Saltar al contenido

Sosyal Medya Nedir?

15 de abril de 2021

Sosyal medya, bugünlerde sık sık Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve diğerleri gibi sitelerde ve uygulamalarda ne yayınladığımızı açıklamak için sık sık attığımız bir ifadedir. Dolayısıyla, sosyal medyanın, insanların birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren web tabanlı siteler olduğu sonucuna varabilirsiniz. Ancak terimi Facebook gibi bir siteyi ve ayrıca Digg gibi bir siteyi, ayrıca Wikipedia gibi bir siteyi ve hatta I Can Has Cheezburger gibi bir siteyi tanımlamak için kullanırsak, o zaman daha kafa karıştırıcı olmaya başlar. Zaten sosyal medya tam olarak nedir? Terim o kadar belirsiz ki, temelde bugün internetteki hemen hemen her web sitesini tanımlamak için kullanılabilir. Ya da olabilir mi? Bazı insanlar, sosyal medyaya daha çok kısıtlı bir bakış açısına sahiptir ve bunu genellikle sosyal ağlarla aynı anlama gelir (Facebook, Twitter, vb.). Diğer insanlar blogların sosyal medya kategorisine girmediğini düşünüyor. Görünüşe göre herkesin sosyal medyanın ne olduğu ve olmadığı konusunda kendi kişisel görüşü var. Ancak, daha net ve daha kesin bir anlayış kazanmak için genel konsepte daha derin dalalım.

Змістовий покажчик

Peki Sosyal Medya Nedir?

Bu terimi, muhtemelen işleri daha da karmaşık hale getirecek bir grup sıkıcı jargon kullanarak tanımlamak yerine, belki de onu daha net bir şekilde anlamanın en iyi yolu, onu daha basit terimlere ayırmaktır. Başlamak için, her kelimeye ayrı ayrı bakalım.

‘Sosyal’ kısım: diğer insanlarla bilgi paylaşarak ve onlardan bilgi alarak etkileşim kurmayı ifade eder.

‘Medya’ kısmı: İnternet gibi bir iletişim aracını ifade eder (televizyon, radyo ve gazeteler daha geleneksel medya biçimlerinin örnekleridir). Bu iki ayrı terimden, temel bir tanımı bir araya getirebiliriz:

Sosyal medya, insanların bilgi paylaşarak ve tüketerek birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlayan web tabanlı iletişim araçlarıdır.

Evet, bu geniş bir tanım – ancak sosyal medyanın çok geniş bir terim olduğunu unutmayın. Bu, sosyal medyanın daha spesifik bir alt kategorisine çok fazla odaklanmadan elde edebileceğimiz kadar spesifiktir.

Ortak Sosyal Medya Özellikleri

Aşağıdaki ortak özellikler listesi, genellikle bir sosyal medya sitesinin ölü eşantiyonlarıdır. Belirli bir sitenin sosyal olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını sorguluyorsanız, bu özelliklerden en az birini aramayı deneyin.

 • Kişisel kullanıcı hesapları: Bir site, ziyaretçilerin oturum açabilecekleri kendi hesaplarını oluşturmalarına izin veriyorsa, bu, sitenin bir tür kullanıcı tabanlı etkileşim – belki de sosyal etkileşim için kullanılabileceğinin iyi bir ilk işaretidir. Anonim olarak bilgi paylaşmak veya başkalarıyla çevrimiçi etkileşim kurmak mümkün olsa da, önce bir tür kullanıcı hesabı oluşturmak zorunda olmak daha yaygın, standart bir şeydir.
 • Profil sayfaları: Sosyal medya tamamen iletişimle ilgili olduğundan, bir bireyi temsil etmeye yardımcı olmak ve kendi kişisel markasını yaratmaları için bir alan sağlamak için genellikle bir profil sayfası gereklidir. Genellikle profil fotoğrafı, biyografi, web sitesi, son gönderilerin beslemesi, öneriler, son etkinlikler ve daha fazlası gibi bireysel kullanıcı hakkında bilgiler içerir.
 • Arkadaşlar, takipçiler, gruplar, hashtag’ler vb. Bireyler, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak için hesaplarını kullanır. Bunları belirli bilgi türlerine abone olmak için de kullanabilirler.
 • Haber kaynakları: Kullanıcılar sosyal medyada diğer kullanıcılarla bağlantı kurduklarında, temelde «Bu insanlardan bilgi almak istiyorum» diyorlar. Bu bilgiler onlar için haber akışları aracılığıyla gerçek zamanlı olarak güncellenir.
 • Kişiselleştirme: Sosyal medya siteleri genellikle kullanıcılara, kullanıcı ayarlarını yapılandırma, profillerini belirli bir şekilde görünecek şekilde özelleştirme, arkadaşlarını veya takipçilerini düzenleme, haber akışlarında gördükleri bilgileri yönetme ve hatta yaptıkları veya yapmadıkları hakkında geri bildirim verme esnekliği sağlar. görmek istemek.
 • Bildirimler: Kullanıcıları belirli bilgiler hakkında bilgilendiren herhangi bir site veya uygulama kesinlikle sosyal medya oyununu oynuyor. Kullanıcılar bu bildirimler üzerinde tam kontrole sahiptir ve istedikleri bildirim türlerini almayı seçebilirler.
 • Bilgi güncelleme, kaydetme veya gönderme: Bir site veya uygulama, kullanıcı hesabı olsun veya olmasın kesinlikle herhangi bir şey göndermenize izin veriyorsa, o zaman sosyaldir! Basit bir metin tabanlı mesaj, bir fotoğraf yüklemesi, bir YouTube videosu, bir makaleye bağlantı veya başka bir şey olabilir.
 • Beğen düğmeleri ve yorum bölümleri: Sosyal medyada etkileşim kurmamızın en yaygın iki yolu, düşüncelerimizi paylaşabileceğimiz bir ‘beğen’ artı yorum bölümlerini temsil eden düğmelerdir.
 • İnceleme, derecelendirme veya oylama sistemleri: Beğenmenin ve yorum yapmanın yanı sıra, birçok sosyal medya sitesi ve uygulaması, topluluğun bildikleri veya kullandıkları bilgileri gözden geçirme, derecelendirme ve oylama konusundaki ortak çabasına güveniyor. Bu sosyal medya özelliğini kullanan en sevdiğiniz alışveriş sitelerini veya film inceleme sitelerini düşünün.
Cankurtaran / Daniel Nations

Sosyal Medya ve Sosyal Ağ Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok insan sosyal medya ve sosyal ağ terimlerini birbirinin yerine aynı anlama geliyormuş gibi kullanıyor. Fark ince olsa da, aynı değiller. Sosyal ağ, gerçekten sosyal medyanın bir alt kategorisidir. Sosyal medya ile sosyal ağ arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu, terimler hakkında düşünmektir. medya ve ağ oluşturma ayrı ayrı. Medya, bir makaleye, bir videoya, animasyonlu bir GIF’e, bir PDF belgesine, basit bir durum güncellemesine veya başka herhangi bir şeye bağlantı olsun, gerçekte paylaştığınız bilgileri ifade eder. Öte yandan ağ kurma, hedef kitlenizin kim olduğu ve onlarla olan ilişkilerinizle ilgilidir. Ağınız, arkadaşlar, akrabalar, meslektaşlar, geçmişinizden herhangi biri, mevcut müşteriler, akıl hocaları ve hatta tamamen yabancı kişiler gibi kişileri içerebilir. Kesinlikle örtüşüyorlar, bu yüzden kafa karıştırıcı hale geliyor. Örneğin, bir sosyal ağ biçimi olan beğeni ve yorum toplamak için medyayı sosyal ağınızla paylaşabilirsiniz. Ancak, bir sosyal medya platformu olan Reddit’te, diğer kullanıcılarla herhangi bir ilişki kurma niyeti olmadan, topluluğa yardım etmek ve konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmek için bir bağlantıya da oy verebilirsiniz. Hala kafanız karışık mı? Sosyal medyayı meyve gibi düşünmeye çalışın. Elma, muz, portakal, üzüm, çilek, kavun ve ananas, tıpkı sosyal ağ, sosyal haberler, sosyal yer imi, wiki’ler, bloglar ve özel web mesajlarının daha geniş sosyal medya kategorisinin bir parçası olduğu gibi, daha geniş meyve kategorisinin bir parçasıdır.

Geleneksel Medya Aynı Zamanda Sosyal Medya mı?

Geleneksel medyadan bu makalede daha önce daha geniş medya örneklerini göstermek için bahsedilmişti, ancak TV, radyo ve gazetelerin sosyal medyanın bir parçası olduğunu düşünmeye aldanmayın. En azından henüz tam olarak değil. İkisi arasında çizilen çizgi, her biri gelişmeye devam ederken yavaş yavaş inceliyor. Sosyal medya size sadece bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bu bilgiyi verirken sizinle etkileşime girer. Bu etkileşim, yorumlarınızı istemek veya bir makaleyi oylamanıza izin vermek kadar basit olabilir veya Flixster’ın benzer ilgi alanlarına sahip diğer kişilerin derecelendirmelerine göre size film önermesi kadar karmaşık olabilir. Sıradan medyayı, bir gazete okuyabileceğiniz veya televizyonda bir haber dinleyebileceğiniz tek yönlü bir yol olarak düşünün, ancak konu hakkındaki düşüncelerinizi verme konusunda çok sınırlı yeteneğiniz var. Öte yandan sosyal medya, size iletişim kurma yeteneği de veren iki yönlü bir sokaktır.

Bloglar Sosyal Medyanın Bir Parçası mı?

Copyblogger, birkaç yıl önce ilginç bir makale yayınlayarak, insanların bu günlerde blogları kendi başlarına bir kategoriye koyma eğiliminde olmalarına rağmen, blogların gerçekten sosyal medya olduğu iddiasını ortaya attı. Aslında bloglar, sosyal ağlardaki herkesi arkadaşlık etmeden ve takip etmeden çok önce internete hakim olan en eski sosyal medya biçimlerinden biridir. Blogları sosyal medyanın bir parçası yapan temel özellikler kullanıcı hesapları, yorum bölümleri ve blog ağlarıdır. Tumblr, Medium, WordPress ve Blogger, çok aktif topluluk blog ağlarına sahip büyük blog platformlarından sadece birkaç örnektir.

Sosyal Medyada Bilinen Bazı Sorunlar Nelerdir?

Sosyal medya sadece arkadaşlarınızla, beğendiğiniz ünlülerle ve takip ettiğiniz markalarla eğlence ve oyun değildir. Çabalarına rağmen, çoğu büyük sosyal medya platformunun tamamen çözemediği birçok ortak sorun var.

 • İstenmeyen e: Sosyal medya, spam gönderenlerin – hem gerçek kişiler hem de botlar – diğer insanları içerikle bombalamasını kolaylaştırır. Bir Twitter hesabınız varsa, muhtemelen birkaç spambot takibi veya etkileşimle karşılaşmışsınızdır. Aynı şekilde, bir WordPress blogu çalıştırırsanız, spam filtreniz tarafından yakalanmış bir veya iki spam yorumu almış olabilirsiniz.
 • Siber Zorbalık / Siber Taciz: Çocuklar ve gençler özellikle siber zorbalığa karşı hassastır çünkü konu sosyal medyada paylaşım söz konusu olduğunda daha fazla risk alırlar. Artık hepimiz mobil cihazlarımız aracılığıyla sosyal medyada etkileşim kurduğumuza göre, çoğu büyük platform konumlarımızı paylaşmayı mümkün kılıyor ve siber izleyicilerin bizi hedef alması için kapıları açıyor.
 • Kendi kendine görüntü manipülasyonu: Bir kullanıcının sosyal medyada kendileri hakkında yazdıkları, hayatlarının yalnızca küçük bir bölümünü temsil eder. Takipçiler, sosyal medyadaki paylaşımları aracılığıyla mutlu olan ve yaşatan birini, kıyaslandığında kendilerini sıkıcı veya yetersiz hissettirecek şekilde görebilirken, gerçek şu ki, kullanıcılar yaptıkları ve yapmadıkları şeyleri tamamen kontrol etme gücüne sahiptir. kendi imajını değiştirmek için sosyal medyada yayın yapmak istiyor.
 • Bilgi bombardımanı: 200’den fazla Facebook arkadaşınızın olması veya 1.000’den fazla Twitter hesabını takip etmeniz alışılmadık bir durum değildir. Takip edilecek bu kadar çok hesap ve yeni içerik gönderen çok sayıda insan varken, yetişmek neredeyse imkansız.
 • Sahte haberler: Sahte haber web siteleri, trafiği yönlendirmek için sosyal medyadaki kendi tamamen yanlış haber öykülerinin bağlantılarını teşvik eder. Çoğu kullanıcı, ilk etapta sahte oldukları konusunda hiçbir fikre sahip değildir.
 • Gizlilik ve Guvenlik: Birçok sosyal medya platformu, yerinde güvenlik önlemleri almasına rağmen zaman zaman saldırıya uğramaktadır. Bazıları ayrıca, kullanıcıların bilgilerini istedikleri kadar gizli tutmak için ihtiyaç duydukları tüm gizlilik seçeneklerini sunmuyor.

Gelecek Sosyal Medyada Ne Tutuyor?

Herhangi bir şeyi tam olarak tahmin etmek zor, ancak sosyal medyanın geleceği hakkında bir şey söylenebilirse, muhtemelen daha kişiselleştirilmiş ve daha az gürültülü olacaktır. Aşırı paylaşım daha az sorun olacak ve ilgisiz bilgileri filtrelemek daha güçlü bir eğilim haline gelecektir. Snapchat, gerçekten sosyal medya evriminin ön saflarında yer alan bir sosyal medya platformudur. Tüm arkadaşlarımızın ve takipçilerimizin görmesi için güncellemeleri patlatmak yerine, Snapchat’i gerçek hayatta, belirli insanlarla yalnızca belirli zamanlarda iletişim kurarken daha çok kullanıyoruz. Instagram ve Facebook gibi diğer büyük sosyal ağlar da Snapchat’tan ilham aldı ve neredeyse aynı özellikleri kendi platformlarına entegre etti, böylece kullanıcılar yalnızca 24 saat boyunca görüntülenebilen hızlı fotoğrafları veya kısa videoları paylaşma fırsatına sahip oldular. Bir şey olursa, sosyal medya muhtemelen manuel olarak silinmedikçe orada kalan yüzlerce veya binlerce takipçiye bir şeyler patlatmak zorunda kalmadan daha hızlı, daha samimi paylaşım için daha fazla geçici paylaşıma doğru ilerlemek üzere. Düzenli sosyal medya paylaşımlarında tonlarca beğeni ve yorum toplama baskısı da büyük bir faktör oynuyor ve hikayeler gibi daha gündelik sosyal paylaşım biçimlerinin geleceğin sosyal medya yolu olabileceğini öne sürüyor.