Saltar al contenido

Neden Henüz Sabit Disk Sürücünüzden Vazgeçmemelisiniz?

11 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • BackBlaze, yıllık sabit sürücü güvenilirlik çalışmasını yayınladı.
  • HDD’ler her zamankinden daha güvenilir.
  • SSD’ler daha hızlı ve sessizdir, ancak uzun vadeli depolama için HDD’ler yine de fiyat üzerinden kazanır.

Sabit disk sürücüsünün yakından görünümü.

Patrick Lindenberg / Unsplash

Sabit disk sürücüleri (HDD’ler), ne işe yarar? Hız dışında kesinlikle her şey. 2020 için BackBlaze Sabit Disk İstatistikleri yayınlandı ve bize tam olarak hangi modellerin yoğun kullanımda en güvenilir olduğunu gösteriyor. Peki, daha hızlı, daha küçük katı hal sürücüleri (SSD’ler) normalken, neden bugün yavaş, dönen bir HDD kullanasınız? CleanMyMac X yazılım mühendisi Gregory Maksiuk, «Sabit disk sürücüleri eski teknoloji gibi görünse de, günlük hayatımızda sağlam bir konuma sahipler,» dedi. Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. «Katı hal sürücüleri hız, güç tüketimi, boyut ve dayanıklılık açısından üstündür. Öte yandan, öncekilere kıyasla bit başına maliyet açısından çok daha pahalıdırlar.»

Змістовий покажчик

Stres Testleri

BackBlaze bir çevrimiçi yedekleme şirketidir. Kullanımda olan 160.000’den fazla sabit diske sahiptir, bu nedenle hangilerinin en iyi çalıştığını, hangilerinin en güvenilir olduğunu ve hangilerinin en hızlı öldüğünü bilir. BackBlaze her yıl bu eğirme plakaları için güvenilirlik sonuçlarını yayınlar ve bunlar genel olarak ilginç bir okumadır. Ancak bir sabit disk satın alıyorsanız, sizin için en iyi modeli bulmak için muhtemelen tablolara bakmalısınız. BackBlaze, kullanımını üreticiler ve modeller arasında yaygınlaştırarak riskleri de yaymaktadır. Ayrıca, verilerini çekebileceği geniş bir marka ve model havuzuna sahip olduğu anlamına gelir.

Bir sabit sürücü ikiye bölündü.

Markus Spiske / Unsplash

İstatistiklere ayrıntılı olarak girmeyeceğiz, ancak genel fikir şu ki, sabit diskler 2020’de önceki iki yıla göre daha güvenilirdi. 2020 için Yıllık Arıza Oranı, 2019’a kıyasla% 50 lees oldu. Bu gelişme hem yeni eklenen sürücülerde hem de halen kullanımda olan eski sürücülerde görüldü. Bu nedenle, bazı özel SSD özelliklerine ihtiyacınız olmadıkça, şimdi bu «eski» teknolojiyi satın almak için gerçekten harika bir zaman.

Kapasite ve fiyat

2021’de HDD satın almak istemenizin iki nedeni vardır. Kapasite ve fiyat. Sabit sürücüler hala SSD’lerden gigabayt başına daha ucuzdur. Ve bu HDD’leri lüks bir USB 3.0 muhafazası ve güç kaynağı olmadan ham olarak satın alıyorsanız, daha da ucuzlar. Örneğin, Amazon’a hızlı bir bakış, 100 $ ‘ın biraz üzerinde 1 TB SSD alabileceğinizi gösteriyor. Bu dahili türdür, USB konektörlü taşınabilir türden değildir. Karşılaştırma için, 4 TB HDD, 60-70 ABD Doları arasında olabilir. Amazon’dan uzaklaşırsanız, onları daha da ucuza alabilirsiniz. «Katı hal sürücüler hız, güç tüketimi, boyut ve dayanıklılık açısından daha üstündür. Öte yandan, çok daha pahalıdırlar …» Bu en alt sınırdır. Büyük bir yolculuk istiyorsanız, iyi şanslar. Sabrent’in 8 TB’lık dahili SSD’si size 1.500 dolara mal olacak. 8 TB’lık bir HDD, yalnızca arşivleme amacıyla kullanıyorsanız 200 ABD Doları veya daha az bir fiyata sahip olabilir. HDD’lerle ilgili sorun, yavaş ve gürültülü olmalarıdır. İçeride dönen diskler var ve motorları ses çıkarıyor. Ve okuma / yazma kafalarının fiziksel olarak diskte doğru noktaya hareket etmesi ve sonra sallanmayı durdurmak için beklemesi gerektiğinden, yavaşlar. Bir vinil plak çaları düşünün, tek yol daha hızlı ve kol her yere zıplayarak, genel fikriniz var. Öyleyse işin püf noktası, hem HDD’leri hem de SSD’leri kullanmak ve her birini mükemmel olduğu yerde çalıştırmaktır. «Evde, HDD’leri yerel bir makinede fotoğraf, video veya dosya depolama aygıtı olarak doğru yerlerine sahip bulabiliriz; burada hız ve dayanıklılık, daha düşük fiyat ve disk başına 18 TB’a kadar veri depolayabilme kadar önemli değildir. «diyor Maksiuk. Bu nedenle, yedeklemeler veya hız gerektirmeyen herhangi bir şey için bir HDD kullanın. Ve en hızlı performans veya sessiz çalışma için katı hal diski kullanın. Yazılım geliştiricisi Agneev Mukherjee, «Sabit disklerin her zaman erişemediğiniz her şey için iyi olduğunu söyleyebilirim. Fotoğraflar veya videolar gibi şeyler,» söyledi Cankurtaran Twitter üzerinden. «SSD, önyükleme diski / video düzenleme dışında neredeyse her şey için gereğinden fazla.»