Skip to content

Sony’nin Kamera Sensörleri Akıllı Telefonlar İçin Çok Büyük Olabilir

15 de Квітень de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Söylentiler, Sony’nin 1 inçlik bir akıllı telefon sensörü ürettiğini söylüyor.
  • Daha büyük bir sensör, daha iyi görüntüler, ancak daha büyük lensler anlamına gelir.
  • Büyük kamera darbeleri olmadan daha büyük sensörleri kullanmak zor olabilir.

Dan-Cristian Pădureț / Unsplash

Sony, akıllı telefonlar için 1 inçlik bir görüntü sensörünü piyasaya sürmek üzere olabilir. Bu devrim niteliğinde olabilir – eğer üreticiler onları yerleştirebilirse. Bir inçlik sensörler kamera standartlarına göre küçüktür – tipik olarak ucuz bas-çeklerde bulunurlar – ancak akıllı telefonlarda bulunan sensörlerden çok daha büyüktürler. Daha büyük bir çip, daha iyi görüntüler anlamına gelir, ancak telefonlarda kullanılmamalarının bir nedeni vardır. Fotoğraf eğitim sitesi ComposeClick’ten Brandon Ballweg, tebapit’a e-posta yoluyla şunları söyledi: “Kamera üreticileri için şimdiye kadarki en büyük sorunlardan biri, bu teknolojiyi telefonlara fiziksel olarak sığdırmanın yollarını bulmaktı.” “Ve genel olarak, sensör boyutu ne kadar büyükse, lensin de o kadar büyük olması gerekecek.”

Her Şeyi Takmak

Telefona daha büyük bir sensör sığdırmak yeterince basit. Sorun lenslerde. Daha büyük bir sensör daha büyük bir mercek gerektirir ve bu merceğin tipik olarak sensörden daha uzağa oturması gerekir. 1 inçlik sensör 13,2 x 8,8 mm boyutlarındadır. İPhone’da bulunan gibi tipik bir telefon sensörü 7 x 5,8 mm olabilir. Bu oldukça büyük bir fark ve iPhone 12 gibi ince telefonların halihazırda mevcut kamera dizilerinde paketleme sorunları var. Ballweg, “Bir dezavantajı, 1 inçlik bir sensör kullanarak, telefon üreticilerinin telefonun arkasındaki ‘kamera çıkıntılarının’ boyutunu artırmak zorunda kalması olabilir,” diyor. “Hesaplamalı fotoğrafçılık uzun bir yol kat etti, ancak her zaman daha iyi görüntü kalitesi sağlayabilecek daha büyük sensörlerin yerini tutamaz.”

Daha Büyük Yol, Çok Daha İyi

Daha büyük kamera sensörleri birçok avantaj sağlar. Birincisi, ışık toplamada daha iyi olmaları. İki sensörde aynı sayıda piksel verildiğinde, daha büyük olan daha fazla ışık toplayabilen daha büyük piksellere sahip olabilir. Bu, her fotonun önemli olduğu düşük ışıkta gerçekten yardımcı olur. Daha büyük sensörlerin optik bir avantajı da vardır: daha sığ alan derinliği. Alan derinliği (DoF), odakta görünen bir görüntünün miktarıdır. Küçük bir sensörle, yakından uzağa kadar her şey odak içinde görünür. Büyük bir sensörle, arka planı bulanıklaştırabilen ve odaklanmış nesnenizin öne çıkmasını sağlayan daha sığ bir DoF elde edersiniz.

tuğla duvara yakın duran kadın

Parker Johnson / Unsplash

Modern telefon kameraları, konuyu algılayan derinlik modları ile bu sığ DoF’yi taklit eder ve ardından hesaplamalı olarak arka planı bulanıklaştırır. Oldukça iyi görünebilir, ancak henüz tam olarak mükemmel değil. Bu da bizi…

Hesaplamalı Fotoğrafçılık

Modern akıllı telefon kameralarının en gelişmiş kameralara göre bile büyük bir avantajı vardır: dahili süper güçlü bilgisayarlara sahiptir. Bu, küçük sensörlerin birçok dezavantajının üstesinden gelmelerine olanak tanır. Gece modları, küçük sensörlerin zayıf düşük ışık yeteneklerini telafi eder, derinlik modları konuları öne çıkarır ve görüntü sabitleme, bu piksellere fazladan ışık sıkıştırılmasına yardımcı olur. Panorama modları, daha büyük resimler oluşturmak için küçük resimleri birbirine dikmenize olanak tanır. Ballweg, “Hesaplamalı fotoğrafçılık uzun bir yol kat etti, ancak her zaman daha iyi görüntü kalitesi sağlayabilecek daha büyük sensörlerin yerini tutamaz,” diyor. “Benzer şekilde, hesaplamalı fotoğrafçılığın, bir fotoğrafın odakta kalması gereken uygunsuz şekilde bulanıklaştırılan kısımları gibi, teknolojide sık sık karşılaştığınız hataları düzeltmek için hala uzun bir yolu var.”

Gelecek

Akıllı telefonlara daha büyük sensörler getirmek gerçek farklılıklar yaratabilir, ancak belki de yalnızca daha özel modeller için. Bu, alabildiği kadar kitlesel pazar olan iPhone’u dışlıyor. Ama belki bir hibrit, normal bir bas-çek kameranın sensör ve lens performansını sunan, ancak bir telefonun bilgisayar beyni olan bir telefon / kamera için yer vardır? Sony bunu zaten profesyonel video kameralar için monitör olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir telefon olan Xperia Pro ile denedi.

Lensrentals video pazarlama stratejisti Ryan Hill, tebapit’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, Xperia Pro ile ilgili soruları yanıtlayarak, “Cep telefonu pazarında uzman değilim, ancak bu tür deneylerin devam edeceğini tahmin ediyorum,” dedi. “Fotoğrafçıların ve kameramanların peşine düşecek uzman müşteriler olarak mantıklı olduğunu düşünüyorum. Sadece bu hedefe gerçekten ulaşmış herhangi bir ürünün farkında değilim.” Akıllı telefonlar üzerinde eğitim almış fotoğrafçılar daha iyi bir şey aradıkça belki de hibrit kameralar daha popüler hale gelebilir, ancak alıştıkları tüm konforlarla? Bu tatlı olurdu.