Saltar al contenido

Silinen Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Yükleme

19 de abril de 2021

Microsoft’un bu araca isim vermesinin çok önemli bir nedeni var Geridönüşüm kutusu ve değil Parçalayıcı– Boşaltmadığınız sürece, dosyaları Windows’taki Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yüklemek kolaydır. Hepimiz dosyaları yanlışlıkla sildik veya belirli bir dosya veya klasörün gerekliliği konusunda fikrimizi değiştirdik, bu yüzden şimdi son silme eylemini ikinci kez tahmin ediyorsanız, kendinize çok fazla yüklenmeyin. Bu adımlar, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve daha fazlası dahil olmak üzere Geri Dönüşüm Kutusu’nu kullanan tüm Windows işletim sistemleri için geçerli olmalıdır.

Змістовий покажчик

Silinen Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Yükleme

0:52

Zaman gerekli: Silinen dosyaları geri yüklemek yalnızca birkaç dakika sürer, ancak bu çoğunlukla geri yüklemek istediğiniz dosyaları ne kadar hızlı bulabileceğinize ve ne kadar büyük olduklarına bağlıdır. Silinen dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’ndan bilgisayarınızdaki orijinal konumlarına geri yüklemek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

 1. Masaüstünde simgesine çift tıklayarak veya simgesine çift dokunarak Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın.

  Bulamıyor musunuz? Yardım için sayfanın altındaki yönergelere bakın.

 2. Geri yüklemeniz gereken dosyaları ve / veya klasörleri bulun ve seçin. Birden fazla dosya veya klasör seçmek için, Ctrl tuşu seçerken. Bir dizi öğeyi seçmek için kullanın Vardiya.

  Ayrıntılar görünümünde Geri Dönüşüm Kutusu penceresi açık olan Windows 10 masaüstünün ekran görüntüsü

  Geri Dönüşüm Kutusu, görebileceğiniz herhangi bir silinmiş klasörde bulunan dosyaları göstermez. Sildiğinizi bildiğiniz bir dosyayı bulamazsanız bunu aklınızda bulundurun — dosya bir Klasör onun yerine sildin. Klasörü geri yüklemek elbette içerdiği tüm dosyaları geri yükleyecektir. Geri yüklemeden önce silinmiş bir klasörde hangi dosyaların olduğunu görmek için aşağıdaki komut satırı adımlarına bakın. Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltarak silinen dosyaları geri yüklemenin Windows tarafından sağlanan bir yolu yoktur. Windows’ta bir dosyayı gerçekten sildiyseniz, bir dosya kurtarma programı size yardımcı olabilir silmeyi geri almak o. Bu sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgili baştan sona bir eğitim için Silinen Dosyaları Kurtarma’ya bakın.

 3. Not Orijinal Konum Geri yüklediğiniz dosyaların, nereye gideceklerini bilmeniz için.

  Ayrıntılar görünümünde Orijinal Konumu vurgulayan WIndows 10 Geri dönüşüm kutusu ekran görüntüsü

  Bu konumu yalnızca Geri Dönüşüm Kutusu’nu «ayrıntılar» görünümünde görüntülüyorsanız görürsünüz (bu görünümü, Görünüm Menü).

 4. Seçime sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun ve seçin Onarmak.

  Windows 10'daki Geri Dönüşüm Kutusu penceresi, sağ tıklama bağlamsal menüsünden Geri Yükle seçeneğini gösterir.

  Seçimi geri yüklemenin başka bir yolu da seçimin dışına sürüklemektir. Geridönüşüm kutusu penceresine ve seçtiğiniz bir klasöre. Bu, dosyayı seçtiğiniz her yere geri yüklenmeye zorlar. Geri Yükle seçeneğini kullanırsanız (ve bunları dışarı sürüklemezseniz), tüm dosyalar kendi ilgili konumlarına geri yüklenecektir. Başka bir deyişle, tüm dosyaları bir kerede geri yükleyebilirsiniz, ancak bu, tabii ki aynı klasörden silinmedikçe aynı klasöre gidecekleri anlamına gelmez.

 5. Geri Dönüşüm Kutusu’nun silinen dosyaları geri yüklemesini bekleyin. Bunun ne kadar süreceği, çoğunlukla kaç dosyayı geri yüklediğinize ve hepsinin ne kadar büyük olduklarına bağlıdır, ancak bilgisayar hızınız da burada bir faktördür.

 6. Geri yüklediğiniz dosya ve klasörlerin 3. Adımda size gösterilen konumlarda veya 4. Adımda sürüklediğiniz yerde bulunduklarından emin olun.

 7. Şimdi çıkabilirsin Geridönüşüm kutusu geri yüklemeyi bitirdiyseniz.

Silinmiş Bir Klasörden Belirli Bir Dosyayı Geri Yükleme

Çoğu kişi, içinde hangi dosyaların bulunduğunu bilmeden bir klasörü geri yüklerken muhtemelen gayet iyi, ancak neyi geri almak üzere olduğunuzu merak ediyorsanız veya silinen klasörden yalnızca bir veya iki seçili dosyayı geri yüklemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Komut İstemi ile.

 1. Komut İstemi’ni açın. Bunu yapmanın hızlı bir yolu, Çalıştır iletişim kutusunu başlatmaktır. WIN + R ve sonra girin cmd.

 2. Aşağıdakini yazın ve tuşuna basın Giriş: cd

  type = «code»> Yazma alanının solundaki metin şimdi okunmalıdır C: >.

 3. Aşağıdaki dizeyi yazın ve ardından Giriş: cd $ Recycle.Bin

  tür = «kod»>

  Cd / ve cd $ Recycle.Bin komutlarını vurgulayan komut istemi ekran görüntüsü

  Bir hata alırsanız, aşağıdaki gibi farklı bir komut deneyin: cd Recycled

  type = «code»> veya cd Recycler

  type = «code»> Maalesef, Windows’un farklı sürümlerinde tam komut farklıdır.

 4. Aşağıdakini yazın, ardından Giriş: dir / s

  type = «code»> Silinen tüm dosyalar Komut İstemi penceresinde listelenir. Geri Dönüşüm Kutusu’nda herhangi bir klasör varsa, bu dosyalar (ve orijinal dosya adları) da gösterilir.

 5. Klasör adını bulun. Komut İstemi’nde, klasörün adı, Geri Dönüşüm Kutusu’nda göründüğü ile aynı değildir. Klasörlerde «Doğru klasörü bulmak için, geri yüklemek istediğiniz klasörde olduğundan şüphelendiğiniz dosyaların bir listesini görene kadar Komut İstemi’nde ilerleyin. Klasör adını bu bölümün en üstünde,» Dizininin yanında göreceksiniz. nın-nin» hat.

 6. Tür CD, bir boşluk açın ve ardından Sekme Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki tüm klasörler arasında geçiş yapmak için tekrar tekrar tuşa basın. Buradaki amaç, 5. Adımda tanımladığınız dizini listeleyen dizini bulmaktır. Örneğimizde (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın), dizin «1002» (en üstteki bölüm) ile bitiyor, bu yüzden isabet etmeye devam edeceğiz Sekme bulana kadar.

  Geri Yüklenecek klasörün Windows 10 adını vurgulayan Komut İstemi ekran görüntüsü

  Burada yaptığınız şey, erişmek istediğiniz gerçek klasörü tutan belirli klasörü bulmaktır. Başka bir deyişle, artık birkaç adım sonra göreceğiniz silinen klasör, aslında Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki bir alt klasördür, bunu Geri Dönüşüm Kutusu klasöründe fark etmezsiniz.

 7. Basın Giriş.

 8. Tür CD, bir boşluk açın ve ardından Sekme Tanımlamak istediğiniz silinmiş dosyaların bulunduğu klasörü bulana kadar tekrar tuşuna basın. Örnek resimde, klasörümüzün adı $ R0035T3.

  Geri yüklenecek klasörün dosya adını gösteren Windows 10 Komut İstemi ekran görüntüsü

 9. Basın Giriş. Artık bakmak istediğiniz silinmiş dosyaların bulunduğu klasörün içindesiniz.

 10. Tür dir ve bas Giriş. Bu, silinen klasörün içindeki silinmiş dosyaları ortaya çıkarır.

 11. Silinen dosyayı silinen klasörden istediğiniz klasöre kopyalamak için kopyala komutunu kullanın. Örneğimizde, BMP dosyasını Masaüstü klasörüne kopyalamak istediğimiz için bunu yazardık: «Yeni Bitmap Görüntüsü – Kopyala (2) .bmp C: Kullanıcılar roblef Masaüstü

  tür = «kod»>

 12. Basın Giriş. Komut başarıyla tamamlandı «<#> dosya kopyalandı» İleti.

  Kopyalama komutunu ve dosya sonucunu gösteren Windows Komut İstemi ekran görüntüsü

 13. Diğer dosyaları aynı klasörden geri yüklemek için Adım 11 ve Adım 12’yi tekrarlayın.

Geri Dönüşüm Kutusu Programı / Simgesi Nasıl Gösterilir veya «Gösterilir»

Geri Dönüşüm Kutusu Sahip olmak her zaman Windows Masaüstünüzde oturmak için. Kesinlikle işletim sisteminin entegre bir parçası ve bu nedenle kaldırılamasa da, gizlenebilir. Siz veya belki de bilgisayar üreticiniz bunu Masaüstünü biraz daha temiz tutmanın bir yolu olarak yapmış olabilir. Yolun dışında olması gayet iyi ama tabii ki kullanımı zorlaştırıyor. Gizlenmişse Geri Dönüşüm Kutusu’nu tekrar nasıl göstereceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Hayır masaüstünüzdeki simgeler, tüm masaüstü simgelerini etkinleştirmeniz gerekir. Bunu masaüstüne sağ tıklayıp Görünüm > Masaüstü simgelerini göster.

Windows 10

Açık Masaüstü Simge Ayarları üzerinden Ayarlar > Kişiselleştirme > Temalar ve sonra Masaüstü simge ayarları (altında bulunur İlgili Ayarlar). Kontrol Geridönüşüm kutusu ve sonra seç TAMAM MI.

Windows 10'da Masaüstü Simgesi Ayarları penceresinin ekran görüntüsü, Geri Dönüşüm Kutusu onay kutusu ve Tamam düğmesi gösteriliyor

Başlat düğmesine sağ tıklayarak veya dokunup basılı tutarak Windows 10’da Ayarlar’ı bulun.

Windows 8

Denetim Masası’nı açın ve aratın masaüstünde ortak simgeleri göster veya gizle. Sonuçlardan o bağlantıyı seçin ve kontrol edin Geridönüşüm kutusuve sonra seçin TAMAM MI.

Windows 7 ve Vista

Masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Kişiselleştirin. Seçiniz Masaüstü simgelerini değiştir soldaki. Kontrol Geridönüşüm kutusu ve sonra seç TAMAM MI.

Windows XP

Windows XP’de Geri Dönüşüm Kutusunu gizlemek için yerleşik bir yetenek yoktur, ancak Tweak UI adlı bir program aracılığıyla mümkündür. Windows XP kullanıyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu görmüyorsanız, bunun nedeni muhtemelen bu programın onu gizlemek için kullanılmış olması ve bunu «göstermek» için de kullanabilirsiniz. Geri Dönüşüm Kutusunun Masaüstünden uzak kalmasını tercih ederseniz, ona erişmenin başka bir yolu da aramaktır. geridönüşüm kutusu Cortana (Windows 10) veya arama çubuğu (Windows’un diğer birçok sürümü) aracılığıyla ve ardından sonuçlar listesinde göründüğünde programı açın. Geri Dönüşüm Kutusu’nu çalıştırarak da başlatabilirsiniz. başlangıç ​​kabuğu: RecycleBinFolder Komut İstemi’nden veya kabuk: RecycleBinFolder Çalıştır iletişim kutusundan, ancak bu yöntemler muhtemelen yalnızca en nadir durumlarda yararlıdır. Windows’un bazı sürümlerinde, desk.cpl, 5 de çalışıyor.

Çöp Kutusundan dosyaları çeken bir imlecin animasyonlu çizimi

Cankurtaran / Tim Liedtke

Windows’un Dosyaları Anında Silmesi Nasıl Durdurulur

Geri Dönüşüm Kutusundan silinen dosyaları muhtemelen yapmanız gerekenden daha sık kurtarırken bulursanız, bilgisayarınızın kurulma şansı vardır. değil dosyaları sildiğinizde sizden bir onay isteyecektir. Örneğin, Windows 10’da bir dosyayı silerseniz ve bu dosyayı silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı sormadan hemen Geri Dönüşüm Kutusu’na girerse, bunu değiştirmek isteyebilirsiniz, böylece bir şansınız olur. söyle Hayır yanlışlıkla bir dosya veya klasörü silerseniz. Bunu yapmak için, Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve Özellikleri. Orada bir seçenek varsa Silme onayı iletişim kutusunu görüntüle, sildiğiniz dosya ve klasörleri kaldırmak istediğinizden emin olup olmadığınızın sorulması için kutuda bir onay işareti olduğundan emin olun.

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu için silme onay mesajlarını görüntüleme seçeneğini gösteren ekran görüntüsü

Silme Onayı İletişim Kutusunu Görüntüleme Seçeneği (Windows 10).

Windows, onay iletişim kutusu etkinken bile dosyaları anında siliyorsa, hemen üzerindeki diğer ayarı kontrol edin. Etkinleştirdiğinizde Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşımayın seçeneği, dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu’nu tamamen atlar. Bu, disk alanını temizlemek için asla boşaltmanız gerekmediği anlamına gelir, ancak aynı zamanda saklama konusunda fikrinizi değiştirirseniz Geri Dönüşüm Kutusu’ndan bir şeyi geri yükleyemeyeceğiniz anlamına da gelir. Ayrıca şunu da not edebilirsiniz: Özel boyut çok küçük olmadığından emin olmak için ayarlayın. Öyleyse, Geri Dönüşüm Kutusu’nda yer yoksa Windows dosyaları «kalıcı olarak» silecektir.