Saltar al contenido

Netflix Neden Mola Vermenizi İstiyor?

16 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Netflix, abonelerin izleme süreleri için bir zamanlayıcı ayarlamalarına olanak tanıyan bir özelliği test ediyor.
  • Gözlemciler, bir görüntüleme molasının cihazlardaki pil ömrünü uzatacağını ve beyninizi dinlendireceğini söylüyor.
  • Pandemi nedeniyle geçen yıl evde çok fazla zaman geçiren birçok yetişkin için ekran başında kalma süresi arttı.

PeopleImages / Getty Images

Netflix, abonelerin izleme süreleri için bir zamanlayıcı ayarlamalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor. Uzmanlar, beyninize art arda izlemeye ara vermenin iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Yalnızca belirli Android cihazlarda mevcut olan ve şu anda yetişkin profilleriyle sınırlı olan yeni özellik, dört ayardan birini seçmenize olanak tanır: 15 dakika, 30 dakika, 45 dakika veya gösterinin sonu. Uygulama, zamanlayıcının sonunda duracaktır; gözlemciler, bir görüntüleme molasının cihazlardaki pil ömrünü uzatacağını ve beyninizi dinlendireceğini söylüyor. Fordham Üniversitesi’nde iletişim ve medya çalışmaları profesörü olan Paul Levinson, bir e-posta röportajında ​​»İnsanlar yayınladıkları süreyi sınırlamak istiyorlarsa, zamanlayıcılar çok değerlidir» dedi. «Bir dizi yayın akışı iyiyse, ondan uzaklaşmak ve başka bir şey yapmak zor olacaktır. Çok fazla medya tüketimi, iş, günlük işler ve diğer önemli faaliyetler için yeterli zaman bırakmayabilir.»

Змістовий покажчик

Pandemik Binge İzleme

Bir e-posta röportajında, bir e-posta röportajında, akıl sağlığı tedavi merkezi A Mission for Michael baş psikoloğu Meghan Marcum, pandemi nedeniyle geçen yıl evde bu kadar çok zaman geçirdiğini, birçok yetişkin için ekran süresinin arttığını söyledi. «Yeni normal bir rutin haline gelirse, arkadaşlarla ve aileyle daha az etkileşim anlamına gelebilir,» diye ekledi. «Çok fazla medya tüketimi, iş, günlük işler ve diğer önemli faaliyetler için yeterli zaman bırakmaz.» Marcum, ekrana uzun süre bakmanın göz yorgunluğuna, uyku bozukluğuna ve odaklanmada zorluğa neden olabileceğini söyledi. Ayrıca, obezite riskinin artmasına, bilişsel yeteneklerin kaybına ve başkalarıyla sosyalleşme sorunlarına yol açabilir. Marcum, «Gerçeklikten çok fazla zaman geçirmek, neyin gerçek olduğuna dair çarpık algılara da yol açabilir veya bazı izleyicilerin şiddete ve diğer travma türlerine karşı duyarsızlaşmasına yol açabilir» dedi. «Bu sorunlar zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkma eğilimindedir, ancak [and] ekran süresinin sınırlandırılması, bu potansiyel endişelerin bazılarından kurtulmaya yardımcı olacak proaktif bir adım olabilir. »

gece yatakta tabletini kullanan kadın

Guido Mieth / Getty Images

Marcum, Özgürlük, Ekran Süresi ve Akşam Yemeği Saati gibi izleme sürenizi izleyen uygulamaları kullanmanızı önerir, ancak her uzman bir uygulamaya ihtiyacınız olduğunu söylemez. Levinson’a göre, insan beyni «akışımızı takip etmek için hala en iyi cihaz».

Netflix Bağımlılık Yapabilir mi?

Netflix zaman geçirmenize yardımcı olabilirken, Will Media’daki medya şirketinin CEO’su Will Malnati, çok fazla abartmanın bağımlılık yapabileceğine inanıyor. Bir e-posta röportajında ​​»Netflix’i hayatınıza ne kadar çok dahil ederseniz, susuzluğunuz o kadar artar» dedi. «Bunu Netflix ile buluyorum, neredeyse her şeyi tüketiyor; izlerken, genellikle yaptığınız tek şey bu.» «Yeni normal bir rutin haline gelirse, arkadaşlarla ve ailenizle daha az zaman geçirmeniz anlamına gelebilir.» Diğer medya türlerinin daha az müdahaleci olduğunu söyleyen Malnati, insanların egzersiz, ev işleri veya seyahat gibi diğer etkinlikleri gerçekleştirirken podcast’leri nasıl dinlediğini açıkladı. «Hayatınızdaki dengeyi ortadan kaldırmak yerine ekleyebilir,» dedi. «Podcast’leri aslında ‘tükettiğiniz’ bir şey olarak düşünebilirsiniz, ancak ilginizin neredeyse tamamını gerektirmez.»

Aynı zamanda bir podcast yapımcısı olan Malnati, kullanıcıların Netflix gibi aşırı tüketen eğlence hizmetlerine alternatifler aramaları gerektiğini söyledi. «Tüketicilerin çoğunun eğlence için Netflix’i tercih ettiğini düşünüyorum ve daha akıllıca ortaya çıkmak veya bilgi edinmiş gibi hissetmek genellikle zordur» dedi. «Podcast alanının güzel yanı, çok hızlı büyümesi – bilgilerinizi kimden ve nereden almak istediğinizle ilgili pek çok seçenek var – sadece birkaç yıl önce bile durum böyle değildi.» Netflix’te çok fazla zaman geçiren biri olarak, yeni zaman sınırı özelliğini cihazlarıma gelir gelmez deneyeceğim. Hizmette mevcut olan çok çeşitli bölümler, verimliliğimi ciddi şekilde azalttı. İzlemeyi bitirir bitirmez izleme süresini kısaltacağımdan emin olacağım Büyük İngiliz Fırıncılık Şovu. Bir sezon geride kaldı, sadece yedi tane kaldı.