellediyseniz, Chrome, yayınlamayı tam olarak burada açıkladığımız gibi yapmalıdır.

Video Oynatma İdeal Değilse Ne Yapabilirim?

En iyi sonuçlar için, özellikle herhangi bir akış yapıyorlarsa, tüm açık sekmeleri kapatın. Ayrıca, Mac’inizdeki etkin olmayan uygulamaları kapatmayı da düşünebilirsiniz. Mac’inizin işlemcisinin dikkatini dağıtması gereken şey ne kadar azsa, döküm içeriğinizi pürüzsüz hale getirmek için o kadar fazla enerji harcayabilir.

Performans Üzerine Hızlı Bir Not

Mac OS X 10.9’u çalıştırdığınız sürece, Chrome’un görüntüleyebileceği hemen hemen her şeyi yayınlayabilmelisiniz. Video akışı deneyiminiz, işlemci açısından yoğun bir deneyimdir ve kalite, bağımlı Mac’inizin yaşına ve performansına. Kablosuz ağ ve internet trafiği katkıda bulunan bir faktör olabilir. Google’ın minimum sistem gereksinimleri konusundaki kılavuzu doğrudur. Kemik stoklu 2011 MacBook Air bile kesintisiz video yayını yapabilmelidir. 2008’in sonlarına doğru maksimize edilmiş RAM’e sahip 13 ”MacBook Core 2 Duo’dan döküm yaparken, MacBook’un kabul edilebilir kalitede video göndermekte zorlandığını gördük. Prime Video’nun Video Kalitesini geri ölçeklendirmek bile İyi Test videomuzun nispeten mütevazı hareket işleme taleplerini zar zor düzelterek, en iyi ihtimalle sadece makul olan görüntü kalitesini sağladı. Net-net, Google’ın sistem gereksinimlerine dikkat edin ve gitmekte iyi olmalısınız. Zaten bir Apple TV, Roku veya Amazon’un Fire TV cihazlarından birini çalıştırıyor olsanız bile, bir Chromecast eklemek, Mac’inizdeki içeriği hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmanın düşük maliyetli bir yoludur.