Saltar al contenido

TikTok’ta Gündem, Gençlerin İzleme Alışkanlıklarının Tehlikelerini Açıklıyor

26 de abril de 2021

Temel Çıkarımlar

  • ABD’li gençler ekran sürelerini artırıyor.
  • TikTok’un 100 milyon ABD kullanıcısı var.
  • Sosyoekonomik durum yansıdı.

Amerikan bayrağının yanında TikTok uygulamasına sahip bir cep telefonu görüntüleniyor

Cindy Ord / Getty Images

TikTok’un Trump yönetimiyle devam eden yasal savaşı, mobil video platformunu küresel ilgi odağına ve merkeze koydu ve dünya çapındaki gençlerin eğlencelerini alma biçiminde büyük bir değişikliği ortaya çıkardı. Trump, platformun ABD’de icra emriyle faaliyet göstermesini etkili bir şekilde yasakladı ve Çin merkezli şirket buna yanıt olarak federal bir dava açtı. TikTok CEO’su Kevin Mayer, bu hafta yaptığı açıklamada istifasını açıkladı ve siyasi ortamın «keskin bir şekilde değiştiğini» söyledi. «Son haftalarda, siyasi ortam keskin bir şekilde değişirken, kurumsal yapısal değişikliklerin neleri gerektireceği ve bunun, kaydolduğum küresel rol için ne anlama geldiği konusunda önemli düşünceler yaptım» dedi. TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında yapılan ek inceleme, ABD genç ekran izleme alışkanlıklarında rahatsız edici bir eğilimin altını çizdi.

Змістовий покажчик

Screen Society

TikTok’un izleyicileri daha genç tarafa yöneliyor – ABD’deki TikTok kullanıcılarının yüzde 60’ı 16 ile 24 yaşları arasında ve üçte birinden fazlası 14 yaşın altında. ABD’li gençler her gün telefonlarında ortalama yedi saat 22 dakika harcıyor ve Çocuklar için güvenli teknoloji ve medyayı destekleyen bir kar amacı gütmeyen Common Sense Media’nın raporuna göre, aralar (8-12 yaş arası) çok geride değiller ve günde dört saat 44 dakika harcıyorlar.

Rapor, çevrimiçi video izlemenin yükselişte olduğunu gösteriyor. Rapora göre, 2015’teki gençlerle karşılaştırıldığında artık iki kattan fazla genç insan video izliyor ve izlemeye harcanan ortalama süre yaklaşık iki katına çıktı. Bu kesinlikle ebeveynlerin endişesi için bir nedendir.

Miktar Üzerinden Kalite

Bununla birlikte, rapor yazarı Michael Robb, ebeveynlerin, gençlerinin çevrimiçi olarak geçirdiği süre konusunda daha az endişelenmeleri ve bunun yerine içeriğin kalitesine odaklanmaları gerektiğini belirtiyor. Robb raporda, «Tüm ekran kullanımı, özellikle diğer bağlantı ve öğrenme yollarının kapatıldığı bir zamanda eşit değil,» diye yazdı. Dijital medyanın ergenlerin arkadaşlarıyla etkileşimde bulunmaları ve şahsen göremedikleri aile üyeleriyle bağ kurmaları için bir «sosyal güvenlik ağı» olarak kullanılabileceğini söyledi.

Ekonomik Konular

Rapor ayrıca, bir çocuğun sosyoekonomik durumunun, zihinsel sağlıklarında ve teknolojiyle etkileşim kurma becerilerinde rol oynadığını buldu. Daha düşük sosyoekonomik statüye sahip çocuklar, konu çevrimiçi dünyada gezinmeye geldiğinde ebeveynlerden daha az destek görüyor. Robb, «En savunmasız ergenlerimiz, özellikle Siyah olan veya düşük gelirli hanelerden gelenler, güvenilir bir şekilde desteğe erişemiyor ve desteğe ulaşamıyor» dedi.

Crossfire’da yakalandı

Jeopolitik ve eğlencenin politik olarak yüklü bir birleşiminde, 100 milyon Amerikalı genç ve genç yetişkin TikTok kullanıcısı ABD ile Çin arasında çapraz ateşe yakalandı. 18 milyon takipçisi olan bir TikTok yaratıcısı olan Ondreaz Lopez, TikTok yasaklanırsa odağını diğer platformlara kaydıracağını TikTok’ta yayınladı. Lopez, «Bu uygulama gitmişse, burada gördüğünüz gibi eğlenceliydi,» diye yazdı Lopez önceki videolarından bazılarının montajını aşağıya yazdı. «Parti bitmedi,» diye ekledi ve takipçilerini diğer sosyal medya hesaplarını görmeye teşvik etti.

TikTok uygulaması bir Apple iPhone'da görüntülenir

Drew Angerer / Getty Images

MPulse Communications’ın CEO’su ve dijital stratejisti Melissa Narvaez, içerik üreticilerinin yasaktan en çok zarar göreceğini söylüyor. “İçerik üreticileri TikTok’u, Z Kuşağının salgınla izole edildiği bir dönemde gelir elde etmek için kullanıyor. TikTok, markalarını büyütmelerine ve sanatçılar gibi farklı bir ortamda yaratıcı olmalarına olanak tanır. Görsel içerik üreticilerinin sanatlarını üretmek için birden fazla ortama ihtiyacı var, ”dedi tebapit’a bir e-postada. İçerik oluşturucular, TikTok’tan yerini alacak olan platforma geçme karmaşasında takipçilerini kaybedebilirler.

Popüler Bağlantılar

Yasak devam ederse, milyonlarca kullanıcı Charli D’Amelio, Zach King, Ariel Martin, Jannat Rahmani ve Chase Hudson gibi yeni nesil genç sosyal medya ünlüleriyle bağlantılarını kaybedecek. D’Amelio, 82.9 milyon takipçi ile bir TikTok süperstarıdır. King (48,6M) ikinci sırada yer alırken, onu Martin (34,6M), Rahmani (28,1M) ve Hudson (23,8M) izliyor.

Charli D'Amelio (charlidamelio) TikTok sayfası

En iyi TikTok yıldızlarından birkaçı, Los Angeles’ta aynı yerde yaşayan ve film çeken bir içerik üreticileri topluluğu olan Hype House’un bir parçası. Bu sorun ilerledikçe, izlenecek birkaç hareketli parça vardır. Yönetim ABD’de bir satışı zorlayacak mı yoksa TikTok’u kapatacak mı? Ekranlarda geçirilen sürenin artması Amerikalı gençler için zararlı olacak mı? Yeni genç sosyal medya megastarlarının yeni bir platform bulması gerekecek mi? Cevaplar için bizi izlemeye devam edin.