Saltar al contenido

Neden Kimlik Bilgileri İnternette Güvende Kalmanın En İyi Yolu

16 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • 9 Şubat, interneti güvenlik, gizlilik ve güvenlik açısından daha güvenli hale getirme konusunda eğitimi teşvik etmeyi amaçlayan Daha Güvenli İnternet Günüdür.
  • Uzmanlar, bilgisayar korsanlarının erişim elde etmek ve zarar vermek için kullandığı en önemli şeyin kimlik bilgileri olduğunu söylüyor.
  • Parolanızı düzenli olarak değiştirmek ve e-postalarınızı gerçekten okumak için zaman ayırmak gibi basit şeyler, günlük bireylerin internet güvenliğine yardımcı olacaktır.

MF3d / Getty Images

9 Şubat Salı, Daha Güvenli İnternet Günü ve uzmanlar interneti herkes için daha güvenli hale getirmek için hala aşmamız gereken bazı zorluklar olduğunu söylüyor. İnternet hiçbir zaman bugün olduğundan daha güvenli olmamış olsa bile, bilgisayar korsanları tekniklerinde daha gelişmiş hale geldikçe hala dikkat edilmesi gereken birçok güvenlik tehdidi var. Uzmanlar, internette gezinirken her zaman farkında olmanızı ve kimlik bilgilerinize ve bilgilerinize kutsal olarak davranmanızı tavsiye ediyor. Exabeam başkanı Ralph Pisani, «İnsanların sadece farkında olması ve sağduyusunu kullanması gerekiyor.» Cankurtaran bir telefon görüşmesinde. «Bir şey anormal görünüyorsa, yavaşlayın. Bize zarar vermeye çalışan çoğu şey bizi kandırmaya veya kandırmaya çalışıyor.»

Змістовий покажчик

Hepsi Kimlik Bilgilerinde

16. yıllık Daha Güvenli İnternet Günü, insanları internette güvenlik, mahremiyet ve güvenlik konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Gün, Facebook, Amazon, TikTok, Google ve daha fazlası gibi katılımcı şirketlerle 150’den fazla ülkeye yayılan bir etkinliğe dönüştü.

Ancak konu söz konusu olduğunda, siber güvenlik uzmanları, bu Daha Güvenli İnternet Günü’nü vurgulamak istedikleri ana fikrin, kimlik bilgilerimizin karşı karşıya olduğu günlük tehdit olduğunu söylüyor. Pisani, «İhlaller hakkında yüzlerce brifing okudum ve henüz çalınan kimlik bilgilerinin veya güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerinin kullanılmasını içermeyen bir tane bulamadım,» dedi. Pisani, ister kişisel hayatımızda ister iş hayatımızda olsun, potansiyel hackerlardan her açıdan saldırıya uğradığımızı ve kimlik bilgilerimizin krallığın anahtarlarını taşıdığını söyledi. Kimlik bilgilerinin saldırılara karşı son savunma hattı olduğunu vurguladı. «Erişim, kimlik bilgilerine sahip olmaktan ve normal bir kullanıcı gibi oturum açabilmekten gelir,» dedi. «Kötü insanların bize kötü şeyler yapabileceği tüm yolları düşünürseniz, çoğu bizi kimlik bilgilerimize kandırıyor.»

Geceleri dizüstü bilgisayarına yazarak kişi.

Westend61 / Getty Images

Pisani, son Solar Winds hackinin dijital kimliklerimizi korumak için daha uzun bir yolumuz olduğunu kanıtladığını söyledi. Siber güvenlik endüstrisinin bir bütün olarak işleri yapma yöntemine yeni bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu söyledi ve endüstrinin bilgisayar korsanları daha sofistike hale gelse bile yıllardır kullandığı aynı savunmaları kullandığını da sözlerine ekledi. “Odak noktamızın ve paramızın daha fazlasını sadece ‘Kötü insan çevremize nasıl girdi’ değil, ‘Bu saldırıyı nasıl hızlı bir şekilde tespit edip bu saldırıyı nasıl önleyebilirim?’ Dedi.

Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebiliriz

Pisani’ye göre, ortalama bir insanın daha bilinçli olması gerekiyor ve bu, interneti daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacak. «İlk ve en önemli şey, normal görünmeyen herhangi bir şeyin gelen kutusuna gelmesi, ona bakmanız gerektiğidir,» dedi. «Bunun bilincinde olmalıyız… her kısa mesaja ve e-postaya yanıt vermek için yarışmamalıyız.» «İhlallerle ilgili yüzlerce brifing okudum ve çalıntı kimlik bilgilerinin veya güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerinin kullanılmasını içermeyen bir tane bulamadım.» E-posta gönderene dikkat etmek ve bir e-postada kırmızı bayraklar aramak, parolalarınızı platformlarınız arasında düzenli olarak değiştirmek ve çok faktörlü kimlik doğrulamaları kullanmak gibi şeyler yapmak daha güvenli bir web deneyimi sağlayacaktır. Pisani, insanların LinkedIn gibi sosyal ağlarda bile hedef alındığını söyledi, bu yüzden her zaman sizinle kimin bağlantı kurmaya çalıştığına dikkat edin. Salgın, işgücünün büyük ölçüde uzaklığa kayması nedeniyle internet güvenliğine yönelik göz önünde bulundurmamız gereken yeni bir tehdit de oluşturdu. «Evden çalışmak yeni bir zorluktur» dedi. «Evden ne kadar çok çalışıyorsak, o kadar dikkatli olmalıyız, özellikle de kendimize sağladığımız donanımı kullanmaya gelince.»