Saltar al contenido

PS5, PS4 Verilerinizi Nasıl Korur?

19 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • PS5, geçmiş konsollardan veri aktarımını kolaylaştırır.
  • PlayStation, genler arası veri desteğine Xbox’tan farklı bir şekilde yaklaşıyor.
  • Uzmanlar, genler arası veri desteğinin şu anda her zamankinden daha önemli olduğuna inanıyor.

Sony

Oyuncular PlayStation 5’in (ve Xbox Series X’in) gelişine hazırlanırken, uzmanlar, çapraz nesil veri aktarımları desteğinin konsol üreticilerinin ele alması gereken paha biçilmez bir özellik olduğuna inanıyor. Oyuncular dikkatlerini gelecek nesil oyun konsollarına çeviriyor. Bir süre sandığa yakın şeyler oynamasına rağmen, PS5’ler ve yeni nesil Xbox konsolları nihayet basının ellerinde, bu da gelecek konsolların bu nesil ve bir sonraki nesil arasındaki veri boşluğunu nasıl kapatacağına dair daha fazla açıklamaya yol açıyor. PS5 kutusunun son resimleri, kullanıcıların içeriği PS4’ten PS5’e nasıl aktaracakları hakkında daha fazla ayrıntı ortaya koydu. Bazıları bu transferleri kolaylaştırmanın gelecek nesil oyunların geleceği için önemli olduğuna inanıyor. «En sevdiğiniz oyun için bir kayıt dosyasını aktarabilmek paha biçilemez,» Oyun Bulucu ve eski oyun muhabiri, bir e-postayla yazdı.

Змістовий покажчик

Yeni Nesil Aynı Veriler

Xbox Series X ve PS5’in her ikisi de mevcut nesil konsollarda piyasaya sürülen oyunları destekleyecek şekilde ayarlanmışken, hem Sony hem de Microsoft, iki farklı nesil konsolda oyun sunmanın getirdiği sorunlara farklı yaklaşımlar buldular. Geçmiş yinelemeler, oyuncuların bir oyunu birden çok kez satın almalarını gerektirmiş olsa da, geriye dönük uyumluluk desteği, yeni nesil oyun hakkındaki görüşmelerin merkezinde yer alıyor. «Bu, oyuncuların yaşadığı açık ara en iyi konsol nesli değişimidir.» PS5’i alan medya tarafından paylaşılan birkaç resme göre, yaklaşan Sony konsolu, kullanıcıların çeşitli şekillerde veri aktarmalarına izin verecek. Kullanıcılar bir PS4 ve PS5’i aynı ev ağına bağlayabilir, bunları bir LAN kablosuyla bağlayabilir veya hatta harici bir sabit sürücüyü PS4’e bağlayabilir ve içeriği bu şekilde taşıyabilir. Xbox Series X, benzer veri aktarım yöntemleri ve harici bir sabit sürücüden oyun oynama yeteneği de sunacak. Bu, verileri tekrar indirmeye gerek kalmadan taşımayı kolaylaştırır.

Bu nesil, geçmiş konsol sürümlerinden farklı olduğundan, kullanıcıların verilerini kolayca taşıyabilmeleri önemlidir. PS3’ten PS4’e atlamanın aksine, PS4’te piyasaya sürülen oyunların çoğu, kullanıcıların herhangi bir ek satın alma işlemi yapmasına gerek kalmadan PS5’te desteklenmeye devam edecek. Aynısı, Xbox Smart Delivery özelliğine sahip Xbox Series X için de geçerlidir. Hem PS4 hem de Xbox One’da hala yayınlanması gereken oyunlar var. Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed: Valhalla, ve hatta bazı PlayStation ayrıcalıkları Horizon Yasak Batı. «En sevdiğiniz oyun için bir kayıt dosyasını aktarabilmek paha biçilmezdir.» Sony, bir röportajda belirtildiği gibi, PS4’ü birkaç yıl daha desteklemeyi planlıyor. Washington Post. Franklin, bu nesil değişiminin gördüğümüz hiçbir şeye benzemediğine inanıyor. «Bu, oyuncuların yaşadığı açık ara en iyi konsol nesli değişimidir» dedi. «… hem Sony hem de Microsoft tanıtımı[ed] Temelde ilk günden itibaren oyun kaydetme ve geriye dönük uyumluluk ile ilgili çok sayıda özellik. »

Oyun Kayıtları Tamamen Güvenli Değil

Çoğu oyun PS5’te taşınırken, veri tasarrufu farklı bir hikaye. Xbox, kaydedilen tüm verilerinizi ve oyunlarınızı gelecek nesle taşımayı hedeflerken, Sony, geliştiricilerin ellerine çapraz nesil veri kaydetme desteğini bıraktı. PlayStation Blog’da «Aynı oyunun PS4 sürümü ile PS5 sürümü arasında oyun kayıtlarını aktarabilme özelliğinin bir geliştirici kararı olduğunu lütfen unutmayın», PlayStation Blog’da okundu. Bu zaten oyunların hoşuna giden vahiylere yol açtı. Kir 5 PS5’te genler arası tasarrufları desteklemez. Öte yandan Sony, blog gönderisinde oyunların beğenildiğini de doğruladı. Örümcek Adam: Miles Morales PS4 ve PS5 arasında kaydetme transferlerini destekleyecektir.

Örümcek Adam: Miles Morales için PS4 ve PS5 kasaları ve kutu sanatı

Kupalar ve diğer bilgiler gibi veriler doğrudan çevrimiçi hesabınıza bağlanır, bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Verilerin kaydedilmesi geliştiricinin kararına dayansa da, PS5 sahiplerinin yeni içeriği taşıma kolaylığı, saatler süren ilerlemeyi kaybetmenin geride bıraktığı darbeyi yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Olası oyun kurtarma kayıplarına rağmen, uzmanlar hala destek oyuncularının PS5’teki çapraz gen verileri için göreceklerini kutlamaya değer olduğuna inanıyor.