Saltar al contenido

PS5 Thefts Go ‘Grand Theft Auto’

14 de abril de 2021
  • İngiltere’deki suç çeteleri, hareketli kamyonlardan konsol çalıyor.
  • Amazon müşterileri, sipariş ettikleri PS5 yerine fritöz gibi ürünler aldıklarını bildirdi.
  • Güvenlik uzmanları, üreticilere ve perakendecilere oyunlarını geliştirmelerini tavsiye ediyor.

shotbydave / Getty Images

PS5 konsolları artık o kadar sıcak bir ürün ki, hırsızlar kamyonları taşımaktan onları Amazon paketlerinden çalmaya kadar her şeyi yapıyor. Yeni konsollar o kadar az tedarik ediliyor ki, scalper’lar onları yeniden satmak için çevrimiçi olarak satın almak için özel bir yazılım bile kullanıyor. Yaklaşan tatil sezonu, 399 $ ‘lık PS5’in popüler bir hediye eşyası olduğu anlamına geliyor, ancak bazı hırsızlar müstakbel oyuncular için vızıltıyı mahvediyor. John Jay College of Criminal Justice’de doçent olan Lauren R. Shapiro, bir e-posta röportajında ​​»Konsolları nakit olarak satmayı planladıkları açıktır – yüksek talep gören eşyalar çalındığında böyle olur» dedi. «Organize perakende hırsızları genellikle müşterilerin istediği ürünlerin bir listesini alır ve ardından listedeki her şeyi elde etmek için hırsızlar mağazalara gönderilir. Organize perakende suçlular yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde faaliyet göstererek, Perakendeciler.»

Змістовий покажчик

Yüksek Hızlı Başörtüsü

İngiltere’de, çetelerin konsollara el atmak için hayatı ve uzuvlarını riske attığı bildiriliyor. Saatte 50 mil hızla giden bir kamyona binmek için birkaç araba kullanıyorlar. Tipik bir soygunda, bir hırsız bir açılır tavandan veya değiştirilmiş bir kapaktan dışarı çıkar, ardından kesici aletler veya levye kullanarak kamyona girip gemiye tırmanır ve ardından PS5’leri çıkarır. Bu riskli taktiği 27 kez kullandılar. Bazı hırsızlar PS5’leri yakalamak için daha güvenli bir yol izliyor olabilir. IGN, İngiltere’deki bazı Amazon müşterilerinin konsol yerine kedi kumu torbası gibi eşyalar aldığını bildirdi. MTV muhabiri Bex April May, PS5 yerine fritöz aldı. Konsolunun Amazon’un deposundan çıktıktan bir süre sonra değiştirildiğini düşündüğünü söyledi.

Bir Amazon sözcüsü IGN’e verdiği demeçte, «Hepimiz müşterilerimizi mutlu etmek üzereyiz ve bu siparişlerin küçük bir kısmı için bu gerçekleşmedi» dedi. «Bunun için gerçekten üzgünüz ve tam olarak ne olduğunu araştırıyoruz. Bir sorunu olan her müşteriye ulaşıyoruz ve sorunu düzeltebilmemiz için bizi haberdar ediyoruz. Herhangi bir siparişle sorun yaşayan herkes bizimle iletişime geçebilir. yardım için müşteri hizmetleri ekibi. »

Perakendeciler Karşı Mücadele Ediyor

Uzmanlar, konsolların çalınmasını önlemek için büyük çaba sarf edildiğini söylüyor. Üretim düzeyinde, monte edilmiş ve paketlenmiş konsollar, dağıtıma geçmeye hazır olana kadar güvenli alanlarda saklanır. John Jay College of Criminal Justice’de profesör olan Robert McCrie, bir e-posta röportajında ​​»Dağıtım merkezlerine ve oradan perakendecilere nakliye sırasında, paketler açıkça işaretlenmiyor, kodlarla tanımlanıyor,» dedi. «Teslimat aşamasındaki kamyonlar güvenlik için uzaktan izlenebilir. Amaç, ürünleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde perakende satış noktalarına taşımaktır.» Yüksek talep gören ürünler perakendecilere ulaştığında, ürünler yine dikkatli bir şekilde izlenir, bazen tespit için günlük denetimler yapılır. veya herhangi bir büzülmeyi engelleyin. »

Konsolun stokta olmadığını gösteren PlayStation Direct sitesindeki PS5 mağaza sayfası

Shapiro, olası konsol korsanlarına karşı antenin artırılmasını tavsiye ediyor. «Silahlı güvenlik görevlileri, gönderileri korumak için kamyonların içine yerleştirilebilir veya kamyonlara ayrı bir araçta eşlik edebilir.» «Bu pahalı olabilir, ancak aynı zamanda kaybı da azaltabilir. Kamyonlarda elektroniklerin içeride olduğunu gösteren tabelalar olmamalıdır.» Ayrıca, herhangi bir konsol faresinin çıkarılması gerektiğini söyledi ve dışarıdan taraflara sevkiyat tarih ve saatlerini bildiren bir içeriden birinin olabileceğini ve bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi. Tedarik sorunlarına rağmen eline bir PS5 takanlar için, Grand Theft Auto 5 önümüzdeki yıl konsolda çıkacak. Umarım hırsızlar bir dahaki sefere not almazlar.