Saltar al contenido

PCIe nedir?

5 de abril de 2021

PCI Express, teknik olarak Çevre Birimi Bileşeni Interconnect Express ancak sıklıkla şu şekilde kısaltılır: PCIe veya PCI-E, bir bilgisayardaki dahili cihazlar için standart bir bağlantı türüdür. Genel olarak PCI Express, PCIe tabanlı genişletme kartlarını kabul eden anakart üzerindeki gerçek genişletme yuvalarını ve genişletme kartlarının türlerini ifade eder. PCI Express, AGP ve PCI’nin yerini aldı ve her ikisi de ISA adı verilen en eski yaygın kullanılan bağlantı türünün yerini aldı. Bilgisayarlar çeşitli genişleme yuvalarının bir karışımını içerebilse de, PCI Express standart dahili arabirim olarak kabul edilir. Günümüzde birçok bilgisayar anakartı üretilmektedir sadece PCIe yuvaları ile.

Adrian Mangel / Cankurtaran

Змістовий покажчик

PCI Express Nasıl Çalışır?

PCI ve AGP gibi eski standartlara benzer şekilde, PCI Express tabanlı bir aygıt (bu sayfadaki fotoğrafta gösterilen gibi), ana kart üzerindeki bir PCI Express yuvasına fiziksel olarak kayar. PCI Express arabirimi, cihaz ile ana kart ve diğer donanımlar arasında yüksek bant genişliğine sahip iletişim sağlar. Çok yaygın olmasa da, PCI Express’in harici bir sürümü de mevcuttur, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Harici PCI Express ama sıklıkla kısaltılır ePCIe. Harici olan ePCIe cihazları, kullanılan harici ePCIe cihazını, genellikle bilgisayarın arkasında bulunan ve ana kart veya özel bir dahili PCIe kartı tarafından sağlanan bir ePCIe bağlantı noktası aracılığıyla bilgisayara bağlamak için özel bir kablo gerektirir.

Ne Tür PCI Express Kartları Vardır?

Daha hızlı ve daha gerçekçi video oyunlarına ve video düzenleme araçlarına olan talep sayesinde, video kartları PCIe tarafından sunulan iyileştirmelerden yararlanan ilk bilgisayar çevre birimi türleriydi. Video kartları, bulacağınız en yaygın PCIe kartı türü olmaya devam ederken, anakart, CPU ve RAM’e önemli ölçüde daha hızlı bağlantılardan yararlanan diğer aygıtlar da PCI yerine PCIe bağlantılarıyla giderek daha fazla üretilmektedir. Örneğin, hem kablolu hem de kablosuz ağ arabirim kartlarının sayısı giderek arttığı gibi, birçok ileri teknoloji ses kartı artık PCI Express kullanıyor. Sabit sürücü denetleyici kartları, video kartlarından sonra PCIe’den en çok yararlanacak olanlar olabilir. SSD gibi yüksek hızlı bir PCIe depolama cihazını bu yüksek bant genişliğine sahip arayüze bağlamak, sürücüden çok daha hızlı okuma ve sürücüden yazma olanağı sağlar. Bazı PCIe sabit sürücü denetleyicileri, depolama cihazlarının geleneksel olarak bir bilgisayara bağlanma şeklini büyük ölçüde değiştiren yerleşik SSD’yi bile içerir. Elbette, PCIe’nin daha yeni anakartlarda PCI ve AGP’yi tamamen değiştirmesiyle, bu eski arabirimlere dayanan hemen hemen her tür dahili genişletme kartı, PCI Express’i desteklemek için yeniden tasarlanıyor. Bu, USB genişletme kartları, Bluetooth kartları vb. Şeyleri içerir.

Farklı PCI Express Formatları Nelerdir?

PCI Express x1PCI Express 3.0PCI Express x16. ‘X’ ne anlama geliyor? Bilgisayarınızın hangisini desteklediğini nasıl anlarsınız? Eğer varsa PCI Express x1 kartın var ama sende sadece PCI Express x16 liman, bu çalışıyor mu? Değilse, seçenekleriniz nelerdir? Şaşkın? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz! Bilgisayarınız için yeni bir video kartı gibi bir genişletme kartı satın alırken, çeşitli PCIe teknolojilerinden hangisinin bilgisayarınızla çalıştığı veya hangisinin diğerinden daha iyi olduğu genellikle hiç net değildir. Bununla birlikte, her ne kadar karmaşık görünse de, PCIe hakkındaki iki önemli bilgiyi anladığınızda aslında oldukça basittir: fiziksel boyutu tanımlayan kısım ve teknoloji versiyonunu tanımlayan kısım, her ikisi de aşağıda açıklanmıştır.

PCIe Boyutları: x16 – x8 – x4 – x1

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, x’ten sonraki sayı PCIe kartının veya yuvasının fiziksel boyutunu belirtir; x16 en büyük ve x1 en küçüktür. İşte çeşitli boyutlar nasıl şekilleniyor:

PCI Express Boyut Karşılaştırma Tablosu
Genişlik Pin Sayısı Uzunluk
PCI Express x1 18 25 mm
PCI Express x4 32 39 mm
PCI Express x8 49 56 mm
PCI Express x16 82 89 mm

PCIe yuvası veya kartın boyutu ne olursa olsun, anahtar çentik, kart veya yuvadaki o küçük alan her zaman Toplu iğne 11. Başka bir deyişle, PCIe x1’den PCIe x16’ya geçerken sürekli uzayan Pin 11 uzunluğu. Bu, bir boyuttaki kartları diğerinin yuvalarıyla kullanmak için biraz esneklik sağlar. PCIe kartları, en az olduğu kadar büyük olan bir anakart üzerindeki herhangi bir PCIe yuvasına sığar. Örneğin, bir PCIe x1 kartı herhangi bir PCIe x4, PCIe x8 veya PCIe x16 yuvasına sığacaktır. Bir PCIe x8 kartı, herhangi bir PCIe x8 veya PCIe x16 yuvasına sığar. PCIe yuvasından daha büyük PCIe kartları Mayıs daha küçük yuvaya takın, ancak yalnızca bu PCIe yuvası açık uçluysa (yani yuvanın sonunda bir durdurucu yoksa). Genel olarak, karşılaştırdığınız iki kart veya yuvanın aynı PCIe sürümünü desteklediğini varsayarak, daha büyük bir PCI Express kartı veya yuvası daha yüksek performansı destekler. Pinouts.ru web sitesinde tam bir pinout diyagramı görebilirsiniz.

PCIe Sürümleri: 4.0 – 3.0 – 2.0 – 1.0

Bir üründe veya ana kartta PCIe’den sonra bulduğunuz herhangi bir sayı, desteklenen PCI Express spesifikasyonunun en son sürüm numarasını gösterir. PCI Express’in çeşitli sürümlerinin karşılaştırması şu şekildedir:

PCI Express Link Performans Karşılaştırma Tablosu
Versiyon Bant genişliği (şerit başına) Bant genişliği (x16 yuvasında şerit başına)
PCI Express 1.0 2 Gbit / sn (250 MB / sn) 32 Gbit / sn (4000 MB / sn)
PCI Express 2.0 4 Gbit / sn (500 MB / sn) 64 Gbit / sn (8000 MB / sn)
PCI Express 3.0 7,877 Gbit / sn (984,625 MB / sn) 126,032 Gbit / sn (15754 MB / sn)
PCI Express 4.0 15,752 Gbit / sn (1969 MB / sn) 252,032 Gbit / sn (31504 MB / sn)

Tüm PCI Express sürümleri geriye ve ileriye dönük olarak uyumludur, yani PCIe kartı veya anakartınız hangi sürümü desteklerse desteklesin, en azından minimum düzeyde birlikte çalışmalıdırlar. Gördüğünüz gibi, PCIe standardına yapılan büyük güncellemeler, her seferinde mevcut bant genişliğini büyük ölçüde artırdı ve bağlı donanımın yapabileceklerinin potansiyelini büyük ölçüde artırdı. Sürüm iyileştirmeleri ayrıca hataları, eklenmiş özellikleri ve geliştirilmiş güç yönetimini düzeltti, ancak bant genişliğindeki artış, sürümden sürüme not edilmesi gereken en önemli değişikliktir.

PCIe Uyumluluğunu En Üst Düzeye Çıkarma

PCI Express, okuduğunuz gibi boyutları ve versiyonlar Yukarıdaki bölümler, hayal edebileceğiniz hemen hemen tüm yapılandırmaları destekler. Fiziksel olarak uyuyorsa, muhtemelen işe yarıyor … ki bu harika. Bununla birlikte, bilinmesi gereken önemli bir şey, artırılmış bant genişliğini elde etmek için (ki bu genellikle en yüksek performansa eşittir), anakartınızın desteklediği en yüksek PCIe sürümünü ve uyacak en büyük PCIe boyutunu seçmek isteyeceğinizdir. Örneğin, bir PCIe 3.0 x16 video kartı size en yüksek performansı verecektir, ancak yalnızca ana kartınız PCIe 3.0’ı destekliyorsa ve ücretsiz bir PCIe x16 yuvasına sahipse. Anakartınız yalnızca PCIe 2.0’ı destekliyorsa, kart yalnızca desteklenen hıza kadar çalışacaktır (örn. X16 yuvasında 64 Gbit / sn). 2013 veya sonrasında üretilen çoğu anakart ve bilgisayar muhtemelen PCI Express v3.0’ı desteklemektedir. Emin değilseniz anakartınızı veya bilgisayar kılavuzunuzu kontrol edin. Anakartınızın desteklediği PCI sürümü hakkında kesin bir bilgi bulamazsanız, elbette uygun olduğu sürece en büyük ve en son sürüm PCIe kartını satın almanızı öneririz.

PCIe’nin yerini ne alacak?

Video oyun geliştiricileri her zaman daha gerçekçi oyunlar tasarlamak istiyorlar, ancak bunu yalnızca oyun programlarından VR başlığınıza veya bilgisayar ekranınıza daha fazla veri aktarabilirlerse yapabilirler; Bunun gerçekleşmesi için daha hızlı arayüzler gereklidir. Bu nedenle, PCI Express defne üzerinde dinlenerek üstünlük sağlamaya devam etmeyecek. PCI Express 3.0 inanılmaz derecede hızlı, ancak dünya daha hızlı istiyor. 2019’da onaylanan ve piyasaya sürülen PCI Express 5.0, şerit başına 31.504 GB / sn (3938 MB / sn) bant genişliğini destekler, iki defa PCIe 4.0 tarafından sunulanlar. Teknoloji endüstrisi tarafından bakılan bir dizi başka PCIe dışı arayüz standardı vardır, ancak bunlar büyük donanım değişiklikleri gerektireceğinden, PCIe bir süre daha lider olmaya devam edecek gibi görünüyor. tebapit’dan daha fazlası

 • Genişletme Yuvaları (ASUS 970 Pro Gaming / Aura ATX DDR3 AM3 Anakart)

  Genişletme Yuvası Nedir?

 • Creative Sound Blaster Z SBX PCIe Oyun Ses Kartı

  Ses Kartı Nedir?

 • Üç çeşit anakart

  PC Anakartları Satın Alma Rehberi

 • PCIe ve SSD

  PCIe ve SATA SSD’ler

 • EVGA GeForce 6200 AGP 8X Grafik Kartı fotoğrafı

  Hızlandırılmış Grafik Bağlantı Noktası (AGP) Nedir?

 • Önemli M.2 SSD

  M.2 SSD, Bilgisayarınızı Nasıl Daha Hızlı Hale Getirecek?

 • Fotoğrafı çekilen bir masada Mac Pro 2019

  Mac Pro Depolama Yükseltme Kılavuzu

 • Linksys WMP54G PCI Kablosuz Adaptör

  PCI (Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı) ve PCI Express

 • 6 Pinli Anakart Güç Konektörünün resmi

  ATX 6-pin 12V Güç Konektörü Pin Çıkışı

 • Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı (PCI)

  Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı (PCI) Nedir?

 • XFX AMD Radeon HD 5450 1 GB GDDR3 VGA / DVI / HDMI Düşük Profilli PCI-Express Ekran Kartı (ONXFX1PLS2) fotoğrafı

  Ekran Kartı Nedir?

 • Bilgisayarından bip sesi çıkarırken "AMIBIOS Sesli Uyarı Kodlarını Yorumlayan" bir kişinin resmi

  AMIBIOS Sesli Uyarı Kodu Sorun Giderme

 • ASUS ROG Strix Z270I Oyun Anakartı

  En İyi 10 Oyun Anakartı

 • Bir PC anakartının görüntüsü

  Hangi Anakartım Var? Öğrenmenin 4 Yolu

 • PCIe OCZ Revodrive SSD

  PCIe SSD nedir?

 • Gigabyte X299 Designare EX ATX Anakart

  2021’in En İyi 9 Anakartı

Cankurtaran

Her Gün Verilen En Son Teknoloji Haberlerini Alın


Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. İçindesin! Üye olduğunuz için teşekkürler. Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin. teşekkür ederim kaydolmak için.

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

tebapit ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere tebapit.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki «AB Gizliliği» bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)