Saltar al contenido

Ses Işınlaması Kulaklıklarınızı Değiştirebilir

17 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • SoundBeamer, sesleri kulaklık olmadan kulaklarınıza gönderen yeni bir alettir.
  • Cihazı yapan İsrail şirketi, kullanıcıların bir odadaki diğer sesleri net bir şekilde duyabileceklerini söylüyor.
  • SoundBeamer’ın ilk incelemelerinden biri, buluşu «doğrudan bir bilim kurgu filminden» olarak adlandırdı.

Noveto Sistemleri

SoundBeamer adlı yeni bir cihaz, sesi kulaklığa ihtiyaç duymadan doğrudan kulaklarınıza gönderir. İsrailli şirket Noveto, ilk tüketici cihazı olan SoundBeamer 1.0’ı gelecek yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Masaüstü aygıtı, sesi kulakların hemen dışına yerleştirmek için ultrasonik dalgalar kullanır; bu nedenle, küçük bir hoparlör gibi görünse bile, kullanıcılar çıkan hiçbir şeyi duymaz. Şirket, web sitesinde, SoundBeamer’ın kulaklarınızın konumunu gerçek zamanlı olarak izlemek için yerleşik bir 3D algılama modülünü nasıl kullandığını ve ardından kulaklarınızın yakınında «küçük ses ceplerine birleşmek» için ultrasonik dalgaları nasıl gönderdiğini açıklıyor. «En büyük avantajı, cihaza nerede olduğunuzu söylemenize gerek olmaması, çünkü belirli bir yere akış sağlamıyor, nereye giderseniz gidin sizi takip ediyor,» HotHeadTech, bir e-posta röportajında ​​dedi. «Bu, çoğu insanın hayalini kurduğu şey: İnsanların istedikleri yerde müzik alabilecekleri bir dünya.»

Змістовий покажчик

Kulaklık Gerekmez

SoundBeamer kulaklık gerektirmediğinden, kullanıcılar odadaki diğer sesleri duyabilecekler. SEO sitesinin kurucusu Israel Gaudette, «Kulaklık kullanmadan, çevrenizdekiler rahatsız edilmeden yüksek sesle müzik dinleyebilir veya video oyunları oynayabilirsiniz,» Link Tracker Pro, bir e-posta röportajında ​​dedi. «Harika olan, hala onları net bir şekilde duyabiliyor ve onlarla etkileşim kurabiliyor olmanız. Kulaklıkların yokluğunda tüm özgürlüğe sahip olacaksınız. [of] etrafında dolanmak. Tek bir yerde kalmaya gerek yok; nereye giderseniz gidin, ses sizi takip eder. »

Ses, çoğu kulaklığın üretebileceğinden daha iyi olabilir. Şirket, kullanıcıların stereo veya 360 derece ses yaratan üç boyutlu bir modda dinleyebileceğini söyledi. Cihazla ilgili erken bir incelemeye göre, 3D ses o kadar yakın ki «kulaklarınızın içinde ve önlerinde, üstünde ve arkasındaymış gibi hissediyor.» Görünüşe göre Noveto CEO’su Christophe Ramstein, cihazının sahip olduğu etkiyi açıklamakta zorlanıyor. «Beyin bilmediğini anlamıyor» dedi.

Video Konferans için Harika mı?

Noveto, SoundBeamer’ın bir kullanımının video konferans için olacağını iddia ediyor. «Bilgisayarınızla bir SoundBeaming cihazı kurduğunuzda özel olarak ve aşırı gürültü kirliliği yaratmadan görüntülü ve sesli aramalar yapabileceksiniz – üstelik tüm bunları ekibinizden veya çevrenizden koparan herhangi bir fiziksel cihaz takmanıza gerek kalmadan.» web sitesine. Yine de, ses yayma teknolojisinin peşinde olan tek kişi Noveto değil. California San Diego Üniversitesi’ndeki Sonic Arts Araştırma ve Geliştirme grubu, kullanıcılara kişiselleştirilmiş sesler göndermek için patentli bir ses yayma teknolojisi geliştirdi. Grup, web sitesinde ses ışınlarının normal hoparlörlerden çok daha hassas olduğunu söylüyor, bu da tek tek kontrol edilebileceği ve büyük bir doğrulukla yönlendirilebileceği anlamına geliyor. Olası bir senaryoda, ışınlar eşitlenmiş sesi her kişiye yönlendirmek için veya her dinleyicinin tercihine göre ayarlanmış bir ses seviyesinde kullanılabilir. Web sitesi, «Aynı anda birden fazla sinyal de kullanılabilir, böylece bir dinleyici Almanca bir ses parçasını, ikincisi bir İspanyolca ses parçasını ve geri kalanı bir İngilizce ses parçasını duyabilir.» «Bu ses parçalarının tümü, ihmal edilebilir üst üste binme ile mükemmel netlikte duyulacaktı.»

SoundBeamer 1.0'ın siyah renkte arkadan görünümü ve açılı olarak standına dayanıyor

Noveto Sistemleri

San Diego merkezli bir ses teknolojisi şirketi olan Comhear Inc., 2018 yılında Sonic Arts grubundan lisanslı teknolojiyi kullanan bir 3D ses ses çubuğu olan YARRA 3DX ™ için Kickstarter kampanyasının lansmanını duyurdu. Indiegogo sayfasına göre kampanya 1 milyon doları aştı. Bu muhteşem sese sahip ürüne ne oldu? Sayfanın prototip aşamasını hiç geçmediğini gösterdiği için söylemek zor. Noveto’nun SoundBeamer’ı gerçekten mağaza raflarına ulaşırsa, özel ve kalabalık alanlarda dinlemek için bir oyun değiştirici olabilir. O zamana kadar, kullanıcıların güvenilir kulaklıklarına bağlı kalmaları ve çevrelerindeki diğer kişileri rahatsız etmediklerini ummaları gerekecek.