Saltar al contenido

Roku Nedir ve Nasıl Çalışır?

8 de abril de 2021

Roku, medyayı (şovlar, filmler ve hatta müzik) internetten TV’nize aktaran bir cihazdır (Roku şirketi tarafından yapılmıştır). TV ve ev sineması izleme deneyimine internet akışını eklemek veya internet akış seçeneklerini genişletmek için pratik ve uygun fiyatlı bir yol sunar. Roku, minimum kurulum gerektirir ve internete PC’nizde olduğu gibi bağlanır. Roku medya akış cihazları, kullanıcıların internet akış içeriğine erişmesine ve bunları yönetmesine izin veren bir işletim sistemi (OS) içerir. Roku dünyasında gezinmenize yardımcı olmak için, cihazdaki tüm makalelerimizi sizin için kullanışlı bir kılavuzda derledik. Kılavuzu kullanmak için gezinme bölmesindeki bağlantıları açın. Beş bölüme ayrıldığını göreceksiniz: Roku’ya Başlayın, Roku’nuzu Kullanın, Roku İpuçları ve Püf Noktaları, Roku’nuzda Sorun Giderme ve Önerilerimiz: İncelemeler ve Cihazlar. Her bölümün içinde sizin için ipuçları ve ipuçlarıyla dolu birkaç makale var. Üç tür Roku cihazı mevcuttur:

 • Roku Kutusu: Bu seçenek, Ethernet veya Wi-Fi bağlantısı kullanarak geniş bant yönlendiriciniz üzerinden internete bağlanan bağımsız bir kutudur (Roku Premiere gibi). Bir Roku Kutusu, HDMI aracılığıyla (DVD veya Blu-ray oynatıcı gibi) doğrudan TV’nize veya bir ev sinema alıcısı aracılığıyla bağlanabilir.
 • Roku Streaming Stick: Bu seçenek, bir USB flash sürücüden biraz daha büyük olan kompakt bir cihazdır, ancak bir USB bağlantı noktasına takmak yerine, onu TV’nizin veya ev sinema alıcınızın mevcut bir HDMI girişine takarsınız. Akış çubuğunda, geniş bant yönlendiriciye bağlantı için dahili Wi-Fi bulunur.
 • Roku TV: Bir Roku TV, Roku işletim sistemi zaten TV’de yerleşik olduğundan, internet akış içeriğine erişmek için harici bir kutunun veya çubuğun bağlanmasını gerektirmeyen hepsi bir arada bir çözümdür. TV, geniş bant yönlendiricinizi Wi-Fi veya Ethernet bağlantısı aracılığıyla bağlar. Ürün gruplarında Roku TV sunan TV markaları arasında Hisense, Hitachi, Insignia, Sharp ve TCL bulunmaktadır. Roku TV’ler çeşitli ekran boyutlarında gelir ve 720p, 1080p ve 4K Ultra HD sürümleri mevcuttur.

1:39

Змістовий покажчик

Roku Nedir ve Nasıl Çalışır?

Roku Kanalları ve Uygulamaları

Tüm Roku ürünleri, 4.500 kanala kadar (konuma bağlı) internet akış içeriğine erişim sağlar. Kanallar, Netflix, Vudu, Amazon Instant Video, Hulu, Pandora, iHeart Radio gibi popüler hizmetlerden Twit.tv, Local News Nationwide, Crunchy Roll, Euronews ve çok daha fazlası gibi niş kanallara kadar çeşitlilik göstermektedir. NBC gibi büyük ağların bile artık uygulamaları var. (Bu arada NBC’nin Roku uygulaması, Olimpiyatlar gibi önemli spor etkinliklerini canlı yayınlamanıza olanak tanır.) Bununla birlikte, birçok ücretsiz internet akış kanalı olmasına rağmen, ek bir abonelik veya izleme başına ödeme ücreti gerektiren pek çok kanal da vardır. içeriğe erişmek için. Açıkçası, Roku cihazını satın alırsınız ve belki hala ödemek zorunda seyretmek için. İnternet akış kanallarına ek olarak, Roku, kullanıcıların video, müzik ve bilgisayarlarda veya ev ağınıza bağlanabilecek medya sunucularında depolanan hareketsiz görüntü içeriğine erişmesine olanak tanıyan ek uygulamalar da sağlar. Eksiksiz bir kanal ve uygulama listesi için Roku What’s On Sayfasına bakın. Akışın ötesinde, çoğu Roku TV’de ve belirli Roku kutularında, USB flash sürücülerinde depolanan video, müzik ve hareketsiz görüntü dosyalarını oynatma yeteneği sağlanabilir.

Bir Roku Cihazı Kurma

Bir Roku cihazı aldığınızda, kurulum prosedürü kolaydır:

 1. Bağlan Roku Kutusu veya Akış Çubuğu TV’nize bağlayın veya Roku TV’nizi açın.

 2. Seçin dil.

 3. Kablolu veya kablosuz kurun Ağ Girişi. Wi-Fi kullanıyorsanız, cihaz mevcut tüm ağları arayacaktır – sizinkini seçin ve Wi-Fi şifrenizi girin.

 4. Gir kod numarası Roku ürününü etkinleştirmek için. Roku.com/Link’e gitmek için PC’nizi, Dizüstü bilgisayarınızı, Tabletinizi veya Akıllı Telefonunuzu kullanın. Kodu belirtildiği gibi girin.

 5. Oluşturmak kullanıcı, şifre ve adres bilgileri ve ayrıca bir kredi kartı veya PayPal Hesap numarası. Roku cihazlarını kullanmak için herhangi bir ücret alınmaz, ancak içerik kiralama ödemelerini, satın alımları yapmayı veya gerekirse ek abonelik ücreti ödemeyi hızlı ve kolay hale getirmek için ödeme bilgileri istenir.

 6. Bir Roku TV’niz varsa, anten veya kablolu TV bağlantısının doğrulanması ve kanal taraması gibi ek öğeler kurulum prosedürüne dahil edilecektir.

Kurulum işleminin sonunda, Roku Ana Menüsü görünecek ve cihaz işlemine ve kanallar / uygulama seçimine erişmenizi sağlayacaktır.

TCL / Roku

Kullanışlı Özellikler

Bir Roku cihazını kurup çalıştırdığınızda, yararlanabileceğiniz bazı harika kolaylık özellikleri burada verilmiştir.

 • Sesli arama: Roku’nun ekran menüsünde, uzaktan kumandadaki düğmeleri kullanarak gezinmek kolaydır, ancak sesli bir uzaktan kumanda içeren bir Roku cihazınız varsa veya Roku Mobil Uygulamasını kullanıyorsanız, içeriği oyuncuya, yönetmenlere göre bulmak için sesli aramayı kullanabilirsiniz. , film veya program başlığı veya akış kanallarını doğal dilde başlatın.
 • Her Yerde TV Tek Oturum Açma: Kablo veya uydu hizmetiyle birlikte bir Roku Cihazı kullananlar için, bu özellik, Her Yerde TV kanallarına sürekli olarak giriş yapma ihtiyacını azaltır. Her Yerde TV Tekli Açık (TVE), kullanıcıların 30 adede kadar kanal oturum açma kaydı kaydetmelerine olanak tanır.
 • Roku Kanalı: Roku, binlerce internet akış hizmetine ve kanalına bir ağ geçidi olarak hizmet etse de, oturum açmak zorunda kalmadan kendi Roku Kanalında canlı haber ve sporların yanı sıra ücretsiz filmler ve TV şovları da sunar. Ücretsiz içerik sınırlı reklam içerir. Roku Kanalı, HBO, Starz ve diğer seçkin hizmetlerden ücretli içeriğe erişim içerir.
 • 4K Spotlight Kanalı: Roku 4K özellikli akış çubuğu, kutusu veya TV kullanıcıları için, tür gibi kategoriler aracılığıyla 4K içeriği bulmayı kolaylaştıran özel bir ekran üstü menü seçeneği sağlanmıştır. 4K spot ışığı kanalı, yalnızca 4K özellikli bir akış çubuğu veya kutusu uyumlu bir 4K Ultra HD TV’ye bağlı olduğunu algıladığında görünür. 4K spot ışığı kanalı, 4K özellikli Roku TV’lerde yerleşiktir.

Antenli Roku TV Sahipleri İçin Ek Özellikler

Bir Roku TV’yi tercih edenler için, akış içeriğine ek olarak bağlı bir anten kullanarak TV programlarına erişmek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca Roku, özellikle Roku TV’ler için bazı ek kolaylıklar sağlar.

 • Akıllı Kılavuz: Bu özellik, daha kusursuz bir navigasyon deneyimi için hem havadan TV kanalı listelerini hem de akışlı kanal uygulama listeleriyle birleştirir. Ayrıca favorilerinizi listeleyebilir ve akış içeriği için, baştan oynatmanıza veya belirli bir noktadan oynatmaya devam etmenize izin verebilirsiniz. Ayrıca yayınlanan TV listelerini 14 gün öncesine kadar görüntüleyebilirsiniz.
 • Kablosuz İçerik İçin Roku Araması: Arama yalnızca akış içeriğiyle (500 kanala kadar uygulama) çalışmakla kalmaz, aynı zamanda kablosuz içerikte kombinasyon halinde arama da yapabilirsiniz. Her ikisinde de listelenmiş bir program bulursanız, izlemek için birini seçmeniz yeterlidir.
 • Roku TV’ler için Ses Kontrolü: Uygulamaları arama ve başlatma gibi Roku işlevlerine ek olarak, Roku TV ses kontrolü, TV girişlerini değiştirmek ve yerel bir yayın kanalına ayarlamak için de kullanılabilir. Ayrıca ses kontrolü uzaktan kumandası olmayanlar için, bu sesle kontrol görevlerini gerçekleştirmek için uyumlu bir cep telefonu kullanabilirsiniz.
 • Hızlı TV Başlangıcı: Ses kontrolü, kullanıcının TV’yi açmasına, belirli bir kablosuz TV kanalına gitmesine veya bir akış kanalı uygulaması başlatmasına olanak tanır. Diğer bir deyişle, TV kapalıyken, «Netflix’i başlat» veya «CBS’ye Ayarla» gibi bir komut verebilirsiniz ve TV açılacak ve doğrudan o kanala veya uygulamaya gidecektir.
 • Roku TV’ler İçin Özel Dinleme: Belirli Roku TV’lerde kullanıcılar, antenle alınan veya akışlı programları, kulaklık jakı donanımlı bir Roku uzaktan kumandasına veya uyumlu bir akıllı telefona takılı kulaklıklara bağlı kulaklıklar aracılığıyla dinleyebilir.
 • Opsiyonel Roku TV Kablosuz Hoparlörler: Roku TV’niz için daha iyi ses elde etmek için, onu bir ses çubuğuna veya ev sineması ses sistemine bağlayabilirsiniz, ancak Roku ayrıca Roku TV’lerle eşleştirmek için özel olarak yapılmış kendi kablosuz hoparlör sistemini de sunar.

Hangi Roku Seçeneği Sizin İçin En İyisidir?

Roku, TV izleme ve müzik dinleme deneyiminize kapsamlı internet akışı eklemek için çeşitli seçenekler sunar, ancak sizin için hangi seçenek doğru? İşte bazı olasılıklar:

 • HDMI bağlantısı olan bir TV’niz varsa ancak akıllı özelliklere sahip değilse – bir Roku akış çubuğu veya Roku kutusu eklemeyi düşünün.
 • HDMI girişi olmayan eski bir TV’niz varsa – Roku, analog video / ses bağlantılarını kullanarak bir TV’ye bağlanacak olan Roku Express + gibi sınırlı sayıda model üretir.
 • Akıllı bir TV’niz varsa, ancak istediğiniz akış kanallarını sunmuyorsa – seçiminizi genişletmenin bir yolu olarak standart bir Roku Akış Çubuğu veya Roku Express ekleyebilirsiniz.
 • 4K Ultra HD TV’niz varsa ve akıllı bir TV değilse veya yeterli akış kanalı sunmayan bir akıllı TV ise, seçilen uygulamalardan kullanılabilen 4K akışını destekleyen Streaming Stick + veya Roku Ultra’yı düşünün.
 • Yeni bir 1080p veya 4K Ultra HD Smart TV için pazardaysanız, bir Roku TV dikkate alınması gereken bir seçenek olabilir.

Roku Mobil Uygulaması

Roku ayrıca iOS ve Android cihazlar için daha da fazla esneklik sağlayan bir mobil uygulama sağlar. Mobil uygulama, Sesli Arama’nın yanı sıra ana Roku TV ekran menü sisteminin bir parçası olan çeşitli menü kategorilerini çoğaltarak Roku cihazlarını doğrudan telefonunuzdan kontrol etmenize olanak tanır. Roku TV’ler için mobil uygulama aynı zamanda giriş seçimi, OTA kanal taraması ve hem resim hem de ses ayarları gibi hem internet akışını hem de TV işlevlerini kontrol eder. Telefonunuzdaki videoları ve fotoğrafları bir Roku kutusuna, akış çubuğuna göndermek ve bunları TV’nizde veya doğrudan telefondan bir Roku TV’ye göndermek için bir akıllı telefon veya tablet de kullanabilirsiniz. Eklenen bir başka bonus da, Roku cihazınızda eriştiğiniz içeriği özel olarak dinlemek için akıllı telefonunuzun kulaklıklarını kullanabilmenizdir.

Roku Akış Çubuğunuzu veya Kutunuzu Nasıl Yanınıza Alırsınız?

Seyahat ederken Roku Kutunuzu veya Akış Çubuğunuzu yanınızda götürebilirsiniz. Bir otelde, bir başkasının evinde veya hatta bir yurt odasında kalırken, sadece Roku cihazını TV’nin HDMI bağlantı noktasına takmanız gerekir. Ayrıca Wi-Fi erişimine de ihtiyacınız olacak. Hesabınızda oturum açtıktan sonra ek talimatları izleyin ve gitmeniz iyi olur. Roku kutuları için, ihtiyacınız olursa diye bir HDMI veya Ethernet kablosu almayı unutmayın!