Saltar al contenido

Microsoft’un Go Dizüstü Bilgisayarı Daha Hafif, Daha Ucuz, Daha Küçük, Daha Yeni

20 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yalnızca 549 $ ‘dan başlayan Microsoft’un yeni Surface Go dizüstü bilgisayarları, Chromebook pazarında oyun oynuyor.
  • Go, sadece 2,45 pound ağırlığında ince ve hafiftir.
  • Alt uç modellerde bulunan yetersiz RAM, sistemi yavaşlatabilir.

Microsoft

Gözlemciler, Microsoft’un yeni duyurulan Surface Go dizüstü bilgisayar serisinin 549 dolardan başlayan etkileyici bir özellik ve taşınabilirlik karışımı sunduğunu, ancak daha ucuz modellerin bileşenlerde yetersiz kaldığını söylüyor. Düşük fiyat noktasıyla Surface Go, orta sınıf Chromebook’larla rekabet edecek şekilde tasarlanmıştır, ancak daha meraklı özelliklerle yapılandırılabilir. Go, Microsoft’un üst düzey odak noktasından bir değişiklik ve ucuz dizüstü bilgisayar piyasaya sürülüyor, çünkü birçok tüketici koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik gerileme sırasında bütçe hesaplama gücü arıyor. Nextiva CMO’su Yaniv Masjedi, bir e-posta röportajında ​​»Microsoft Go dizüstü bilgisayar, öğrenciler ve seyahat eden iş adamları gibi sürekli hareket halinde olan kişiler için en iyisidir» dedi. «Hafif, kompakt ve insanların standart bir dizüstü bilgisayarın ağırlığını taşımadan üretken olmalarını sağlıyor.»

Змістовий покажчик

Havadan Daha Hafif

Go, 13 Ekim’de piyasaya çıktığında, Apple’ın 999 $ ‘dan başlayan alt uç Macbook modelleriyle rekabet edecek. Microsoft, Go’nun hafif ağırlığını 2,45 pound ile Macbook Air’in 2,8 pound’una kıyasla olumlu bir şekilde karşılaştırıyor. Go ayrıca 13 saatlik bir pil ömrüne sahiptir. Apple, Air’in pil ömrünü «tüm gün» demek dışında belirtmez.

Go’nun bazı modelleri ayrıca parmak iziyle oturum açma olanağı sunar, yani kullanıcıların bir parola girmesi veya hatırlaması gerekmez. Go, Microsoft’un her zamanki şık tasarımıyla paketlenmiştir ve çeşitli renk seçenekleriyle sunulur. Web geliştiricisi Catherine Consiglio bir e-posta röportajında ​​Go’nun küçük form faktöründen etkilendiğini söyledi ve ekliyor: «Çantanıza atabilir ve kendinizi ağır hissetmeden bir kafeye, sınıfa veya çalışma seansına götürebilirsiniz. . » «Microsoft Go dizüstü bilgisayar, öğrenciler ve seyahat eden iş adamları gibi sürekli hareket halinde olan kişiler için idealdir.» Ancak gözlemciler, alt uç Go modellerinin spesifikasyonlarının performansın gecikeceğini ima ettiğini söylüyor. VPN Online CEO’su Michael Miller, bir e-posta röportajında ​​»Yeni Surface Laptop Go’dan pek etkilenmedim,» dedi. Daha küçük ve daha hafif ve hepsi bu. 549 dolardan başlayan bir fiyat etiketi için ortalama [12.4-inch display] yalnızca 148 ppi, 10. nesil Core i5 ve 720p web kamerası ile. ” Consiglio teknik özelliklerden hoşlanıyor, «birçok küçük form faktörlü dizüstü bilgisayar maliyeti düşürmek için daha az güçlü işlemcileri tercih ediyor, ancak 10. Nesil Intel Core i5-1035G1 işlemciyi dahil etmeyi seçtiler» diyor.

RAM Zorlu

Microsoft’un Go ile içerdiği RAM miktarı, Consiglio için daha az etkileyiciydi. «Samsung Galaxy Note 20 Ultra gibi telefonlar bile 12GB RAM sunarken, Surface Go Dizüstü Bilgisayarın en pahalı konfigürasyonu bile 899,99 $ fiyatla sadece 8GB RAM sunuyor» dedi. «Cihazda daha fazla RAM görmeyi çok isterdim, çünkü bu onu çoklu görevler için taşınabilir bir güç merkezi haline getirirdi.»

Miller ayrıca Go’nun hatıra teklifleriyle daha fazlasını istemekten vazgeçti. «En kötü yanı, sadece 4GB bellekle birlikte gelmesi,» dedi. “Bugün ve çağda, 4 GB sizi minimumun neredeyse üstüne çıkarıyor. 2 ila 4 yıl sonra, standartların çok altında. Böylece, o zamana kadar, elinizde eski bir dizüstü bilgisayar olacak. Ayrıca yalnızca 64GB eMMC depolama alanıyla birlikte gelir. Diğer şirketler bu başlangıç ​​fiyatından bir SSD depolaması koyabilirler, öyleyse siz neden yapamazsınız, Microsoft? »

Surface Laptop Go ön sipariş ve yapılandırma ekranı

Condo Wizard’ın emlakçısı ve kurucu ortağı Tal Shelef, performansla ilgili endişelere rağmen, bir e-posta röportajında ​​»aşırı taşınabilirliği» ve «şık görünümü» nedeniyle yeni Go’yu satın almayı planladığını söyledi. Microsoft, yeni Go serisi ile düşük kaliteli pazarın üstesinden gelmeyi hedefliyor. Milyonlarca öğrenci ve sınırlı bilgi işlem ihtiyacı olan diğer kullanıcılar için varsayılan düşük seviye seçenek haline gelen Chromebook’lardan kaç kişi kazanabileceği sorusu kalır.