Saltar al contenido

T-Mobile’ın Bedava İnterneti Düşük Gelirli Aileler İçin Yeterli mi?

7 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • T-Mobile, 5 yıl boyunca okul bölgeleri tarafından dağıtılan 10 milyon eve ücretsiz 5G internet bağlantısı verecek.
  • Afrikalı Amerikalı ve Latinx hanelerinin üçte birinden daha azında geniş bant var.
  • Rekabet eksikliği, ABD internet fiyatlarının Avrupa’nın büyük bir kısmının iki katı olduğu anlamına geliyor.

Laura Olivas / Getty Images

T-Mobile, ABD’de 10 milyon eve ücretsiz internet vermeyi planlıyor. Proje 10Million olarak adlandırılan fikir, düşük gelirli ailelerin çocuklarını internete sokmak ve böylece kilitlenme sırasında öğrenmeye devam edebilmelerini sağlamaktır. Uygun haneler, beş yıl boyunca ücretsiz bir erişim noktası ve yılda 100 GB veri alacak. T-Mobile’ın CEO’su, geçtiğimiz Kasım ayında, COVID-19’un kapanmasından çok önce bu planı duyurdu. ABD’de hala büyük bir dijital uçurum var ve salgın yalnızca eşitsizliği daha belirgin hale getiriyor. Çocuklar ve çalışanlar için internet erişimi neredeyse elektrik kadar önemlidir. The Restart Project’in kurucularından Janet Gunter, «Mülteci ve sığınmacı gençlerle yaz okulumuza dayanarak, bunun gerekli olan yeterli bir bilgisayar ve bağlantının bir kombinasyonu olduğunu biliyoruz» dedi. Cankurtaran e-posta yoluyla. «Ve birçok düşük gelirli hanede hala yalnızca cep telefonu var.»

Змістовий покажчик

Dijital bölünme

Yıl 2020 ve ABD’de geniş bant internet eşit olarak dağıtılmıyor. FCC’nin 2017 rakamlarına göre dijital uçurumlardan biri, kırsal bölge sakinlerinin dörtte birinden fazlasının hala kablolu geniş bant bağlantısından yoksun olduğu kırsal / kentsel bölünmedir. Diğeri ise şehirlerdeki beyaz olmayan hanelerin kablolar döşenmesine rağmen internet erişiminin olmadığı türdür. Governing.com’dan eğitim köşe yazarı Jabari Simama, “Üç Afrikalı Amerikalıdan biri ve Hispaniklerden biri (sırasıyla 14 milyon ve 17 milyon) hala evlerinde bilgisayar teknolojisine erişemiyor. «Benzer iç karartıcı sayılar, Siyah ailelerin yüzde 35’i ve Hispanik hanelerin yüzde 29’u geniş bant ağına sahip değil.

Associated Press sayım analizine göre, «Evde interneti olmayan öğrencilerin, düşük gelirli ailelerden veya ebeveyn eğitimi düşük olan hanelerde renkli öğrenciler olma olasılığı daha yüksektir.» ABD’deki tüm öğrencilerin yüzde 18’inin evde genişbant bağlantısı yok. Bu çoğu zaman kötüdür. Çocukların okul tarafından sağlanan bir bilgisayarı olsa bile, çevrimiçi sınıf materyalleri gibi temel gereksinimlere yine de erişemezler. Ücretsiz veya ucuza çevrimiçi olmanın birçok yolu varken, bunlar ideal değil.

Çözüm?

T-Mobile’ın 10Million Projesi okullar tarafından yönetilecek. Okul bölgeleri, ihtiyaç duyanlara 5G etkin noktalarını dağıtabilir. Ve yılda 100 GB kulağa pek hoş gelmese de, okul çalışmalarını bitirmek için yeterli olabilir. Beş yıllık süre de önemlidir. Connecticut, Hartford’daki bir program lise çocuklarına erişim noktaları sağladı, ancak program sona erdiğinde, tüm bölge hanelerinin yarısı erişimden mahrum kaldı.

T-Mobile'ın Project 10Million tanıtım görseli

T mobil

Çocuklar bu tür sorunları telefonlarını kullanarak aşıyorlar. Ya telefonlarının veri bağlantısını bir dizüstü bilgisayarla paylaşabilirler – «tethering» olarak da bilinir – ya da sadece bir telefonda ev ödevi yaparlar. The Restart Project’ten Gunter, tethering’in «veri planlarını en üst düzeye çıkarmanın» hızlı bir yolu olduğunu ve okul çalışmaları için bir telefon kullanmak mümkün olsa da pratik olmadığını söylüyor. Çocukların telefon ekranlarında gayet iyi yazabildiklerini biliyoruz, ancak bu küçük ekranlar, kaynak materyal ve yazı arasında gidip gelmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Hint Düzeltmesi

2016’da Hindistan’ın en zengin adamı Mukesh Ambani, Jio adında yepyeni bir LTE ağı kurdu. Ambani, tek ağı sıfırdan inşa etmek için 32 milyar dolar (ABD) harcadı ve tüm ülkeyi kapsadı. Daha sonra sesli aramaları ücretsiz yaptı ve veri planlarını diğer tüm sağlayıcılardan daha ucuza koydu. Bu, neredeyse herkesin internete parası yeteceği anlamına geliyordu ve dijital uçurumun altını üstüne getirdi. Jio şu anda Hindistan’daki en büyük mobil operatördür. T-Mobile’ın 10 milyonluk ev planı kıyaslandığında çok küçük ve uygun olanlar için harika olsa da, temel sorunu çözmeyecek. Diğer ülkelerde hükümet tarafından idare edilen işleri yapmak için özel şirketlere sık sık güvenilen ABD’de, herhangi bir şeyin değişmesi olası görünmüyor. Ambani’nin Hindistan’daki iddialı planı, milyonlarca Hintliye tam internet erişimi sağlamanın bir yolunu bulduğu için işe yaradı. Mevcut pazarı altüst etti.

ABD’de işleri kökten değiştirmek için Jio gibi yeni bir katılımcının olması gerekirdi. Sorun erişilebilirlik değil, rekabet ve hükümet düzenlemelerinin eksikliği. Birleşik Krallık’ta dünya çapında geniş bant fiyatları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, «Amerika Birleşik Devletleri’nde geniş bant yaygın olarak bulunurken ve alım oranı yüksek olsa da,» piyasadaki rekabet eksikliği, Amerikalıların, dünyanın geri kalanına kıyasla, olması gerekenden çok daha fazla ödeme yapması anlamına geliyor. . » Temel geniş bant erişimi, düşük gelirli ailelerin karşılayamayacağı kadar pahalı olmaya devam ederken, bu dijital uçurum devam edecek ve çocuklar ihtiyaç duydukları eğitim kaynaklarına erişemeyecek. Bu her zaman yeterince kötü, ancak bir pandeminin ortasında, uzaktan eğitim norm olduğunda, çocukların hiç eğitim alamayacağı anlamına geliyor.