Saltar al contenido

PhoenixBIOS Sesli Uyarı Kodu Sorun Giderme

28 de abril de 2021

PhoenixBIOS, Phoenix Technologies tarafından üretilen bir BIOS türüdür. Modern anakart üreticilerinin çoğu Phoenix Technologies’in PhoenixBIOS’unu sistemlerine entegre etti. PhoenixBIOS sisteminin çeşitli özel uygulamaları birçok popüler anakartta mevcuttur. Phoenix tabanlı bir BIOS’tan gelen sesli uyarı kodları, aşağıdaki gerçek Phoenix sesli uyarı kodlarıyla tamamen aynı olabilir veya değişiklik gösterebilir. Emin olmak için her zaman anakart kılavuzunuzu kontrol edebilirsiniz.

Phoenix Technologies
PhoenixBIOS bip kodları kısadır, arka arkaya hızlı ses çıkarır ve genellikle PC’yi açtıktan hemen sonra çalar.

Змістовий покажчик

1 Bip

Phoenix tabanlı bir BIOS’tan tek bir bip sesi aslında «tüm sistemler temiz» bildirimidir. Teknik olarak, Power On Self Test’in (POST) tamamlandığının bir göstergesidir. Sorun gidermeye gerek yok!

1 Sürekli Bip

Sürekli tek bir bip sesi, resmi olarak listelenmiş bir Phoenix bip sesi kodu değildir, ancak bunun birkaç örneğini biliyoruz. En az bir durumda çözüm, CPU’yu yeniden yerleştirmekti.

1 Kısa Bip, 1 Uzun Bip

Kısa bir bip sesinin ardından bir uzun bip sesi de resmi olarak listelenmiş bir Phoenix bip sesi kodu değildir, ancak iki okuyucu bize bunu bildirmiştir. Her iki durumda da, sorun, açıkça çözülmüş olan yerine konan kötü RAM’di.

1 Uzun Bip, 2 Kısa Bip

Bir uzun bip sesinin ardından iki kısa bip sesi, bir sağlama toplamı hatası olduğunu gösterir. Bu, bir tür anakart sorunu olduğu anlamına gelir. Anakartın değiştirilmesi bu sorunu çözmelidir.

1-1-1-1 Sesli Uyarı Kodu Modeli

Teknik olarak, 1-1-1-1 bip sesi kodu modeli mevcut değil, ancak bunu gördük ve birçok okuyucunun da var. Çoğu zaman, sistem belleğiyle ilgili bir sorundur. Bu Phoenix BIOS sorunu genellikle RAM değiştirilerek düzeltilir.

1-2-2-3 Sesli Uyarı Kodu Modeli

1-2-2-3 sesli uyarı kodu modeli, BIOS ROM sağlama toplamı hatası olduğu anlamına gelir. Kelimenin tam anlamıyla, bu anakarttaki BIOS yongasıyla ilgili bir sorunu gösterir. Bir BIOS yongasını değiştirmek genellikle mümkün olmadığından, bu Phoenix BIOS sorunu genellikle tüm anakart değiştirilerek düzeltilir.

1-3-1-1 Sesli Uyarı Kodu Modeli

PhoenixBIOS sistemindeki 1-3-1-1 bip sesi kodu modeli, DRAM yenilemesini test ederken bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu, sistem belleği, genişletme kartı veya ana kartla ilgili bir sorun olabilir.

1-3-1-3 Sesli Uyarı Kodu Modeli

1-3-1-3 sesli uyarı kodu modeli, 8742 klavye denetleyici testinin başarısız olduğu anlamına gelir. Bu genellikle şu anda bağlı olan klavyede bir sorun olduğu anlamına gelir, ancak aynı zamanda bir ana kart sorununu da gösterebilir.

1-3-4-1 Sesli Uyarı Kodu Modeli

PhoenixBIOS sistemindeki 1-3-1-1 bip sesi kodu modeli, RAM ile ilgili bir tür sorun olduğu anlamına gelir. Sistem belleğini değiştirmek genellikle bu sorunu çözer.

1-3-4-3 Sesli Uyarı Kodu Modeli

1-3-1-1 bip sesi kodu modeli, bellekte bir tür sorun olduğunu gösterir. RAM’in değiştirilmesi, bu sorunu çözmek için olağan öneridir.

1-4-1-1 Sesli Uyarı Kodu Modeli

PhoenixBIOS sistemindeki 1-4-1-1 bip sesi kodu modeli, sistem belleğinde bir sorun olduğu anlamına gelir. RAM’in değiştirilmesi genellikle bu sorunu çözer.

2-1-2-3 Sesli Uyarı Kodu Modeli

2-1-2-3 bip sesi kodu modeli, anakarttaki BIOS yongasıyla ilgili bir sorun olduğu anlamına gelen BIOS ROM hatası olduğu anlamına gelir. Bu Phoenix BIOS sorunu genellikle anakart değiştirilerek düzeltilir.

2-2-3-1 Sesli Uyarı Kodu Modeli

PhoenixBIOS sistemindeki 2-2-3-1 bip sesi kodu modeli, IRQ’larla ilgili donanımı test ederken bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu, bir genişletme kartıyla ilgili bir donanım veya yanlış yapılandırma sorunu veya bir tür ana kart hatası olabilir.